Orbán Viktor az Európai Parlamentben: Azért jöttem, hogy ébresztőt fújjak!

IMG_4592
Fotó: Fotó: Csudai Sándor - Origo
Vágólapra másolva!
A magyar miniszterelnök a strasbourgi Európai Parlamentben szólalt fel szerda délelőtt. Orbán Viktor a magyar soros elnökség célkitűzéseit ismertette. A kormányfő elmondta: A magyar elnökség tisztességes közvetítőként és konstruktív együttműködésre törekszik valamennyi tagállammal és intézménnyel, ugyanakkor a magyar elnökség meg fogja védeni a Tanács szerződéseken alapuló jogosítványait. A mi Uniónknak változnia kell – szögezte le Orbán Viktor. Hozzáfűzte: A magyar elnökség problémákat vet fel és javaslatokat tesz az unió békéje, biztonsága és jóléte érdekében
Vágólapra másolva!

Orbán Viktor magyar miniszterelnök a strasbourgi plenáris ülésszak keretében szólalt fel. A kormányfő a soros magyar elnökség programját mutatta be. 

Én személyesen is másodszor látom el ezt a feladatot, álltam már itt önök előtt, másodszor mutatom be önöknek a magyar elnökség programját. 34 éve vagyok parlamenti képviselő, ezért tudom, hogy megtiszteltetés, hogy önök most meghallgatnak engem. Miniszterelnökként beszélni a parlamenti képviselők előtt mindig megtiszteltetés"

− kezdte a magyar soros elnökség programját bemutató beszédét Orbán Viktor.

Most nehezebb az Unió helyzete

Van összehasonlítási alapom − folytatta a kormányfő. 2011-ben, az első elnökségünk idején is válságokkal küzdöttünk. Kezelnünk kellett akkor a pénzügyi válság következményeit, az arab tavasz következményeit és a fukusimai katasztrófát − sorolta.

Akkor erősebb Európát ígértünk és teljesítettük is, amit vállaltunk, elfogadtuk az első európai szintű romastratégiát és a Duna-stratégiát is. A mi elnökségünk alatt indítottuk el az európai szemeszter nevű gazdaságpolitikai koordinációs folyamatot, ami akkor még valóban az volt, aminek hívták. És az első elnökségünk alatt fordult elő utoljára, hogy az Unió sikeresen lezárt egy csatlakozási folyamatot, Horvátország csatlakozását. Emlékeztetőül mindez 2011-ben történt. Nem volt könnyű, de a munkánk ma sokkal nehezebb, mint akkor volt"

− emelte ki Orbán Viktor.

Nehezebb, mert az unió helyzete ma jóval súlyosabb, mint 2011-ben. És talán súlyosabb, mint az Unió története során bármikor. Mit látunk ma? Ukrajnában, vagyis Európában háború dúl, súlyos konfliktusok pusztítanak és hatnak ki ránk a Közel-keleten és Afrikában, és mindegyik konfliktus magában hordozza az eszkaláció veszélyét. A migrációs válság 2015 óta nem látott méreteket ölt, az illegális migráció és a biztonsági fenyegetések most már azzal fenyegetnek, hogy a schengeni térség szétesik"

− hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.

Mindeközben Európa veszít globális versenyképességéből. Mario Draghi szerint Európát lassú agónia fenyegeti, és idézhetem Macron elnök urat is, aki szerint Európa meghalhat, mert két-három éven belül kiszorul a piacairól − mondta Orbán Viktor, aki szerint látható, hogy az Unió a saját sorsát meghatározó döntések előtt áll. 

Jelentem a tisztelt képviselőtársaknak, hogy eddig 585 tanácsi munkacsoport ülést vezettünk le, huszonnégy nagyköveti tanácskozást elnököltünk, megtartottunk nyolc formális és tizenkét informális tanácsülést 69 elnökségi rendezvényt bonyolítottunk Brüsszelben, 92 rendezvényt pedig Magyarországon. A magyarországi rendezvényeinken több mint tízezer vendéget köszönthettünk. Tájékoztatom Önöket, hogy a tanácsi jogalkotási munka teljes gőzzel zajlik, 52 jogalkotási dosszién dolgozunk a Tanács különböző szintjein"

− számolt be róla a kormányfő.

Készen az együttműködésre

Az elnökség kész bármikor megkezdeni a trilógus tárgyalásokat is az Európai Parlamenttel. Jelenleg mindössze két-két jogalkotási dossziéban folytatunk trialógust önökkel, de van még negyvenegy dosszié, amiben erre szükség lenne és várjuk, hogy ez megtörténhessen – tette hozzá a miniszterelnök. Kiemelte: tudja, hogy választások voltak, és ilyenkor nehéz intézményi átmenetnek vagyunk tanúi, de most már eltelt négy hónap, és mi készen állunk arra, hogy a negyvenegy konzultációra váró dossziéban is együttműködhessünk önökkel.

A magyar elnökség tisztességes közvetítőként és konstruktív együttműködésre törekszik valamennyi tagállammal és intézménnyel, ugyanakkor a magyar elnökség meg fogja védeni a Tanács szerződéseken alapuló jogosítványait, például az Európai Parlament és a Bizottság közötti intézményközi megállapodás tekintetében is − tette hozzá. 

De tisztelt képviselők! Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Az elnökség nem csupán ügyintézés, a magyar elnökségnek politikai felelőssége is van. Azért jöttem most ide Önökhöz Strasbourgba, hogy bemutassam, mit javasol a magyar elnökség Európának ebben a válságos időszakban. A legfontosabb, hogy a mi uniónknak változnia kell. A magyar elnökség a változás hangja és annak katalizátora kíván lenni"

− emelte ki a miniszterelnök.

A legfontosabb, hogy a mi uniónknak változnia kell. A magyar elnökség a változás hangja és annak katalizátora kíván lenni. A döntéseket az unió tagállamainak és az intézményeinek kell meghozniuk, nem a magyar elnökségnek"

– hívta fel a figyelmet a kormányfő, aki szerint a magyar elnökség problémákat vet fel és javaslatokat tesz az unió békéje, biztonsága és jóléte érdekében. 

Első helyen a versenyképesség

Szinte mindenben osztom Letta és Draghi elnök urak jelentéseinek helyzetértékelését. Röviden az EU gazdasági növekedése az elmúlt két évtizedben tartósan lassabb volt, mint az Egyesült Államoké és Kínáé. Az uniós termelékenység lassabban növekszik, mint a versenytársaké. A világkereskedelmi részesedésünk csökken. Az Unió vállalatai kétszer-háromszor magasabb villamos energiaárakkal szembesülnek, mint az Egyesült Államokban. A földgáz árak itt négyszer-ötször magasabbak

– sorolta a problémákat Orbán Viktor.

Az orosz energiáról való leválás következtében az Európai Unió jelentős GDP növekedést veszített el, és közben jelentős pénzügyi forrásokat kellett átcsoportosítani energiatámogatásokra és a cseppfolyósított földgáz behozatalához szükséges infrastruktúra megépítésére. Az európai vállalatoknak a fele az energiaköltséget tekinti a beruházások fő akadályának. Az energiát intenzíven használó iparágak esetében, melyek fontosak az unió gazdaságában, a termelés 10-15 százaléka esett vissza"

– hívta fel a figyelmet.

Mélyen tisztelt elnök asszony! A magyar elnökség azt javasolja, hogy ne ringassuk magunkat abba az illúzióba, hogy a zöld átmenet önmagában megoldást kínál erre a problémára. Ez nincs így. Még ha teljesülnek is a megújuló energiaforrások telepítésére vonatkozó célkitűzések, még ha teljesülnek is a céljaink, induljunk ki ebből, legyünk pozitívak, minden elemzés szerint 2030-ig nem csökken jelentősen azoknak az üzemóráknak az aránya, amelyben a fosszilis tüzelőanyagok határozzák majd meg az energiaárakat. Ezzel szembe kell néznünk"

– mondta Orbán Viktor.

Az európai zöld megállapodás alapja az volt, hogy új zöld munkahelyeket hozunk létre. Azonban a kezdeményezés értelme megkérdőjeleződik, a dekarbonizáció az európai termelés visszaeséséhez és munkahelyek elvesztéséhez vezet"

– hangsúlyozta a miniszterelnök.

Az autóipar az uniós tervezés hiányának egyik legkirívóbb példája, ahol iparpolitika nélkül alkalmazzuk a klímapolitikát. Úgy alkalmazzuk a klímapolitikát, hogy közben nincs iparpolitikánk. Az EU azonban nem követte a klíma ambíciókat, az európai beszállítói lánc átalakításának ösztönzésével. Ezért az európai vállalatok jelentős piaci részesedést veszítenek. Ha pedig a kereskedelmi korlátozások felé lépünk, és látom, vannak ilyen tervek, higgyék el, még több piacot fogunk veszíteni"

– vezette le Orbán Viktor. Hozzáfűzte: Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti termelékenységi szakadék kialakulásának fő oka a digitális technológia volt, és úgy tűnik, hogy a mi lemaradásunk, Európa lemaradása tovább nő. A mi vállalataink feleannyit költenek kutatásra és fejlesztésre GDP arányában, mint az Egyesült Államok vállalatai. Ehhez társulnak még kedvezőtlen demográfiai folyamatok. Látható a számokból, a migráció nem kompenzálja az EU népességének természetes csökkenését. Vagyis ez azt jelenti, hogy Európa modern kori történelme során először lépünk be egy olyan időszakba, amikor a termelésünk a GDP növekedését nem fogja támogatni a munkaerő folyamatos növekedése, ami óriási kihívás

– mondta a miniszterelnök.

Draghi és Macron elnök urak után én is azt mondom, a helyzet súlyos és azonnali cselekvést igényel. A huszonnegyedik órában vagyunk, a most úttörőnek számító technológiákban néhány éven belül eldől, hogy ki marad talpon. Kérem, fontolják meg, hogy a leépülő ipari kapacitásokat sokkal nehezebb visszahozni, mint megtartani. Az elveszített készség, tapasztalat és szaktudás nem vagy csak nagyon nehezen pótolható. Nem akarom önöket azzal áltatni, hogy van könnyű vagy egyszerű megoldás. Ezek súlyos kihívások és súlyos gondok"

– emelte ki Orbán Viktor.

De szeretném az intézményi ciklus elején egyértelművé tenni, hogy a tagállamok ezen a téren gyors és határozott fellépést várnak az európai intézményektől. Várjuk, a tagállamok várják az adminisztratív terhek csökkentését. Várjuk a túlszabályozás enyhítését, várjuk a megfizethető energia biztosítását, várjuk a zöld iparpolitikát, várjuk a belső piac erősítését, várjuk a tőkepiaci uniót, és a tagállamok várják a kereskedelempolitika szélesítését, blokkosítás helyett a konnektivitást növelő kereskedelempolitikát"

– sorolta a legsürgősebb feladatokat a kormányfő.

Elnök asszony, van néhány siker, amire építhetünk. Az Európai Unió dinamikusan fejlődő akkumulátoripara ilyen siker, legalábbis ezt mondja Draghi elnök úr. Az akkumulátor technológiára fordított közfinanszírozás az elmúlt évtizedben átlagosan 18 százalékkal nőtt, és ez kulcsfontosságú volt Európa pozíciójának megerősítésében. Ma már Európa, Japán és Dél Korea mögött harmadik helyen áll az akkumulátor tárolási technológiákra vonatkozó szabadalmi bejelentések terén. Ez nagy javulás. Úgy látszik, hogy a célzott és stratégiai beavatkozás Európa számára sikeres és előnyös lehet"

– fogalmazott Orbán Viktor.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A magyar elnökség célja, hogy elfogadjunk egy új európai versenyképességi megállapodást az Európai Tanács budapesti informális ülésén november 8-án, egy új versenyképességi paktumot. Meggyőződésem, hogy a legmagasabb szintű politikai elkötelezettség lendületet ad az európai versenyképességi fordulathoz, amire szükségünk van. Javaslom, hogy ezt állítsuk az előttünk álló intézményi ciklus cselekvési tervének középpontjába"

– hangsúlyozta a miniszterelnök.

Hatalmas a migrációs teher

Engedjék meg, hogy a versenyképesség után mondjak néhány szót a migrációs válságról is – tért át a következő fontos témára a kormányfő. 

Európát évek óta sújtja a migrációs nyomás. Hatalmas terhet ró különösen az Unió külső határain elhelyezkedő tagállamokra. Az Unió külső határait meg kell védeni. A külső határok védelme az Unió egészének érdekeit szolgálja, ezért ahhoz az Uniónak érdemi támogatást kellene nyújtania. Nem először állok itt önök előtt, és nem először mondom el, önök is láthatják, hogy 2015 óta Magyarország is és személyesen én is komoly politikai vitákat vívok a migráció ügyében. Sok mindent láttam már, láttam kezdeményezéseket, csomagokat, javaslatokat, amiket nagy reményekkel fogadtak és mind sikertelennek bizonyult. Ennek egyetlen oka van, higgyék el nekem, hogy külső hotspotok nélkül nem tudjuk megvédeni az európaiakat az illegális migrációtól"

– hívta fel a figyelmet Orbán Viktor. Kifejtette: Ha egyszer valakit beengedünk, azt többet nem fogjuk tudni hazaküldeni. Ha van a tartózkodási jog alapja, ha nem, egyetlen megoldás van. Csak azokat szabad beengedni az Unió területére, akiknek erre előzetesen megadtuk az engedélyt, és belépni csak az engedéllyel lehet az unióba. Minden más megoldás megítélésem szerint illúzió

– mondta a kormányfő.

Ne álltassuk magunkat. Az EU menekültügyi rendszere ma nem működik. Az illegális migráció Európában az antiszemitizmus, a nők elleni erőszak és a homofóbia erősödését eredményezte. Több tagállam már tiltakozott is ez ellen, de szeretném megismételni, a tények magukért beszélnek. Az illegális migráció Európában az antiszemitizmust, a nők elleni erőszakot és a homofóbia erősödését eredményezte. Ha tetszik ez önöknek, ha nem, ezek a tények"

– soroltra Orbán Viktor.

A sikertelen migrációs politika következménye is világos. Több tagállam a menekültügyi rendszerből való kimaradás lehetőségeit igyekszik megteremteni"

– hangsúlyozta.

Az illegális migráció és a biztonsági félelmek a határellenőrzések tartós és kiterjedt visszaállításához vezettek. Azt hiszem, ideje ezzel a kérdéssel a legmagasabb politikai szinten foglalkozni és megvitatni, újrateremthető-e a schengeni térség valódi működtetéséhez szükséges politikai akarat – mondta Orbán Viktor.

A magyar elnökség egy javaslatot tesz, hozzuk létre a Schengen Summitok rendszerét. Hívjunk össze rendszeresen Schengen Summitokat a schengeni térség állam és kormányfőinek részvételével. Egyszer ez már bejött. Emlékszem, 2008-as gazdasági válságra adott válaszunknak fontos része volt az euróövezet vezetőinek csúcstalálkozója. Ez egy sikeres koordináció volt, amit az is jelez, hogy 2012-ben egy nemzetközi szerződéssel ezt intézményesítettük. Ez az eurócsúcs. Úgy látom, hogy ma a schengeni övezet van hasonló válságban, ezért itt most szükség lenne egy hasonló politikai elköteleződésre, Schengen Summitra és utána pedig egy nemzetközi szerződéssel történő intézményesítésre"

– javasolta a miniszterelnök. A magyar elnökség nemcsak azt javasolja, hogy a schengeni térséget erősítsük meg és bővítsük ki. A magyar elnökség azt is javasolja, hogy az év vége előtt történjen meg Bulgária és Románia teljes körű csatlakozása

– emelte ki Orbán Viktor.

Tisztelt képviselő hölgyek és urak! A migráció mellett Európát számos egyéb biztonsági kihívás is érinti, ezeknek a megvitatására november 7-én, két nappal az amerikai elnökválasztás után Budapesten összeülő Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója alkalmas fórum lesz. Tisztelt Elnök Asszony! Szembe kell néznünk azzal a ténnyel, ha az európai biztonságról beszélünk, hogy ma az unió nem képes saját békéjét és biztonságát szavatolni. Szükségünk van az európai biztonság és védelempolitika intézményesítésére. A magyar elnökség ennek egyik talán legjobb útját az európai védelmi ipar és technológiai bázis megerősítésében látja. A magyar elnökség ezért az európai védelmi ipari stratégiára és a védelmi ipari tervre összpontosít"

– hangsúlyozta a kormányfő.

De a kihívás ennél azért sokrétűbb, mert érint tagállami és uniós kompetenciákat, sőt nemzetközi szövetségesi struktúrákat is. A magyar elnökség a saját példáját, Magyarország példáját tudja felajánlani, hogy a nemzeti össztermékünk mintegy 2,5 százalékát fordítjuk védelmi kiadásokra, nagy része fejlesztés. Védelmi beszerzéseink túlnyomó többsége európai védelmi ipari forrásokból származik, és a védelmi ipar valamennyi szegmensében zajlanak ipari beruházások Magyarországon európai szereplők részvételével. Ha ez lehetséges volt Magyarországon, ez lehetséges az egész Európai Unióban"

–szögezte le.

Folytatni kell az Európai Unió bővítését

A magyar elnökség kiemelt témája a bővítés is. Egyetértés van abban, hogy az unió bővítéspolitikájának, érdemalapúnak, kiegyensúlyozottnak és hitelesnek kell maradnia. A magyar elnökség meggyőződése szerint a nyugat-balkán csatlakozásának felgyorsítása az európai biztonság kulcskérdése. A régió integrációja gazdasági, biztonsági és geopolitikai szempontból egyaránt előnyös az EU számára. Külön figyelmet kell fordítanunk Szerbiára. Szerbia felvétele nélkül a Balkán nem stabilizálható. Amíg Szerbia nem tagja az Európai Uniónak, addig a Balkán instabil térség marad – hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.

Tájékoztatom önöket, tisztelt képviselő hölgyek és urak, hogy több tagjelölt ország is teljesíti a továbblépés technikai feltételeit, de hiányzik a tagállamok közötti politikai konszenzus. Kérem emlékezzenek vissza arra, hogy az Unió több mint húsz éve tett egy ígéretet. Adtunk egy ígéretet a nyugat-balkáni országoknak az európai perspektívára. A magyar elnökség szerint ideje lenne az ígéretet beváltani. Amit mi tenni tudunk, hogy összehívtuk az Európai Unió–Nyugat-Balkán csúcstalálkozót, ahol előrelépést szeretnénk elérni"

– sürgette Orbán Viktor. 

Veszélyben az európai gazdálkodók létbiztonsága

Az európai mezőgazdaságról szólva elmondta, az európai mezőgazdaság versenyképességét a rendkívüli klimatikus körülmények, a megemelkedett költségek és a harmadik országokból érkező import és a túlzott szabályozás jelentősen lerontotta. Ma már nem túlzás, ha azt mondom, hogy mindez az európai gazdálkodók létbiztonságát veszélyezteti. Az élelmiszertermelés és élelmiszerbiztonság stratégiai jelentőségű kérdés minden ország számára és az unió számára is. Ezért a magyar elnökség politikai irányt szeretne mutatni az újonnan felálló Európai Bizottságnak egy versenyképes, válságálló és gazdabarát európai mezőgazdaság megteremtése érdekében

– hangsúlyozta a kormányfő.

Tisztelt képviselők, a magyar elnökség stratégiai vitát kezdeményezett a mezőgazdaságon túl a kohéziós politika jövőjéről is zajlanak a viták. Bizonyára önök is tudják, hogy az Unió lakosságának mintegy negyede olyan régiókban él, amelynek fejlettségi szintje nem éri el az uniós átlag 75 százalékát. Ezért Európa számára elengedhetetlen a régiók közötti fejlettségbeli különbségek csökkentése. A kohéziós politika nem jótékonyság és nem adomány, valójában az EU legnagyobb beruházási politikája és a belső piac kiegyensúlyozott működésének előfeltétele. A magyar elnökség úgy gondolja, hogy ennek folytatása kulcsfontosságú az Európai Unió versenyképességi potenciáljának megőrzéséhez"

– emelte ki a miniszterelnök. 

Orbán Viktor kiemelte: A magyar elnökség közös európai problémákra keres olyan megoldásokat, amelyek a józan ész talaján állnak. De nem csak megoldásokat keresünk, mi magyarok az Európai Unióban továbbra is keressük az álmainkat, a szabad és egyenlő nemzetek közösségét, a hazák hazáját, a demokráciák demokráciáját. Keressük az Istent félő és az emberek méltóságát védelmező, a kultúra, a tudomány, a szellem csúcsait ostromló Európát. Nem azért vagyunk tagjai az Európai Uniónak, mert olyan, amilyen, hanem azért, amilyen lehetne. És amíg úgy látjuk, hogy Európát olyanná tudjuk tenni, amilyen lehetne, amíg erre van egy fikarcnyi esély is, addig küzdeni fogunk érte. Mi a magyar elnökségben sikeres Európai Unióban vagyunk érdekeltek, és meggyőződésem szerint elnökségünk sikere az egész Európai Unió sikere lesz. Tegyük újra naggyá Európát. Köszönöm, hogy meghallgattak – zárta beszédét Orbán Viktor.

Orbán Viktor: Régebben nem mondott volna ilyeneket a bizottság elnöke

Ursula von der Leyen és a parlamenti képviselőcsoportok felszólalása után Orbán Viktor azt mondta, szerencsétlen dolog, amit csinál. Régebben nem mondott volna ilyeneket a bizottság elnöke. A bizottság régen egy semleges testület volt, az volt a dolga, hogy a politikai vitákat félretolja - tette hozzá. Egy a patrióták elleni támadást folytatott a bizottság elnöke. 

Minden analógia és összehasonlítás 1956 és Ukrajna között teljesen fals dolog, és ezt határozottan visszautasítom.

Viszont szívesen beszélek arról, hogy már az angolszász nyilvánosságban is van egy mondat, amit mindenki elfogad, csak úgy látom, a háború mellett érvelő európai képviselők nem fogadják el. Ahogy az angolszász sajtó írja, ha győzni akarunk, először kell, hogy legyen elég bátorságunk, hogy beismerjük azt, hogy vesztésre állunk - mondta Orbán Viktor. A kormányfő közölte, az a helyzet, hogy vesztésre állunk az ukrán fronton. 

És önök itt úgy tesznek, mintha ez nem így lenne. A valóság az, hogy a bizottság elnök asszonyának is köszönhetően az Európai Unió meggondolatlanul, téves számítások alapján és elhibázott stratégiával vágott bele ebbe a háborúba."

Orbán Viktor elmondta, ha győzni akarunk, a mostani vesztes stratégiát meg kell változtatni. Ez egy rosszul megtervezett és rosszul végrehajtott stratégia. Ha ezen az úton megyünk tovább, veszíteni fogunk - tette hozzá. 

 

 

Ha azt akarjuk, hogy Ukrajna ne veszítsen, akkor stratégiát kell váltani. Itt azt javaslom, ezt fontolják meg."

A kormányfő közölte, minden háborúban kell, hogy legyen diplomáciai tevékenység, kell, hogy legyen kommunikáció, direkt vagy indirekt kapcsolattartás. Ha ezt elmulasztjuk, egyre mélyebbre megyünk a háború bugyrába. Egyre kétségbeesettebb helyzetek lesznek, egyre többen halnak meg, százezrek halnak meg, most is még mi itt beszélünk, ezrek halnak meg Ukrajnában - tette hozzá. 

Ennek a konfliktusnak ezzel a stratégiával nem lesz megoldása a harctéren. Ezért javaslom, hogy álljanak inkább a béke mellett. Érveljünk a tűzszünet mellett, és csináljunk egy másik stratégiát, mert ezen mindannyian rajta fogunk kapni."

 

Orbán Viktor: Ha megtámadnak bennünket, meg fogom védeni a hazámat!

Most szót emel egy német állampolgárért, aki eljött Magyarországra, és a nyílt utcán ott sétáló embereket erőszakkal megtámadott, súlyos testi sértést okozva. Azért, mert nem tetszett ezeknek az embereknek a kinézete. Ez a náci tempó. Magyarországon nem lehet az embereket politikai alapon az utcán megtámadni, és utána idejönni az Európai Parlamentbe, mentsetek ki a börtönből, mert súlyos testi sértést követtem el, köztörvényes bűncselekményt itt Magyarországon, ez nem lehetséges - mondta Orbán Viktor. A kormányfő közölte, ne kérjék tőlem azt, hogy köztörvényes bűncselekményt elkövetőket engedjünk ki a magyarországi börtönökből. 

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A bizottság elnök asszonya szóba hozta, hogy mennyien dolgoznak oroszok Magyarországon. A hipokrácia esete forog fenn - mondta Orbán Viktor. A kormányfő közölte, Magyarországon háromezren dolgoznak. Tavalyi évben háromezer engedélyt adtunk ki, összesen hétezren dolgoznak - tette hozzá. Németországban 300 ezren dolgoznak. Spanyolországban százezer orosz dolgozik, százezer orosz Spanyolországban. Engem vádolnak? Franciaországban 60 000 orosz van. 

Magyarország transzparensen kereskedik. De mi van, ha az önök országaira nézek? Én azt látom, hogy számos ország, ahonnan önök érkeztek, Ázsián keresztül kikerülve a szankciókat, fedett módon kereskedik az oroszokkal. Mondom a számokat."

Orbán Viktor elmondta, az Európai Unió havonta egymilliárd dollárral többet exportál bizonyos közép-ázsiai országokba, mint az orosz-ukrán háború előtt. Vajon miért?  Így kerüljük ki önök a szankciókat. A német, a francia, a spanyol cégek így kerülik ki a szankciókat. 

A kormányfő közölte, a háború kitörése óta 8,5 milliárd dollár értékben vásároltak török vagy indiai finomítókból valójában orosz olajat, és bennünket kritizálnak. 

Az igazság az, hogy nem azért jöttem ide, hogy ezeket a tényeket az önök fejére olvassam. Eszem ágában sem volt. Azért jöttem, hogy bemutassam a magyar elnökség programját. Szerettem volna elmondani, hogy baj van. Szerettem volna elmondani, tisztelt frakcióvezetők, hogy versenyképességi baj van, hogy migrációs válság van, hogy változtatni kell, és van néhány javaslata a magyar elnökségnek, amit tárgyalunk a többi kormányfővel, de szeretnénk, ha a parlament is támogatna, ezért jöttem ide. Önök pedig egy ilyen pártpolitikai összecsapást csináltak ebből a találkozóból. Ezt mélyen sajnálom. De nem fogok adós maradni önöknek. Egyikőjüknek sem. Ha megtámadnak bennünket, meg fogom védeni a hazámat."

Orbán Viktor: Nekünk jogunk van a saját alkotmányunkhoz!

Az ismerethiány nem jó pozíció egy vitában, Magyarországot magas adókkal vádolja. 15 százalékos jövedelemadós kulcsunk van - mondta a szocialisták frakcióvezetőjének a kormányfő.

A magyar gazdaságban kétszer akkora a növekedésünk, kétszer akkora a magyar gazdaság növekedése, mint az uniós átlag. 

Látom a francia képviselő asszonyt a Renew képviseletében bántja a magyar alkotmányos rendszer. Tehát fogadja el, hogy nekünk jogunk van a saját alkotmányunkhoz. Ön azt mondja, hogy mi hátrányosan különböztetjük meg az egyes népcsoportokat Magyarországon életvitel szerint. Ez egész egyszerűen nem felel meg a valóságnak - tette hozzá. 

A magyar alkotmány mindenkinek megadja a saját életfelfogása szerinti élethez való jogot."

Orbán Viktor szerint egy dolgot azonban kétségkívül tesz a magyar alkotmány is. Hiába nem tetszik ez önnek, ez így fog maradni. Védi a családokat. A magyar alkotmány védi a családot, védi a gyerekeket, védi a házasságot. És valóban, a magyar alkotmányban az van, hogy a házasság egy férfi, egy nő között köttetik. Sőt, az is benne van, hogy az apa a férfi, az anya nő. Jogunk van ehhez a szabályozáshoz, ne vitassa ezt el tőlünk - mondta a kormányfő. 

A Magyarországra vonatkozó korrupciós vádakat vissza kell utasítanom. Ha akarják, belemehetek egy személyeskedő vitába, hiszen egy olyan testület ülésén vagyunk, ahol van szakértelem a korrupciót illetően, ugye?

Önök akarnak? Ez a testület akar korrupcióról kioktatni bármilyen tagállamot? Ezt komolyan gondolja?" - tette fel a kérdést a kormányfő. 

Egyik frakcióvezető úr azt mondta, hogy rengetegen hagyják el Magyarországot. Ön nem mond igazat. Magyarországról pont annyian dolgoznak arányaiban külföldön, mint Ausztriából. Ausztriából is elmenekülnének az emberek? Ez egy fals koncepció, rosszindulatú propaganda - mondta a kormányfő. Orbán Viktor az uniós pénzekről pedig csak annyit mondott, hogy mindannyian tudjuk, hogy az a pénz, ami az unióból támogatásként érkezik Magyarországra, annak 80 százaléka visszamegy Önökhöz. 

A Magyarország adott támogatás 80 százaléka az önök cégeinek zsebében van. Ezek után bennünket kritizálnak azért, mert elfogadjuk az uniós támogatásokat? Logikus ez?


Ami a baloldal képviselőit illeti, szakszervezet ellenességgel vádol bennünket, ez méltánytalan. Mi megállapodunk a szakszervezetekkel. Legutóbb éppen többéves béremelési programról állapodtunk meg. Minimálbér-emelési programról állapodtunk meg, és most is tárgyalunk, jó esély van arra, hogy a következő évekre megállapodjunk béremelési programokról - ismertette a kormányfő. 

Az európai egység nem azt jelenti, hogy mindenkinek be kell fognia a száját!

Méltánytalan a bizottság elnök asszonyának az a vádja Magyarországgal szemben, hogy mi csak úgy kiengedtük az embercsempészeket, ez nem igaz. Magyarország letartóztatja az embercsempészeket - mondta Orbán Viktor. A kormányfő közölte, Magyarország letartóztatja az embercsempészeket, és aztán egy idő után kitoloncolja őket az országból, azzal, hogyha visszatérnek, kétszer olyan hosszú ideig kell majd börtönben maradniuk. 

Ezért nem jönnek vissza. Mi megszabadítottuk Európát több mint 2000 embercsempésztől. 

Ezért inkább elismerést kellene, hogy kapjunk, nem pedig bírálatot. Többen érveltek az európai egység mellett, talán Weber képviselő úr is. Sosem fogunk beletörődni abba, hogy az európai egység azt jelentse, hogy ők ránk parancsolnak, hogy fogjuk be a szánkat, ha valami nem tetszik. Az európai egység nem azt jelenti, hogy mindenkinek be kell fognia a száját, aki nem ért egyet a többséggel vagy a bizottság elnökével - mondta a kormányfő. 

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Magyarországon a parlamentben van kétharmados többsége a kormányzó pártnak, de soha nem fordulhatott volna elő az, amit Önök tettek. 

Az, amit önök tettek. Magyarországon hiába van kétharmada a kormánypárti képviselőknek, az ellenzék minden pártja mindig megkapta azokat a bizottsági pozíciókat, amik megilletik őket. De önök megfosztották a patriótákat ettől is. Önök akarnak bennünket kioktatni demokráciáról? Ez a képtelenség!


Weber elnök úr azt mondta, hogy senki se áll szóba velünk. Ez súlyos sértés azokra nézve, akik szóba álltak velünk. Ezek szerint ők senkik - hangsúlyozta Orbán Viktor. 

Az elnökség előkészítéseként elmentem az ön kancellárjához Németországba, a franciák elnökéhez Párizsba, és az olaszok miniszterelnökéhez Rómába. Ők senkik, ők a senkik, Weber úr? 


Sajnálom, hogy az Európai Néppárt frakcióvezetője zárójelbe teszi a valóságot. Azt mondja, hogy a magyar kormányzó párt nem nyerte meg az európai választásokat Magyarországon. 45 százalékot kaptunk. Önök Németországban harmincat, akkor ki nyert itt? - tette fel a kérdést a kormányfő. 

És ha már ön nem riadt vissza a személyes megjegyzésektől, nekem is engedjen meg egy személyes megjegyzést. A harag rossz tanácsadó. Tudjuk, hogy vannak konfliktusok közöttünk. 2019-ban jelentős szerepet játszottam abban, hogy ön nem lehetett bizottsági elnök - mondta a kormányfő Webernek.

Én támogattam volna önt, meg is ígértem, hogy támogatni fogom. Csak ön azt nyilatkozta utána, hogy nem akar a magyarok szavazatával bizottsági elnök lenni. Hát nem lehet. Ezért haragszik rám. Ott akar ülni abban a székben, ahol most van, de rájön, hogy miattam nem ül ott, ezért haragszik rám."


Orbán Viktor: Európát valójában Önöktől, az európai baloldaltól kell megvédeni!
Az uniós elnökségi program bemutatása végén pedig Orbán Viktor közölte, 

A vita túllépett az észszerűség és a tények határain. 

Abszurd pártpolitikai vádaskodások voltak, szívesen folytatott volna értelmes vitát, de az Önök propagandája ezt nem teszi lehetővé - mondta Orbán. Az EB minden igénynek eleget tett az igazságszolgáltatás területén. 

A korrupció tekintetében Magyarország a Világbank adatai alapján nem lóg ki a sorból, csak Soros György propagandaanyagai alapján. 

Hozzászoktam, hogy korrupciós vádakkal támadnak, mert ez egy baloldali propaganda - mondta Orbán Viktor. A kormányfő nem hagyta szó nélkül, hogy Daniel Freund a legkorruptabb ember, akit Soros György fizet. Egy holland képviselő azt mondta, hogy ők finanszíroznak minket, de ezt visszautasította, de Önök sokkal több pénzt visznek ki Magyarországról, mint amennyit bevisznek - ismertette Orbán Viktor. Önök keresnek rajtunk - tette hozzá. 

Abszurd, hogy egy vasrudakkal emberekre támadó képviselő a jogállamiság ügyében támadja Magyarországot. 

Sajnos azt is meg kellett hallgatnom magyar képviselőktől, hogy mi nem foglalkozunk az emberek problémáival. De ezt egy olyan képviselőtől hallottam, olyan magyar képviselőtől, akinek a pártja a legutóbbi európai választáson 8 százalékot kapott. A mi pártunk 45-öt. Akkor ki foglalkozik az emberek problémáival? - tette fel a kérdést a kormányfő. Orbán Viktor felidézte, hogy azzal vádolja az európai szocialisták képviselője, hogy túlságosan jó viszonyt ápolunk Putyinnal.

Tehát tisztelt Dobrev Klára képviselő asszony, amikor az ön férje még miniszterelnök volt. Putyin elnök úr ott ült az önök konyhájában. Akkor még erre büszkék voltak, és erről szóló képekkel elárasztották a magyar médiát.

Általában is azt kell mondanom, és elnézést kérek az európai képviselőktől, hogy akaratukon kívül belevonódtak egy magyar belpolitikai vitába, ami itt az önök szeme előtt zajlott le. Erről gondolhatnak sok mindent, de egy dolgot biztosan láthatnak. A magyar demokrácia köszöni szépen, jól van. Vérbő és erőteljes. Sajnálom, hogy a magyar képviselők belpolitikai viták tárgyává és alkalmává tették ezt a mai találkozót - mondta Orbán Viktor. 

Orbán Viktor abszurdnak tartja azt is, amit az EPP-ben ülő magyar képviselőről mondanom kell, hiszen magyar képviselőtársunk nem régen azt mondta a magyar nyilvánosság előtt, hogy az EP képviselősége a legnagyobb kamuállás, amit csak arra való, hogy az ember jól keressen. 

Kirívónak tartom, hogy valaki magyarként itt visszaélésről beszél, miközben otthon köztörvényes lopás miatti büntetőeljárás folyik ellene, és nyilvánvaló, csak azért vette fel a parlamenti mandátumát, hogy a mentelmi joga mögé bújhasson.

Ezeket támogatja ön, ezt támogatja ön, tisztelt Weber úr, ez az ön morális felelőssége. Összességében Orbán Viktor megállapította, hogy a baloldal számára csak akkor van demokrácia, hogyha ők a baloldal nyernek, ha a jobboldal nyer, véget ér a demokrácia. 

Ennek a vitának, ennek a vitának az a tapasztalata a számomra, hogy teljesen nyilvánvaló, hogy Európát valójában Önöktől, az európai baloldaltól kell megvédeni.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!