Kristina Allgöwer nem saját véleményét tolmácsolta a Financial Times Deutschland hasábjain, hanem tekintélyes külföldi és német tanulmányok megállapításaira hivatkozva több fontos területet sorolt fel ennek igazolására.
Kezdte azzal, hogy a férfiak céltudatosabbak. Ennek jegyében például jobban takarékoskodnak az idővel. Miközben a nők naponta átlagban 23 ezer szóval igyekeznek kifejezni magukat, a férfiak számára 12 ezer bőségesen elegendő.
Míg az előbbiek telefonbeszélgetéseinek kétharmada fél óránál hosszabb ideig tart, az utóbbiak általában öt perc után leteszik a telefont. Sőt, az urak olyannyira a munkára koncentrálnak, hogy többségük még a toalett utáni kézmosásra is sajnálja az időt.
De nemcsak az idővel, hanem a hellyel is jobban takarékoskodnak a férfiak. Íróasztalaikon csupán a legszükségesebb dolgok találhatók. Női kollégáikkal ellentétben az ő asztalaikon általában nincsenek keretes családi fotók, leveleiket hullató cserepes növények, illatosító gyertyák, azaz a munkahelyet nem tekintik második "hálószobának".
Azután a férfiak jobban terhelhetők. Nemzetközi kimutatások szerint a túlóra ma már elkerülhetetlen. Ezt pedig a nők jóval kevésbé bírják. Hogy mégis bizonyítsanak, kénytelenek nassolni, kávét inni és dohányozni, s mindez a munka rovására megy. Az már csak mellékes, hogy a férfiak a túlóra idején is inkább "vonzóak" tudnak maradni, miközben a gyengébb nem képviselőin nagyon is meglátszik a gyűrődés.
Ugyancsak a férfiak mellett szól az, hogy a munka után sokkal könnyebben tudnak kikapcsolódni. Éjszaka, amikor már javában alszanak, hogy másnap kipihentebben dolgozhassanak, a nők nyitott szemmel forgolódnak ágyukban, s különböző problémáikon rágódnak.
Egy német felmérés kimutatta azt is, hogy a férfiak jóval könnyebben vállalják a kockázatokat. Legyen szó akár új termékek bevezetéséről, akár új piacok feltárásáról, akár pedig - mindezzel összefüggésben - pénzügyi rizikók vállalásáról, az erősebb nem képviselői sokkal kevésbé riadnak vissza. Egy amerikai tanulmány szerint ezt bizonyítja az is, hogy miközben a nők túlnyomó többsége a fix fizetést részesíti előnyben, a férfiak kedvelik a teljesítményhez kötött díjazást.
Azután a férfiak jóval mobilabbak, míg a nők sokkal inkább kötődnek az otthonhoz. Pedig a mai világban egy európai uniós kimutatás szerint szinte alapvető törvények számít, hogy aki szakmailag előbbre akar lépni, attól nagyobb mobilitást várnak el.
Ráadásul a férfiak keményebbek, ami szintén elengedhetetlen a munka világában. Egy jó főnöknek igazságosnak, következetesnek, olykor kíméletlennek kell lennie, s a nők minderre kevésbé hajlamosak.
Mindennek alapján egy brit tanulmány egyáltalán nem tartotta véletlennek, hogy statisztikailag minden 5,5 férfi zsenire egy hasonló képességű nő jut. Ezt jelzi egyebek között a Nobel-díjasok vagy épp a sakknagymesterek megoszlása is.
Mindez nem mond ellent annak, hogy a német kancellár asszony a felmérések szerint jó főnök.
Forrás: MTI