Ray Kurzweil site-ján a szintetikus énekesnő Ramonával találkozunk. Ő a tudós virtuális hasonmása, női alteregója. 2000 őszén hozták létre, de ami ennél is fontosabb: élettörténetet, egyéniséget gyártottak hozzá. 1976. február 12-én, a Vízöntő jegyében látta meg a napvilágot, szülei zenészek voltak, járták az országot. Édesanyját hatévesen vesztette el, mostohaanyja ellenezte, hogy Ramona - a muzsika mellett - a számítógépeket is imádja. Összevesztek, majd a lány New Orleans-ba költözött. Mind sűrűbben lépett fel énekesnőként, felfedezte magának a világhálót, idővel már csak ott adott koncerteket. Kurzweillel 2000. június 26-án, az évente megrendezésre kerülő SIGGRAPH digitális művészeti fesztiválon találkozott. A virtuális valóságról, a jövőről, albumtervekről beszélgettek. Legalábbis a gondosan felépített, részletekig kidolgozott sztori szerint.
A valóságban elkészítették Kurzweil és egy táncosnő mozgásának, hangjának pontos digitális másolatát, az arcot és a testet 3D-s lézeres szkenneléssel alakították élethűvé. Minden egyes hanghoz arc- és szájmozgásokat, összetett arckifejezési rendszert hoztak létre. Ramonát bőrbe bújtatták, felöltöztették. Ugyan a hangja még nem tökéletes, és a fotórealizmus ellenére sem hisszük húsvér személynek, viszont valós időben ad elő, és jól példázza az interneten egyre gyakoribb, egyre önállóbbnak tűnő virtuális teremtményeket.
Intelligenciájáról magunk is meggyőződhetünk: elmondja, mit találunk a honlapon, a begépelt kérdésekre élőszóban, vagy írásban válaszol. Főként Kurzweilről, alkalmasint az időjárásról, tőzsdéről. Bonyolult és túl speciális dolgokról, például az európai labdarúgó világbajnoki selejtezőkről azonban nem célszerű faggatni, mert vagy teljesen másról kezd el beszélni, vagy jelzi, hogy nem érti a kérdést.
"Virtuális sztár vagyok, ugyanannyira reális, mint bármely politikus vagy tévés személyiség" - hirdeti büszkén. Ramona csak a kezdet, ízelítő az egyre inkább jelenné váló közeljövőből. Ráadásul néha mosolyog is.
Milyen kapcsolatok alakíthatók ki ember és számítógép, gépi programok között? Érzékelhetik, megérthetik-e egyszer érzelmeinket? És ha igen, hogyan reagálnak? A világhálón szép számban fellelhető beszélgető szoftverágensek, más néven beszélgető - természetesen nem fizikai - robotok (chatbotok) fejlesztői ezeket a szempontokat is figyelembe veszik.
Timothy Bickmore Laurája
A Bostoni Orvosi Egyetem informatikusa, Timothy Bickmore Laurája megjegyzi, miről csevegtünk vele, társalgás közben mindig merít a korábban elhangzottakból. Nemcsak szavakkal, hanem gesztusokkal, szúrós, mosolygós és egyéb tekintettel, arcjátékkal is kommunikál. A teszteken elég jól bizonyított: egyik alanyát például harmincnapos fogyókúra során látta el tanácsokkal, vicceket mesélt neki, hétköznapjairól faggatta. Meghitt kapcsolatot alakított ki a családos - és Laura segítségével négy-öt felesleges kilójától megszabadult - férfival. Utóbbinak kifejezetten hiányzott az elválás után, viszont úgy vélte, az ágens hiába ismerte fel érzelmeit, különösebben nem reagált rájuk.