Vágólapra másolva!
A történetíró dilemmája
Vágólapra másolva!

I. Hogyan értelmezzük a 'történelem' kifejezést?

"A történelem az élet tanítómestere" - hangoztatták már az ókori latinok. Ezt azóta is sokan vallják. Mások szerint viszont a történelem semmire sem jó, legkevésbé arra, hogy eligazítson bennünket életünk nehéz helyzeteinek a megoldásában. Napóleon például úgy tartotta, hogy "A történelem az elfogadott hazugságok összessége". Egy ókori történész, Dionüsziosz "példákon alapuló filozófiának" nevezte a történelmet; a 19. századi brit historiográfia nagy alakja, Thomas Carlyle "a nagy emberek életrajzának"; a francia ókortörténész, Paul Veyne pedig kifejezetten "regénynek", amelynek a tudományhoz semmi köze.

Forrás: [origo]

David Hume
Forrás: [origo]

Thomas Carlyle
Forrás: [origo]

Leopold Ranke

"tudományos""A történelem egyszerre művészet és tudomány is""A történelem az emberi természet általános és állandó elveinek a felfedezése"

Forrás: [origo]

Edward Gibbon
"A történelem valójában csak kevéssel több, mint az emberiség szerencsétlenségeinek, őrültségeinek és bűntényeinek a katalógusa""annak feljegyzése, amit az egyik kor a másikból megőrzésre érdemesnek tart""párbeszéd""jelenben élő történész és a múlt tényei között"
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!