17:15AsztaliteniszChun Ting Wong/Hoi Kem Doo-Nandor Ecseki/Dora Madarasz
19:25VívásAuriane Mallo-Breton-Eszter Muhari
19:25VívásEszter Muhari-Auriane Mallo-Breton
21:44ÚszásSzabad 4 x 100m
HUNPóta Georgina
22:15AsztaliteniszGeorgina Pota-Xiaona Shan
NyílNyíl
Szombaton rögtön sorsdöntőnek ígérkező mérkőzéssel kezdi meg a szereplését a magyar férfi kézilabda-válogatott a párizsi olimpiai játékokon: egy Egyiptom elleni győzelem hatalmas lépést jelentene a továbbjutás felé.

Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékokról, Párizsból.
Szerdán délelőtt, az úszócsapat jelentős részével együtt indult el a 2024-es párizsi olimpiára Chema Rodríguez szövetségi kapitány együttese. A magyar férfi kézilabda-válogatott szombaton délelőtt 11 órától Egyiptom ellen lép pályára a South 6 Arénában, egy olyan mérkőzésen, ahol a győztes hatalmas lépést tesz a legjobb nyolc közé jutás felé. A hatfős, A jelű csoportban ugyanis az előzetes erőviszonyok alapján az egyiptomi és a magyar válogatott is szerényebb képességekkel rendelkezik, mint a házigazda és címvédő Franciaország, a világbajnok Dánia, és a magyarokat az olimpiai pótselejtezőn is legyőző Norvégia. Ugyanakkor a magyarok hétfő esti ellenfele, Argentína pedig papíron mind Bánhidi Bencéék, mind az afrikaiak számára verhetőnek tűnik. Tehát ahhoz, hogy a csoport első négy helyének valamelyike, és ezáltal a negyeddöntő meglegyen, úgy tűnik, Magyarországnak és Egyiptomnak is a másikat kell legyőznie. A két csapat pedig rögtön egymás ellen nyitja a nyári ötkarikás játékokat Párizsban.

Magyarország, Szlovénia, férfi, olimpiai felkészülés, válogatott, kézilabda, mérkőzés, játék, meccs, 2024. július 13., Audi, Aréna,  Győr, Vass, Károly, emlékmérkőzés,
A magyar férfi kézilabda-válogatott Egyiptom ellen kezdi meg a párizsi olimpiai játékokat
Fotó: Ladóczki Balázs - Origo

A tokiói olimpiai játékokon negyedik Egyiptom az elmúlt évek legjobb, nem európai kézilabda-válogatottja

Egyiptom a legutóbbi három Afrika-bajnokság győztese (az idei kontinenstorna megnyerésével kvalifikálta magát Párizsba), de az Európa-központú sportágban ennél is nagyobb szó, hogy a legutóbbi három világbajnokságon egyaránt a legjobb nyolc között zárt a csapat, a tokiói olimpián pedig csoportmásodikként jutott tovább, és végül a németek negyeddöntőbeli legyőzése után a negyedik pozícióban végzett. Az afrikai válogatott kulcsemberei közé az eddig Veszprémet erősítő, nyártól a PSG-be igazoló Omar Jahja, valamint a szintén veszprémi klubban kézilabdázó Yehia Elderaa is beletartozik, de a szövetségi kapitány sem lesz ismeretlen a magyar játékosok számára, hiszen az egyiptomiakat tavaly nyár óta Roberto García Parrondo helyett irányító Juan Carlos Pastor korábban tíz éven keresztül a Szeged vezetőedzője volt. A tavalyi világbajnokságon ugyanakkor még nem a spanyol szakember dirigált Egyiptom kispadján, amikor

a vb hetedik helyéért zajló mérkőzésen kétszeri hosszabbítás után 36-35-ös győzelmet aratott a válogatott Magyarország ellen.

Ezt leszámítva egy 2019-es vb-csoportmeccs (30-30) szerepel a két együttes közös közelmúltjában, olimpián pedig 2004 óta először vívnak meg egymással a magyarok és az egyiptomiak.

Ennek részben az is az oka, hogy a magyar válogatott Athén óta "csak" egyszer, legutóbb 2012-ben vett részt az olimpiai játékokon, amikor szintén a negyedik helyen zárt.

Magyarország, Szlovénia, férfi, válogatott, kézilabda, mérkőzés, játék, meccs, 2024. július 13., Audi, Aréna,  Győr, Vass, Károly, emlékmérkőzés,
Chema Rodríguez együttese rögtön egy csoportrangadóval nyitja az olimpiát

Nem szabad beragadni a meccs elején

Rio de Janeiro és Tokió tehát kimaradt, de a magyar csapat Párizsba bravúrosan kijutott: az említett vb-8. hellyel garantált lett az olimpiai pótselejtező (amire idén januárban egy csodálatos Európa-bajnoki ötödik hellyel hangoltak Bodó Richárdék), a tatabányai kvalifikációs tornán pedig

Chema Rodríguez szövetségi kapitány együttese azóta bebiztosította a kijutását a jövő évi világbajnokságra is, az elmúlt héten pedig Szlovénia, Japán és Németország ellen, összességében két győzelemmel és egy vereséggel készült az olimpiára.

„Az első félidőt egyszerűen odaadtuk a németeknek, így pedig lehetetlen nyerni – reagált Chema Rodríguez a németek elleni, 33-29-es vereség után. – Egyáltalán nem végeztük jól a feladatunkat, a srácok az öltözőben maradtak és húsz gólt kaptunk. Hiába cseréltem le szinte mindenkit, nem változott a helyzet. Egyszerűen nem álltunk készen a játékra, pedig a német válogatott ellen keménynek kell lenni. Ez lehetetlen, ilyet nem szabad csinálni.

A második félidő teljesen más volt. Elkezdtünk keményebben dolgozni és küzdeni minden labdáért.

A hazaiak ekkor csak egy-két gólt szereztek lerohanásból, mert jobban védekezünk, voltak gyors ellenakcióink, akkor végre sokkal jobban működött minden, meg is nyertük azt a játékrészt három találattal."

Imre Bence góljaira is nagy szükség lehet Egyiptom ellen

A rendkívül veszélyes Egyiptom ellen tehát különösen fontos, hogy ebből tanulva a meccs elejétől kezdve fókuszáljon a csapat, a folyamatos koncentráció pedig győzelmet, és a továbbjutás felé hatalmas lépést jelenthet.

A magyar férfi kézilabda-válogatott Egyiptom után július 29-én Argentínával, 31-én Norvégiával, augusztus 2-án Dániával, 4-én pedig Franciaországgal találkozik.

A magyar férfi kéziválogatott olimpiai kerete:

• Kapusok: BARTUCZ László (MOL Tatabánya KC), PALASICS Kristóf (La Rioja Logrono, spanyol), MIKLER Roland (OTP Bank-Pick Szeged)*
  • Jobbszélsők: IMRE Bence (FTC-Green Collect – július 1-jétől THW Kiel, német), RODRIGUEZ ALVAREZ Pedro (MOL Tatabánya KC)*
  • Jobbátlövők: ANCSIN Gábor (MOL Tatabánya KC – július 1-jétől FTC-Green Collect), ILIC Zoran (HSV Hamburg, német)
  • Irányítók: LÉKAI Máté (FTC-Green Collect), FAZEKAS Gergő (Orlen Wisla Plock, lengyel), HANUSZ Egon (TvB Stuttgart, német – július 1-jétől SL Benfica, portugál)*
  • Beállók: BÁNHIDI Bence (OTP Bank-Pick Szeged), ROSTA Miklós (CS Dinamo Bucuresti, román), SIPOS Adrián (MT Melsungen, német)
  • Balátlövők: BODÓ Richárd (OTP Bank-Pick Szeged), LIGETVÁRI Patrik (Veszprém KC), SZITA Zoltán (OTP Bank-Pick Szeged)
  • Balszélső: BÓKA Bendegúz (Balatonfüredi KSE)