Az előszezoni tesztelés utolsó percei során, lényegében radar alatt kiadott közleménynél részletesebb magyarázatot adott az FIA arra, hogy miért kötöttek titkos megállapodást a Ferrarival, amelynek motorja kapcsán tavaly felmerült a gyanú, hogy szabálytalan eljárásokkal üzemelt.
A közlemény reakció arra, hogy szerdán hét istálló közös kiáltványban kifogásolta az ügymenetet és jogi lépéseket is kilátásba helyeztek. A szövetség viszont kitart amellett, hogy a sportág és a résztvevők érdekeit figyelembe véve választották a kompromisszumos megoldást.
„Az FIA részletes műszaki elemzést végzett a Scuderia Ferrari erőforrásán, ahogy ehhez az FIA Forma-1 világbajnokság minden résztvevője kapcsán joga van. A 2019-es szezon során végrehajtott átfogó és alapos vizsgálatok felvetették a gyanút, hogy a Scuderia Ferrari erőforrása bizonyos értelmezés szerint nem minden pillanatban működött az FIA szabályzata keretein belül. A Scuderia Ferrari határozottan visszautasította a gyanút és kitartott amellett, hogy az erőforrás mindig az előírásoknak megfelelően működött – rögzíti a közlemény.
Az FIA [képviselői] nem voltak teljesen elégedettek, de úgy döntöttek, hogy a további lépések nem feltétlenül eredményeznének végkifejletet az ügy bonyolult jellege miatt és azért, mert lehetetlen megkérdőjelezhetetlen bizonyítékot találni a szabálysértésre.”
A szövetség közleménye leszögezi, hogy el akarták kerülni egy hosszú, kérdéses végkimenetelű procedúra lefolytatásával járó negatív visszhangokat, valamint rámutatott, hogy a saját bírói és fegyelmi szabályzata (Judicial and Disciplinary Rules – JDR) szerint az FIA-nak jogában áll lezárni az ügyet. Hozzátették, hogy azonnali hatállyal megállapodtak a Ferrarival, hogy a csapat felhagy a (kérdéses) folyamatok gyakorlásával.
„Az ilyen típusú megállapodás egy jogi eszköz, amit elismernek bármilyen igazgatási rendszer alapelemeként, számos közhivatal és egyéb sportszövetség is használja vitás esetek kezelésére.” A közlemény rögzíti, hogy a titkosításra a JDR 4-es cikkelyének VI-os pontja ad alapot, e szerint kötelező a titoktartás olyan személyek és szervezetek esetén, akik nem képezik a vizsgálat tárgyát.
Az FIA Forma-1-es világbajnokság szabályozó testületeként az FIA minden szükséges lépést meg fog tenni a sportág, annak szerepe és megítélése védelme érdekében”
– szögezték le a közleményben. Az egyelőre kérdéses, hogy az újabb, kevés konkrétumot, de újabb részleteket felfedő közlemény lecsillapítja-e vagy éppen felkorbácsolja az indulatokat az ellenfelek körében a jövő héten esedékes idénynyitó Ausztrál Nagydíj előtt.