Gyors döntetlen a Vk-döntő második partijában

Az oroszországi Hanti-Manszijszkban, a Világkupa döntőjének második játszmája 20 lépésben döntetlennel végződött. Az izraeli Borisz Gelfand vezette a világos bábukat, kis előnyt harcolt ki az ukrán Ruszlan Ponomarjovval szemben. Jelentős időhátránya miatt korán elfogadta ellenfele döntetlenajánlatát, mielőtt az igazi küzdelem megkezdődött volna. Szombaton a párharc a harmadik játszmával folytatódik, Ponomarjové a kezdés joga. Ha a négyjátszmás döntő 2-2-re végződne, rájátszás döntené el, hogy ki lesz a győztes és egyúttal világbajnokjelölt.

Három hete zajlik a szibériai olajvárosban a kieséses rendszerű Világkupa. A 128 résztvevővel már csak ketten csatáznak a győzelemért, a világbajnok-jelöltségért. Az izraeli Borisz Gelfand és az ukrán Ruszlan Ponomarjov párharca eddig meglehetősen unalmas játékot hozott. Mindketten várják a nagy esélyt, hogy ellenfelük esetleges hibájukra rácsapjanak, a legkisebb kockázatot sem várják. A meccs második partijában akkor egyeztek meg döntetlenben, amikor az igazi küzdelmet vártuk.

Érdemes párhuzamot vonni a Londonban zajló tornával, ahol a szófiai szabály érvényes, csak a bíró engedélyével lehet remizni, illetve a jól ismert esetekben: tükörkép, háromszori lépésismétlés, 50 lépéses szabály. A jelenlegi, de többször is módosított világbajnoki rendszerben a Grand Prix-sorozatban ez a szabály érvényes, a Világkupán a sakkozók sokszor bízták a döntést a rájátszásra. Hanti-Manszijszkban a hat forduló során lejátszott 136 mérkőzésből 54 a hosszabbításban dőlt el.

A döntő 2. partija:
Borisz Gelfand (izraeli, 2758) - Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2739) döntetlen (Katalán megnyitás, 20)

A döntő állása:
Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2739) - Borisz Gelfand (izraeli, 2758) 1 - 1 (döntetlen, döntetlen)

Gelfand,B (2758) - Ponomarjov,R (2739)
Katalán megnyitás [E08]

1.d4 Hf6 2.c4 e6 3.Hf3 d5 4.g3 Fb4+ 5.Fd2 Fe7 6.Fg2 c6 7.Ff4 Hbd7 8.Vc2 0-0 9.0-0 b6 10.Bd1 Fb7 11.Hc3 Hh5 12.Fc1 f5 13.b3 Bc8 14.Fb2 Fd6 15.e3 Ve7 16.He2 Hhf6 17.Hf4 He4 18.Ve2 Hdf6 19.He5 Bfd8 20.Bac1 c5 és döntetlen