A 2024-es németországi labdarúgó Európa-bajnokságon kialakult a legjobb nyolc, azaz a negyeddöntők mezőnye. Eddig 44 mérkőzést játszottak le a foci-Eb-n, ahol többek között az újonc grúz válogatott, vagy a selejtezőcsoportját veretlenül megnyerő románok is meglepetést okoztak a csoportkörben, de több olyan játékos is akad, aki a vártnál gyengébb teljesítményt nyújtott.
Mielőtt rátérnénk a listára, érdemes leszögezni, hogy a piaci érték nem feltétlenül azonos egy adott labdarúgóért fizetett tényleges összeggel.
A piaci értéket olyan tényezők befolyásolják, mint a játékos életkora, a fejlődési potenciálja, a teljesítménye, vagy a rutinja, de sokat számít az is, hogy milyen szintű ligában játszik a játékos, mint ahogy a szurkolók véleménye és a játékos iránti kereslet is fontos szempont.
Ha csak a piaci értéket vesszük alapul, az Eb-n szereplő válogatottak keretei között hatalmas különbség van, hiszen papíron Angliának van a legértékesebb – 1,5 milliárd eurós – csapata, ami a 16-szorosa a rangsorban utolsó helyezett románokéhoz képest. Jude Bellingham, Phil Foden, Bukayo Saka, Harry Kane és Declan Rice piaci értéke is meghaladja a 100 millió eurót, vagyis egyedül többet érnek, mint a nyolcaddöntőbe jutott román csapat összértéke.
Gareth Southgate együttese azonban rendkívül gyenge játékkal rukkolt elő: a három csoportmérkőzéséből csak egyet tudott megnyerni két döntetlen mellett, és mindössze két gólt rúgott – igaz, a csoportgyőzelemhez ez is elég volt. Sokan azt gondolták, hogy Anglia csak a kiesés szakaszra tartalékol, de a tanácstalan és vérszegény játék a Szlovákia elleni nyolcaddöntőben is megmutatkozott. Az angolok végül úgy győzték le a világranglista 45. helyezettjét, hogy 120 perc alatt csak kétszer találták el a kaput. A szlovákok ellen Bellingham ugyan az Eb eddigi legszebb gólját szerezte, Harry Kane pedig győztes gólt fejelt a hosszabbításban, de összességében elmondható, hogy az angol fociválogatott legjobb játékosai eddig szinte az egész tornán csődöt mondtak, vagyis szinte a teljes angol csapat felkerülhetne a listánkra.
Az angol fociválogatott keretét tekintve a második, míg az egész Európa-bajnokságot figyelembe véve a harmadik legértékesebb játékos Phil Foden, a Manchester City támadója.
A 150 millió euróra taksált futballista jó formában érkezett meg a németországi tornára, hiszen pályafutása eddigi legjobb szezonját zárta, és nagy szerepe volt abban, hogy a címvédő City bezsebelje az újabb bajnoki címét.
A Premier League legjobbjának megválasztott Foden 35 bajnokin 19 gólt lőtt és kiosztott 8 gólpasszt. Habár Pep Guardiola irányítása alatt kulcsjátékosként képes játszani, a válogatottban – évek óta – látványosan alul teljesít. A Szerbia elleni csoportmeccs kivételével minden találkozón lecserélt 24 éves játékosnak az idei Eb-n a legnagyobb öröme eddig alighanem a kisfia megszületése volt, hiszen
négy meccs alatt sem gólt, sem gólpasszt nem jegyzett, de ami a legmegdöbbentőbb, hogy még egyetlen lövése sem talált kaput,
igaz Szlovákia ellen volt egy villanása, de les miatt érvénytelenítették a gólját.
Persze, abban a szövetségi kapitánynak is van felelőssége, hogy Foden teljesítménye messze elmarad a klubcsapatában nyújtott produkciótól, hiszen annak ellenére, hogy az angol szaksajtó szerint ő az egyetlen olyan játékos, aki képes lehetne fazont szabni az angolok támadójátékának, Gareth Southgate sokat kritizált taktikája ezt nem teszi lehetővé, ugyanis jobbára a bal szélen kap lehetőséget.
A Manchester United legendája, Gary Neville az Európa-bajnokság előtt úgy fogalmazott, hogy Fodennek a középpálya közepén kellene játszania, hogy sokkal szabadabb szerepkörben tudjon szárnyalni.
Meg kell találni a módját, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki belőle. Nem követhetjük el ugyanazokat a hibákat Fodennel, mint anno Paul Scholes-szal”
– mondta Gary Neville, a korábbi angol válogatott védő, a Sky Sports televíziós szakértője.
A piaci értékét és az Eb-n nyújtott eddigi teljesítményét látva Foden játéka abszolút csalódás.
A franciák világbajnok támadója, Kylian Mbappé - Jude Bellingham mellett - az Eb legértékesebb játékosa, a piaci értékét 180 millió euróra taksálja a Transfermarkt. A Real Madrid új igazolása nem kisebb teherrel a vállán vágott neki az idei Eb-nek, minthogy tőle várják, hogy a francia válogatottat győzelemre vezesse.
Az első Eb-sikerére hajtó csatár remek formában várhatta a rajtot, minden sorozatot figyelembe véve 44 gólt lőtt és 10 gólpasszt adott a PSG színeiben az elmúlt idényben, ráadásul az Eb-selejtezőkben nyolc meccsen kilencszer volt eredményes.
Mbappé és a francia csapat ehhez képest azonban nem éppen a lehengerlő játékával hívta fel magára a figyelmet. Franciaország mindössze két gólt rúgott a három csoportmeccsén, és nagy meglepetésre elbukták a csoportgyőzelmet, míg a nyolcaddöntőben a belgák elleni kínkeserves meccsen csak egy hajrában szerzett öngóllal tudtak nyerni.
A franciák gyenge támadójátékában Mbappénak is nagy szerepe van, aki már az osztrákok elleni első csoportmérkőzésen orrtörést szenvedett. A franciák csapatkapitányának emiatt egy speciális maszkban kell játszania, ez pedig jelentősen megnehezíti a dolgát. A lengyelek ellen pályafutása első Eb-gólját szerző 25 éves támadó eddig az egyetlen találatát tizenegyesből lőtte, és jobbára csak felvillanásai voltak a pályán. Mondanunk sem kell, a világ egyik legjobb és legértékesebb csatárától többet várnánk.
A vb-bronzérmes, Nemzetek Ligája-ezüstérmes horvát válogatott okozta az Eb egyik negatív meglepetését, annak ellenére, hogy az előzetesen legnehezebbnek kikiáltott csoportba került Spanyolországgal, Olaszországgal és Albániával. Luka Modricék Eb-szereplése nem csak azért csalódást keltő, mert győzelem nélkül zárták a csoportkört, s két ponttal kiestek, de Skócia mögött a legtöbb gólt kapták a tornán (Lengyelországgal holtversenyben), szám szerint hatot.
Mindez azért is döbbenetes, mert a horvátoknál játszik minden idők második legdrágább védője, Josko Gvardiol, akiért tavaly a Manchester City 90 millió eurót fizetett a Lipcsének. A 22 éves védő Pep Guardioa együttesében remek szezont zárt, 28 bajnokin 4 gólt és 2 gólpasszt is jegyzett, és megnyerte idén a csapattal a Premier League-et.
Az Eb-n viszont nem tudott úgy a horvát védelem oszlopa lenni, ahogy azt várni lehetett. Zlatko Dalic csapata már az eső félidőben három gólt kapott a spanyolok ellen, de Albánia ellen is hátrányba kerültek, de akárcsak a címvédő olaszok ellen, a védelem az utolsó pillanatban összeomlott. Nyilvánvalóan nem csak Gvardiol a felelős a várakozásokon alul teljesítő horvátok Eb-kudarcáért, de mivel a torna legértékesebb védőjének gyakorlatilag egyetlen emlékezetes momentuma sem volt, így alighanem megkérdőjelezhetetlen a helye a listán.
Lukaku alighanem az Eb egyik legpechesebb játékosa, ugyanis három gólját is érvénytelenítették a csoportmeccsen során. A 31 éves támadó a piaci értéke alapján ugyan már nem számít a legértékesebb belga futballistának, de a fizikai adottságai és a gólérzékenysége miatt még mindig a legveszélyesebb támadó a csapatban.
Minden sorozatot figyelembe véve a 2023/24-es idényben 47 meccsen 21 gólt lőtt az AS Roma színeiben, de ezt a formáját nem tudta átmenteni az Eb-re.
A 30 millió euróra taksált csatár ugyanis annyi helyzetet puskázott el, amennyivel akár gólkirály is lehetett volna. Ez a bravúr Lukakunak már biztosan nem fog összejönni, ugyanis a rettentően szürkén játszó belga válogatott már a legjobb 16 között búcsúzott. A franciák elleni nyolcaddöntőben Lukaku kapta a meccs legrosszabb értékelését, ami annak is köszönhető, hogy közel 70 percig kellett várni az első kaput eltalált lövéséhez. A csoportmeccsek során ő hagyta ki a legtöbb helyzetet - szám szerint hatot - s ugyan Románia ellen adott egy gólpasszt, a várható gólok (xG) tekintetében ő az egész Eb legrosszabb játékosa.
Az Eb-re a magyar válogatottal azonos selejtezőcsoportból kijutó szerb válogatott Angliával, Dániával és Szlovéniával került egy négyesbe. A szerbek joggal bízhattak abban, hogy a csalódást keltő katari világbajnokság után az utóbbi évek egyik legtehetségesebb szerb generációja továbbjut a csoportjából, mivel főként a középpályán és a támadósorban is akadnak sztárjátékosok. A gólokat első sorban Dusan Vlahovictól várhatták, aki az előző szezonban 18 gólt lőtt a Juventus színeiben, és a 65 millió eurós piaci értékével kétségtelenül a szerb futball legértékesebb játékosa jelenleg. Azonban
Vlahovic rendkívül gyengén játszott az egész tornán.
Meccsenként átlagosan kétszer próbálkozott lövéssel, de gólt nem sikerült szereznie. Vlahovic teljesítményének visszaesését jól mutatja, hogy csupán az Anglia elleni nyitófordulóban volt végig a pályán, a Szlovénia elleni drámai pontszerzést már csak a kispadról nézhette, mivel a 64. percben lecserélték, míg a gól nélküli döntetlennel zárult Dánia elleni meccsen beállt a hajrában, de akárcsak a teljes szerb válogatott, dicstelenül fejezte be szereplését az Eb-n.
Alapvetően Szlovénia sikeres Eb-t tudhat maga mögött, hiszen Anglia és Dánia mögött három döntetlennel továbbjutott a C csoportból, Portugáliát pedig hosszabbításra és tizenegyesbárbajra kényszerítette, ám ott a portugálok bizonyultak jobbnak. Bár a szlovénok védekezését nem érheti panasz, hiszen négy meccs alatt mindösszesen két gólt kaptak, azonban az ugyanennyi rúgott gól nem a legjobb statisztikai mutató. Főleg, ha a csapatban játszik a Bundesliga egyik legjobb csatára. A Gulácsi Pétert és Willi Orbánt is foglalkoztató RB Leipzig játékosát, Benjamin Seskót Európa egyik legtehetségesebb támadójának tartják, miközben sztárcsapatok állnak sorban érte.
Ez nem is meglepő, hiszen az a Red Bull Salzburgtól tavaly nyáron érkezett 21 éves csatár a szezon második felére beindult a góllövést illetően és kihagyhatatlan lett Marco Rose csapatából. Átlagosan 109 percenként vette be az ellenfelek kapuját, összességében pedig 41 tétmeccsen 18 gólt jegyzett - a Bundesliga utolsó hét fordulójának mindegyikében lőtt egy gólt.
A remek formáját azonban neki sem sikerült átmentenie az Eb-re, igaz már a kezdetektől kisebb sérüléssel bajlódott. Az 50 millió euróra értékelt fiatal támadó Portugália ellen akár hős is lehetett volna, de a rendes játékidő és a hosszabbítás második félidejében is hatalmas ziccert rontott. A 195 centiméteres csatár köztudottan jól fejel, de ennek a kapu előtt nem nagyon vette hasznát, és végül gól nélkül zárta a tornát, ami abból a szempontból nagy csalódás, hogy előzetesen az Eb egyik nagy felfedezettjeként tekintettek rá.
Hirdetés: Ha kedvet kapott a fogadáshoz, keresse fel a Szerencsejáték Zrt. Tippmix Pro oldalát, ahol azonnal fogadhat, játszhat, nyerhet.