A karfiolhoz nem fűződnek kötelező szabályrendszer alapján elkészített fogások, nem olyan, mint a borsó, amiből mindig tejes főzeléket vagy levest készítünk - ez inkább olyan különczöldség. Mivel éppen tombol az őszi fajták szezonja, érdemes néhány új variációit is kipróbálni.
Van, aki egyáltalán nem eszi, más nyersen majszolja, akad, aki beborítja, rétegezi, de mindenki, minden esetben megfőzi, mintha muszáj lenne,
mintha a rendőr minimum bevinné a Gyorskocsi utcába, ha ezt a lépést kihagyja.
Pedig a karfiolból sokkal, de sokkal többet tudunk kihozni, ha egyáltalán nem főzzük.
Külföldi gasztroszakértők és magazinok rendszeresen áradoznak erről a nálunk kissé lefitymált zöldségről, megsütik egészben, készítenek belőle vega sztéket, sőt darálva rizs helyettesítésére vagy éppen idézőjeles pizzatészta készítésére használják.
Kipróbáltunk egy csomó, szétfőtt karfiolon szocializálódott ízlésűeknek talán furcsának tűnő receptet, és határozottan állítjuk: ez egy izgalmas alapanyag, amire érdemes kreatívan tekinteni.
Sütőben sütve, csakúgy, mint a sütőtök, a karfiol is a kiemeli saját ízeit.
Érdekes módon nem lesz olyan büdös tőle az egész lakás, mint mikor főzzük,
aromája pedig édes, mély és sokkal izgalmasabb lesz.
Nem puhul meg teljesen, nem lesz pépes, megmarad a tartása. Tény, hogy valamivel időigényesebb, hiszen főzve 10 perc alatt van meg, sütve viszont beletelik egy fél órába is.
Mautner Zsófi állt elő néhány éve a kakaós karfiol receptjével, amiről már akkor sokan felfedeztük, hogy zseniális, mégsem robbant be a köztudatba. A keserű, cukrozatlan kakaópor kiemeli a karfiol saját ízét, az étel összességében egyáltalán nem lesz sem bizarr, sem kakaóízű. Mióta beleszerettünk, kevertük a kakaóport mindenféle más fűszerrel is: cayenne borssal, csiliporral, kurkumával, érdemes kísérletezni, szkeptikusoknak is érdemes kipróbálni.
Alapanyagok:
A sütőt előmelegítem 200 fokosra. A karfiolt rózsákra szedem, sütőpapírral bélelt sütőlapra rakom, majd lecsöpögtetem olívaolajjal. Sózom, borsozom, és alaposan összeforgatom, hogy az olaj mindenütt beborítsa. Erre
még jobb módszer az, ha egy zacskóba tesszük a zöldséget, belelocsoljuk az olajat,
hozzáadjuk a fűszereket és a zacskó száját befogva az egészet összerázzuk.
A kakaót elkeverem a csiliporral, majd egy kis méretű szűrő segítségével egyenletesen a karfiolra szórom. A forró sütőbe tolom, és kb. 30-40 percig sütöm, míg a karfiol puha nem lesz.
Miután kiderült, hogy a karfiol sütve az igazi, kedvenc házi gyerekkori ételemet is elkészítettem sütőben. Remekül működött.
A prézlis karfiol névre hallgató étel nálunk sima főtt karfiolt jelentett, amit pirított zsemlemorzsába forgattunk, és rengeteg tejföllel ettünk, néha magában, néha sült csirkével. Ugyanez a fogás sok más háztartásban is előfordul, csak néhol a főzés után a morzsával és a tejföllel, esetleg még darált hússal is rétegzik, és meg is sütik. A karfiolos ételeknek annyira nem létezik általános receptje, hogy ennek a rakott karfiolnak még cukros változatáról is hallottunk. A saját családi karfiolunkat mindenesetre kipróbáltam sütve, és nem bántam meg.
Alapanyagok:
A sütőt előmelegítem 200 fokosra, lecsöpögtetem olívaolajjal, sózom, alaposan átforgatom. Kb. 30-40 perc alatt puhára sütöm. Közben a vajat egy serpenyőben megolvasztom, belekeverem a zsemlemorzsát és aranyszínűre pirítom. Egy tál aljába öntöm.
A serpenyőben megolvasztom a másik kanálnyi vajat, majd a kisült karfiolt átforgatom benne.
A zsemlemorzsához öntöm, és alaposan összeforgatom, hogy mindenütt bevonja. Tejföllel tálalom.
Tényleg nagyon furcsán hangzik, hogy pizzatésztát készítsünk karfiolból. Nem mondom, hogy akár egy lapon is említhető lenne a valódi pizzával, mégis megéri kipróbálni!
Külön ételként, a pizza nevét is elfelejtve mégis
jó dolog, amivel fogyókúrázó, cukorbeteg vagy gluténérzékeny vendégeket rendkívül boldoggá tehetünk.
Sőt zöldségutáló gyerekeket is simán ki lehet vele trükközni.
Alapanyagok:
A sütőt előmelegítem 180 fokosra. A karfiolt ledarálom, majd sózom, belekeverem az oregánót, és közepes lángon, lefedve párolom 5 percig. Hagyom langyosra hűlni, majd hozzádolgozom a reszelt parmezánt, a lisztet és a felvert tojásokat. Egy tepsit kibélelek sütőpapírral, és vékonyan megkenem a papírt olajjal. Egyenletesen rányomkodom a masszát. A forró sütőben 10 percig sütöm. Kiveszem, megkenem a paradicsomszósszal, megszórom reszelt sajttal, sonkával vagy éppen amihez kedvem van, és további 5-7 percig sütöm.
Erről a megoldásról sem kell azt gondolni, hogy majd simán helyettesíthető lesz a rizs és a kuszkusz, és
örökké vékonyak leszünk,
de elég izgalmas köretvariáció szaftos ételek mellé.
Alapanyagok:
A karfiolt rózsáira szedem, megmosom, lecsepegtetem. Aprítógépbe teszem, de csak kis adagonként, egyszerre nem sokat. Rizsszemnyi finomságúra darálom.
Egy serpenyőben kevés vajat olvasztok, belekeverem a darált karfiolt, enyhén megsózom, majd kb. 5 percig párolom.
A kókusztejes curryk olyanok, mint egy fűszeres, izgalmas főzelék.
Bármilyen zöldséggel működnek, a karfiol különösen jó alap hozzá, a kókusztej és a curry is harmonikusan kombinálható a zöldség markáns ízével.
Alapanyagok:
A hagymát apróra vágom, és kevés olajon puhára párolom. Belekeverem a fűszereket, az apróra vágott fokhagymát, majd hozzáadom a rózsákra szedett karfiolt, a megpucolt és kockákra vágott krumplit, valamint a vöröslencsét. Sózom. Aláöntöm az alaplevet, és 10-15 percig párolom, míg minden meg nem puhul. A végén hozzáadom a kókusztejet, és összemelegítem vele az ételt.
Párolt rizzsel tálalom, a tetejére friss citromlevet csepegtetek.
Még nem értünk a megszokottaknál izgalmasabb karfiolreceptek végére, mert nem beszéltünk a legjobb savanyúságról, a citromos, ecetes karfiolról, amit egyszer muszáj mindenkinek kipróbálnia, ugyanúgy, mint a kakaós, sült verziót.