Mi a legegyszerűbb módja a gyümölcsök és zöldségek fogyasztásának? A gyümölcsturmix, vagy a még nem magyarosított, smoothie-nak emlegetett sűrű gyümölcslé. Egy turmixgép, vagy egy nagyobb keverőpohár – ennek híjján egy befőttesüveg –, bele a kedvenc gyümölcsök, botmixer, és már kész is a napi vitaminbomba. Második körben már mehet bele pár répa, egy kisebb paradicsom vagy egy negyed cékla, ezeknek az íze jó barátságban van a gyümölcsökkel, és nem is lehet nagyon észrevenni.
Ha már bátrabbak vagyunk,
vadabb ízekre is evezhetünk: kipróbáljatjuk ezt a fekete teás és spenótos mixet.
Persze csak a rántotta után. Vagy, ha már tojás: mellé dobhatunk egy kis salátát. Egy kis retek, paprika, uborka – ennyi. Nem kell túlbonyolítani.
Jolly joker minden olajos mag; rengeteg nyomelem és vitamin van bennük. Háromfélét biztosan találunk, amit szeretünk: az itthon is termő dió, mogyoró, napraforgómag, mandula mellé kerülhet pisztácia, kesudió, paradió vagy szezámmag. Pirítva mind finomabb, jól passzol a salátákhoz.
Szendvicsben szinte észrevehetetlen a saláta vagy a bébispenót, de máris több a rost és a vas a szervezetünkben.
Zöldséget sütni az ebédhez vagy a vacsorához nem egy nagy feladat. Arra viszont mindenképp figyeljünk, hogy megfelelően csoportosítsuk őket. Miért? A sütési idő miatt.
A hagymának 220 fokon 30-45 percre, a paradicsomnak 15-20 percre, a puha zöldségeknek, mint a paprika vagy a cukkini, 10-20 percre, a töknek 20-60 percre,
a gyökérzöldségeknek, mint a répa vagy a burgonya, 30-45 percre, a vékony zöldségeknek pedig, mint a spárga, 10-20 percre van szükségük, hogy teljesen megpiruljanak. Ennek fényében a legkézenfekvőbb megoldás: kezdjük a sütést a legidőigényesebb zöldségekkel, és később tegyük mellé azokat, amelyek gyorsabban elkészülnek.
Haladó zöldségfogyasztóknak:
egy könnyű szósz, egy kis só meg bors, brokkoli, répa, cukkini, és már kész is a finom zöldséges tészta. És akár burgonyakrémlevesbe rejtett zöldségekkel is megpróbálkozhatunk: brokkoli, cukkini, zeller, karfiol és burgonya 2:3-ados arányban, egy gerezd zúzott fokhagymával, és kedvenc fűszereinkkel.
Rágcsálnivalóként nem a zöldség és gyümölcs az, ami eszünkbe jut, pedig miért is ne? Sült alma, egy fürt szőlő,
mézben pirított répa, karalábé.
Elsőre nem hangzik étvágygerjesztőnek? Pedig tényleg az, érdemes kipróbálni.