A pszichológia és a genetika is meghatározhatja, hogy szeretjük-e a zöldségeket vagy sem. Becslések szerint a népesség körülbelül 25%-a szuperízlelő.
Ők rendkívül intenzíven érzékelik az ízeket, különösen a keserűt. Elsősorban a nők közül kerülnek ki többen.
Ez az oka, hogy a szuperízlelők általában válogatósabbak, mint a nagy átlag, és csak vonakodva eszik meg az olyan zöldségeket, mint a spenót, a brokkoli vagy a kelbimbó.
Ha valakit gyerekként arra kényszerítettek, hogy igenis egye meg a brokkolit, különben addig nem mehet játszani, az egy negatív,
traumatikus élményként raktározódik.
Vagyis: valószínűleg felnőttként is utálni fogja a brokkolit emiatt a negatív berögzülés miatt. Mindezt úgy, hogy a reakciók tudatalattiak.
Viszont az agy képes alkalmazkodni. Ez azt jelenti, hogy: talán nem szeretjük a zöldségeket, de ha többet fogyasztunk belőle, az agy idővel hozzászokik.
A szakértők szerint, ha pozitív gondolatokat táplálunk a zöldségekről, akkor szívesebben fogjuk megenni őket.
Kutatók letesztelték, hogy ha olyan szavakkal illették a zöldségeket, amelyek pozitívak voltak, mint az édes bab és a ropogós mogyoróhagyma, a résztvevők közül 25%-kal többen döntöttek úgy, hogy megeszik.
Sőt, a kutatók arra is rájöttek, hogy az emberek sokkal szívesebben megeszik a zöldségeket pozitív környezetben, ha jól érzik magukat, illetve, ha tapasztalják ezek jótékony hatásait.
A szakértők szerint biztosan vannak olyan zöldséges receptek, amelyeket szívesen fogyasztunk – csak még nem tudunk róla. Talán van olyan zöldség, amely ízlene főve, míg a másik nyersen. Ehhez azonban kísérletezni kell.
Arról nem beszélve, hogy a felnőttek étkezési szokásai kulcsszerepet játszanak a gyermekek szokásainak kialakulásában is.
Ezért fontos beépíteni az étrendbe a zöldségeket, így sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy a gyerekek is megszeretik.
Ha zöldséget rejtünk el az ételükben, azzal csak fokozzuk az utálatukat, ráadásul elvesztjük a bizalmukat irányunkban. Kínáljuk inkább tartósan nekik a zöldségeket, és a legkülönfélébb módon készítsük el. Lehet, hogy a gyerekek válogatósak, de idővel kinövik ezt.