Készítsünk panorámafotót!

Vágólapra másolva!
A jó idő beálltával a körülmények ideálissá váltak a kültéri fotózáshoz: megfelelő szoftverrel és egy átlagos digitális kamerával remek panorámafelvételeket készíthetünk házilag is. Cikkünkben ehhez szükséges programokat mutatunk be.
Vágólapra másolva!

Gyakran előfordulhat, hogy olyan témát szeretnénk fotózni, amely teljes méretű megörökítéséhez nem elég gépünk objektívjének látószöge, vagyis nem fér bele a fotózandó objektum a képbe. Legyen szó akár egy hegyvonulatról vagy egy magas szoborról, amelynek teljes magasságát tövénél állva nem képes kameránk egy felvételen befogni, még mindig próbálkozhatunk panorámafelvétel készítésével.

Panorámaképek készítésekor a kiválasztott témát mozaikszerűen kell végigpásztáznunk fényképezőgépünkkel függőleges vagy vízszintes irányban. Fontos kiemelni, hogy a felvétel részeit képező fotók esetében mindig azonos beállításokat alkalmazzunk, s lehetőleg egyforma fényesség mellett készítsük el ezeket. Az egyes fotókat legalább 10, de lehetőleg 30 százalék körüli átfedéssel érdemes rögzíteni. Sokat segít a mozaikszerű fotózásban, ha stabil lábakon - azaz állványon - áll a gép fotózás közben.

Forrás: Panoramafactory.com




Az ismertetőnkben szereplő szoftverek eltérő igényű felhasználóknak készültek, azonban egy közös tulajdonságuk egészen biztosan van: megfelelő nyersanyagból - azaz részfelvételekből - dolgozva pazar panorámaképek készíthetünk el velük.

A tapasztalt veterán

Jelmagyarázat

  • EXIF
  • - A digitális fotók a megjelenített kép mellett egyéb információkat is hordoznak. Az EXIF-adatokból kiderül többek közt a gép típusa, a kép készítésének időpontja, valamint felbontása is.
    QTVR
  • QuickTime
  • (az Apple médialejátszójának a neve) virtuális valóság: Fotósorozatok feldolgozására alkalmas program, egyfajta hamis 3D kép készítésére alkalmas (pl: körpanoráma kép)

    A Smoky City Design által készített Panorama Factory szolgáltatásai igen sokrétűek. Az elkészült részfotókat számítógépre töltve rögvest nekiláthatunk azok összemontírozásához. A program indításakor felkínálja a lehetőséget, hogy egy könnyen kezelhető varázsló segítségével jussunk el a végső képig, de választhatjuk a műveletsor manuális végrehajtását is. Az automatikusan elvégzett műveletek közé tartozik, hogy a program képes kiolvasni a felvételek EXIF-adatai közül a fényképező által használt fókusztávolságot (több mint 500 digitális fényképezőt ismer), és ennek megfelelően korrigálni is tudja a végeredményt - például javítani a különböző optikai torzításokat, hibákat. Az esetlegesen eltérő expozícióból adódó világosságbeli különbségeket eltünteti, mint ahogyan a hibás illesztéskor keletkező szellemképek eltávolítását is megoldhatjuk vele. A kisebb hibák felfedéséhez minden egyes munkafázis alatt belenagyíthatunk a látható képbe akár ezerszázalékos méretig. Az ismertebb formátumok közül a Panorama Factory a QTVR, a PTViewer és az IVR panorámaképek készítését támogatja, henger vagy gömbfelületre feszítve (melyeken linkekként működő pontokat - hotspotokat - is elhelyezhetünk), de természetesen JPEG, színkorrekcióval ellátott 48 bites PNG vagy TIFF fájlokba is elmenthetők az elkészült panorámafelvételek. A korábbi verziók gyermekbetegségeit a Panorama Factory kezdi kinőni: az egyik ilyen előrelépés a mostanra igen fejlettnek mondható memóriakezelés, illetve a magyar nyelv támogatása. Az egyetlen komoly hiányossága a szoftvernek, hogy vagy csak horizontálisan, vagy csak vertikálisan illeszthetők benne össze a képek, ezek kombinálására - azaz mozaikszerű montírozásra - nincs lehetőség.

    Forrás: [origo]

    letölthető

    Egyszerű szoftver kezdőknek

    Az ismert grafikai szoftvereket fejlesztő Ulead cég panorámakészítője a Cool 360 nevet viseli. A program kezelőfelülete igen látványos, kellemes megjelenésű, a leegyszerűsített funkcióknak és képességeknek köszönhetően néhány gombbal és három fő lépésben oldhatjuk meg a képek összeillesztését és az eredmény korrigálását. A Cool 360 néhány régebbi digitális fényképező adatait tartalmazza, és ezek ismeretében számol az esetleges lencsetorzításokkal, azonban ha a listán nem találhatjuk meg fényképezőnket - amire elég nagy az esély -, egyénileg is megadhatjuk a szükséges paramétereket. A panorámakészítés során zoomolásra nincs lehetőség, így a kisebb hibák felkutatása sem megoldható, igaz, eszköz sem lenne ezek javítására: az igazán igényes munkára sajnos nincs mód.

    Forrás: [origo]




    Olcsó húsnak...

    A számtalan speciálisan panorámaképek készítésére fejlesztett program mellett fontos megemlíteni, hogy néhány többfunkciós alkalmazás rendelkezik ilyen szolgáltatással, például az egyik népszerű ingyenes képnézegető, az Irfanview is. A szoftver egyik menüjében megtalálható a panorámafunkció. Bár az Irfanview-val lehetőség van a részfotók horizontális és a vertikális összeillesztésére, a képeket nem lehet mozaikszerűen kombinálni, gigantikus felbontású fotókat létrehozva. Az összeollózásra kiválasztott képek beolvasása után csak a felvételek sorrendjének változtatására nyílik lehetőség, a program a képeket szimplán egymás mellé helyezi, minden korrekciós lehetőség nélkül. Mivel az Irfanview alapvetően nem panorámakép-készítő alkalmazás, érthető a beállítási lehetőségek teljes hiánya, használata csak az előzetesen átdolgozott fotók mellett jöhet szóba. Ugyanakkor az alkalmazás mellett szól, hogy teljesen ingyenesen letölthető az internetről.

    Google News
    A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!