Mint írtuk, egyre valószínűbb, hogy a színészek szakszervezete csatlakozik az írók sztrájkjához. 1960 óta ez lenne az első alkalom, hogy Hollywood filmes-tévés színészei és írói egyszerre sztrájkolnak.
Nincs megegyezés az amerikai színészek szakszervezete (Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists - SAG-AFTRA) és a filmstúdiókat, a televíziós csatornákat és a streamingszolgáltatókat tömörítő szövetség vezetői között. A felek bő egy hónapja tárgyalnak, az előző szerződés június 30-án éjfélkor járt le. Az újabb dátum július közepe, ha addig sem jutnak megegyezésre, akkor sztrájk lesz. Erről itt írtunk hosszabban, itt pedig arról olvashat, mit jelent pontosan az írók munkabeszüntetése.
Olyan világsztárok, mint Meryl Streep, Jennifer Lawrence, Julia Louis-Dreyfus, Rami Malek, Pedro Pascal (Mandalorian, Narcos) és Charlize Theron is támogatja a színészsztrájkot, ha nem lesz megegyezés. A szakszervezet 65 000 tagja voksolt, ezek 98 százaléka benne lenne.
A fogyasztónak ez persze nem jó: mivel a hollywoodi írók már hosszabb ideje sztrájkolnak, sok produkciót eleve úgyis leállítottak. Vannak azonban olyan sorozatok és filmek, amelyeket még az írók sztrájkja előtt megírtak, megvannak a forgatókönyvek - de logikusan
nem lehet majd színészek nélkül leforgatni.
Minden olyan amerikai film, sorozat, amely július közepe után forgatott volna, most kivár - lehet, hogy sok száz filmet, sorozatot kell átütemezni, rengeteg szervezéssel. Óhatatlanul is lesznek olyanok, amelyeket végleg leállítanak, a stáb pedig szétszéled, a tévéző - streamingelőfizető - pedig soha nem tudja meg, hogyan ért volna véget a kedvenc sorozata.
Rövid távon még nem lesz látványos a változás, mert sok filmet, sorozatot már leforgattak, és már "dobozban vannak", de a közönség így is változásokat tapasztalhat, például az Emmy-díjátadó is elmaradhat. Az éves rajongói dzsembori, a Comic-Con International, amelyet július 20-23-ra terveztek San Diegóba, szintén lehet, hogy elmarad.
160 ezer amerikai színész áll készen arra, hogy július közepén beszüntesse a munkát, ha nem érik el a céljaikat: köztük vannak statiszták, de világsztárok is. Egy ilyen sztrájk azt is jelentené, hogy a színészek nem népszerűsítenék többé a projektjeiket (például a világ egyik legnagyobb filmes-sorozatos-képregényes Comic-Conon), ami értelemszerűen rossz a filmeknek, a sorozatoknak, tévés talkshow-knak, hiszen rendes marketing nélkül nagyobb a bukás esélye.
A színészek sztrájkja - ha tényleg bekövetkezik - valószínűleg még évekig hatással lesz a film- és tévéműsor-választásunkra, mivel a produkciók leállnak, a tervezett projektek pedig felhalmozódnak.
Meddig tarthat a sztrájk, kinek jó és kinek rossz ez? Lapozzon, kiderül!