A Hubble-űrtávcsövet - amelynek sorsa egyelőre bizonytalan - 14 évvel ezelőtt, 1990. április 25-én állította Föld körüli pályára a Discovery-űrrepülőgép. Mint arról többször olvashattak rovatunkban, a Hubble a csillagászat számos területét forradalmasította káprázatos, korábban nem látott részletességű felvételeivel.
A legújabb képen egy kozmikus katasztrófa látványos következményeit csodálhatjuk meg. A felvételt uraló égitest egykor normális szerkezetű spirálgalaxis volt, ám összeütközött egy kisebb csillagvárossal, és ún. "gyűrűs galaxissá" változott. Az ütközés során a kisebb galaxis áthatolt a nagyobbik korongján, aminek következtében a csillagok és a gázfelhők úgy mozogtak kifelé, ahogyan a vízbe dobott kő által keltett hullámok.
A "megtámadott" galaxis kifelé tartó por- és gázanyaga aztán összeütközött az intergalaktikus anyaggal, aminek következtében feltorlódott és összesűrűsödött. A sűrűbb területeken létrejövő gócokban heves csillagkeletkezés indult meg, aminek következtében egy fiatal, fényes, kék csillagokból álló gyűrű alakult ki.
A gyűrű átmérője b. 150 000 fényév, azaz másfélszer nagyobb saját galaxisunk, a Tejútrendszer korongjának átmérőjénél. A gyűrű közepén a galaxis eredeti, sárgás színű magja látható. A kép nagyobb változatán megfigyelhetjük a "betolakodót" is, a gyűrűtől balra lefelé. Balra felfelé egy normális szerkezetű spirálgalaxis fénylik, amely nem vett részt az "akcióban".
A galaxis (AM 0644-741 jelzéssel) a Földtől mintegy 300 millió fényévnyire, a Dorado csillagkép területén található.