A főzéshez szükséges mentális készségek valószínűleg már 7 millió éve vagy még régebben meglehetnek, állítja két pszichológus kutató a Proceedings of the Royal Society B. folyóirat legújabb számában.
Felix Warneken (Harvard Egyetem) és Alexandra Rosati (Yale Egyetem) úgy gondolják, hogy az első „szakácsok” a természetes tüzeket felhasználva főzték meg ennivalójukat.
A kutatók egy kísérletsorozatban azt tapasztalták, hogy a csimpánzok gyakran visszautasították az azonnal rendelkezésre álló nyers burgonyát, ha tudták, hogy egy percen belül hozzájuthatnak a sült krumplihoz is.
Amikor a csimpánzok választhattak, hogy a nyers krumplit és répát olyan edénybe tegyék, amelyben nyersen marad, vagy olyanba, amelyben megsül, mindig az utóbbit választották.
Az állatok gyakran vitték át az ennivalójukat abba a helyiségbe, ahol a főzőeszközök álltak.
Néhány csimpánz még félre is tett az élelméből addig, amíg nem tudta megfőzni. Az állatok általában azt is megvárták, amíg jól megsül az étel.
Ezeket a viselkedéseket ugyanazok a mentális képességek
– kauzális gondolkodás (azaz az ok-okozati összefüggés meglátása), önkontroll és tervezés –
tették lehetővé a csimpánzoknál, mint az embernél, mondták a kutatók.
„Annak megállapítása, mikor és hogyan ment végbe ez a táplálkozásbeli átmenet, nem egyszerű feladat” – nyilatkozta a két kutató. „Ha a főzéshez szükséges kognitív képességek már a csimpánzokban is jelen vannak, akkor ez alátámasztja azt az elképzelést, miszerint a tűz feletti uralom megvalósulása gyorsan elvezetett a főzéshez.”