A csütörtökön kezdődött háromnapos ünnepséget végül egy hotelben tartják meg. A teknősök "előnyt élveznek" - írta Twitter-oldalán Christina Aguilera.
Az állatvédők akkor kezdtek tiltakozni a tengerparti esküvő ellen, amikor munkagépekkel elkezdődött a strand átrendezése.
A Latchi nevű ciprusi falu tengerpartja a közönséges levesteknősök (Chelonia mydas) és az álcserepesteknősök (Caretta caretta) költési területe. A Natura 2000 európai program keretében a strand ezért védelem alatt áll. A tereprendezési munkálatok során az állatvédők fotókat készítettek, melyeken
az éppen kikelt teknősök közvetlenül a gépek mellett láthatóak.
A tengerparti lakodalomra szóló engedély szerint a partszakaszon "semmit sem szabad megváltoztatni" - fejtette ki Páfosz régió prefektusa, Mary Lambrou.
Amint láttuk, mit csinálnak, közbeléptünk, így az eseményt beltérben tartják meg"
- fejtette ki. A háromnapos mulatság sajtóértesülések szerint 8 millió euróba került.
A közönséges levesteknős kozmopolita trópusi-szubtrópusi tengeri hüllőfaj, amely a Földközi-tengerben is előfordul.
A mediterrán vizeken a Földközi-tenger keleti nagymedencéjében honos.
Ennek az a magyarázata, hogy a keleti, úgynevezett levantei nagymedence a Földközi-tenger legmelegebb területe, a téli hőmérsékleti minimum idején sem csökken 17 -16 Celsius fok alá a felszíni vízrétegek hőmérséklete.
A kifejletten 80 – 150 cm hosszúságot elérő földközi-tengeri levesteknősök legfontosabb felbukkanási területe Ciprus és Törökország déli partvidéke, melyek e súlyosan veszélyeztetett faj fontos fészkelő helyei is egyben.
A nőstények 7-10 hét alatt rakják le tojásaikat több, homokba ásott fészekbe. Egy-egy fészek akár 100 teknőstojást is tartalmazhat.
A frissen kikelt kisteknősök közül sok a tengeri ragadozó madarak áldozatául esik.
A fiatalok rákokat és halat zsákmányolnak, a felnőtt egyedek kizárólag növényevők. A levesteknősök 40-50 évig is elélnek. A közönséges levesteknős Európában védett fajnak számít.
Az álcserepes teknősök ugyancsak kozmopolita trópusi-szubtrópusi tengeri hüllők. A közönséges levesteknőssel szemben, a mediterrán medence egész területén,
így többek között az Adriai-tengerben is előfordul.
Nagyobb mint a közönséges levesteknős, a kifejlett egyedek testhosszúsága elérhet akár a 2 métert és az öt mázsás súlyt is. Az álcserepes teknősök fészkelési időszaka áprilistól júliusig tart, a kisteknősök általában 50 nap alatt kelnek ki a lerakott tojásokból.
A Földközi-tengerben a faj egyik legismertebb előfordulási területe a görögországi Zakynthos sziget környéke. Az álcserepesteknős ugyancsak veszélyeztetett státuszú tengeri élőlény, amely a mediterráneumban szigorú védelem alatt áll.