A Stockholm University svéd egyetem kutatói az Environmental Science &Technology magazinban publikálták tanulmányukat, amelyből kiderül, hogy a házi macskák (Felis silvestris catus)
bizonyos háztartási szennyeződéseket felhalmoznak a szervezetükben.
Már régóta gyanították ezt a lehetőséget, és ez az első eset, hogy igazolva is lett a gyanú.
A kutatás szerint a macskák elsősorban azoknak az egészségre igen káros hatású és porrá váló kemikáliáknak vannak kitéve, amelyek főleg a bútorokból, illetve az elektronikai eszközökből származnak.
Ezek közül is a fő kockázatot egy olyan brómalapú szerves vegyület, a „brominated flame retardants” (BFR) jelenti, amelyben a brómhoz szén kapcsolódik, és amit azért kevernek bizonyos anyagokhoz, így például a textíliákhoz, bútorokhoz és az elektromos felszerelésekhez,
hogy azok gyúlékonyságát gátolják.
Ezek az egészségre fokozottan veszélyes anyagok és néhány vegyület esetén fennáll a gyanú, hogy az endokrin rendszert rombolja, ezért ezek felhasználását már több helyen be is tiltották. A BFR-vegyületek nagyon szívósak,
és még sok évvel a gyártásuk után is kiszivároghatnak a termékből, ahonnan kiszabadulva a házi por részeivé lesznek,
és amit a macskák belélegeznek.
Mivel alacsony testmagasságuk miatt közel élnek a padlószinthez, e szennyeződések belélegzésének is fokozottan kitettek.
A belső elválasztású mirigyek hormonokat bocsátanak a véráramba, ez az úgynevezett endokrin rendszer. Az endokrin rombolók olyan kémiai vegyületek,
melyek bizonyos dózisban megzavarják a hormonális rendszert.
E káros vegyületek miatt a szervezet bármely hormonok által irányított rendszere károsodhat, aminek rákos daganat, születési hiba, fejlődési rendellenesség lehet a következménye.
A BFR, amit kimutattak a macskák szervezetében, endokrinrendszer-romboló hatású. És nemcsak a cicák,
de a kisgyermekek is fokozottabban kitettek ennek, mert ők egy bizonyos életkori szakaszban mindent a szájukba vesznek.
A fejlődés alatti kitettség különösen komoly kockázati tényező, aminek a későbbiek során olyan súlyos következményei lehetnek, mint például a pajzsmirigybetegségek – írja a Stockholmi Egyetem Környezettudományi és Analitikai Kémiai Tanszékének kutatója, Jana Weiss.
Egy előző tanulmányban a kutatók már bemutatták, hogy a BFR magasabb koncentrációban van jelen a macskák vérében, ami a macskáknál a feline hyperthyroidism nevű pajzsmirigybetegséghez vezet, amitől rendellenessé válik a pajzsmirigy hormontermelése. A most publikált tanulmányban újabb méréseket végeztek egészséges macskákon,
ismételten bebizonyítva a pornak való fokozott kitettségüket.
A tanulmány során kizárólag olyan macskákat vizsgáltak, amelyek idejük legnagyobb részét a lakásban töltik,
és ezért a lakás levegőjében lebegő por sokkal jobban érinti őket, mint a kinti környezetben élő fajtársaikat.
A kutatók vért vettek a macskáktól, és pormintát gyűjtöttek a gyerekek szobájából,
a felnőttek hálószobájából, a nappaliból, valamint mintát vettek a házi kedvencek ételéből, és a brómozott, illetve klórozott szennyeződéseket elemezték.
Ami a legmegdöbbentőbb volt, hogy a mintákban olyan kemikáliák nyomait is azonosítani tudták, amelyeket káros hatásaik miatt már évtizedekkel korábban betiltottak.
Az analízis szignifikáns korrelációt mutatott a vér és a porminta között.
A tanulmány alátámasztja a hipotézist: a macskák jelentősen ki vannak téve a porszennyeződésnek és az abból adódó egészségügyi problémáknak.
Rendszeres takarítással, portalanítással jelentősen csökkenthető a kitettség, továbbá ha tudatosan vásárolunk, és csak ökológiailag igazolt vagy környezetbarát terméket választunk. Vásárláskor érdeklődjünk a kiskereskedőtől, gyártótól a termékben lévő kemikáliákról.
A tanulmány a MISSE projekt része,
aminek legfőbb célja a szobai környezetben lévő endokrin rendszert romboló keverékek azonosítása és értékelése. Az eddig elért eredményekről tavaly, 2017. november 29-én a svéd fővárosban tartott konferencián részletesen is beszámoltak.