Tíz nemi kromoszómával rendelkeznek a kacsacsőrű emlősök

kacsacsőrű emlős
A kacsacsőrű emlősnek összesen 26 pár kromoszómája van.
Vágólapra másolva!
Tíz nemi kromoszómával rendelkeznek a kacsacsőrű emlősök - állapította meg a Bécsi Egyetem idegtudományi és fejlődésbiológiai tanszékének kutatócsapata.
Vágólapra másolva!

A Csi Csou kínai kutató vezette szakértői csoport megállapítása szerint a nemi kromoszómák öt kromoszóma hosszúságú láncolatban párosában helyezkednek el.

Általában az emlősök, így az emberek is összesen két nemi kromoszómával rendelkeznek.


A tudósok eredményeikről a Nature tudományos lapban számoltak be.

A kacsacsőrű emlősnek összesen 26 pár kromoszómája van. Forrás: Pinterest

A kacsacsőrű emlősnél (Ornithorhynchus anatinus) megfigyelt láncolat korábban körbeérhetett és összezárulhatott. Erre utal, hogy a legutolsó kromoszóma, az X5 nagyobb hasonlóságot mutat az első, X1 kromoszómával, mint a vele egyenértékű párjával, az Y5-tel. Csou és kutatótársai megvizsgálták az emu (Dromaius novaehollandiae) és a pekingi kacsa (Anas platyrhynchos domestica) nemi kromoszómáit is, és eredményeiket a Genome Research és a GigaScience című tudományos lapban is bemutatták.

A két madárnál is különlegességet találtak: mindkét faj ősi nemi kromoszómákkal rendelkezik, melyeken sok gén található.

Kacsacsőrű emlős (Ornithorhynchus anatinus) Forrás: Wikimedia Commons

A hím madarak két Z-kromoszómával, a nőstények egy Z- és egy W-kromoszómával rendelkeznek. Ezek kétharmadrészt azonosak egymással, míg például az emberek esetében - ahol a nők két X-, a férfiak pedig egy X- és egy Y-kromoszómával rendelkeznek - az Y-kromoszóma csak a gének egyharmadát hordozza az X-kromoszómához képest.

(Forrás: MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!