Egy viszonylag új kutatás feltárta a Covid-19 járvány okozta sokkoló szeméttöbbletet. A tanulmány úgy becsli, hogy 2021 augusztusára a pandémia 8,4 millió tonna olyan műanyag hulladékot generált, ami a környezetbe került ahelyett, hogy megfelelően helyezték volna el. Az ilyen rosszul kezelt hulladék többek között az óceáni műanyagszennyezés egyik fő forrása.
A pandémia előtt együttesen körülbelül 32 millió tonna illegális hulladékot raktunk le évente. Az extra 8.4 millió tonna fokozza a nyomást egy már amúgy is kontroll nélküli globális műanyaghulladék problémán, írják a kutatók.
Tavaly az ENSZ bejelentette, hogy a hulladék és a szennyezés planetáris krízis, ami egyenértékű a klímaváltozással és a biodiverzitás veszteséggel, és hogy ezt a hármat együtt kell kezelni.
Azonban mostanáig ez utóbbi krízis csak egy távoli harmadik volt a globális környezeti problémák hierarchiájában. Ennek oka részben az adathiány volt, mivel meglehetősen nehéz számszerűsíteni a hulladékképződést és a szennyezést.
De ha bármi kétség is volt eddig a probléma nagyságát illetően, az új kutatás eloszlatja ezt. Azt állítja, hogy a hulladék képződés és a szennyezés mértéke átlépte a Rubicont, amit „planetáris határnak" hívnak, és ez már potenciálisan a Föld lakhatóságát fenyegeti.
A planetáris határ fogalma 2009-re datálódik vissza, amikor egy Johan Rockström által vezetett kutatócsoport a Stockholmi Egyetemen megpróbálta meghatározni, amit ők úgy hívnak hogy „biztonságos működő tér a emberiség számára". Kiválasztottak 9 globális paramétert, amik figyelemreméltóan stabilak maradtak az elmúlt 10 ezer év alatt, beleértve a klímát, a biodiverzitást, a talajdegradációt és szennyezést.
2015-ben a kutatócsoport bejelentette, hogy ebből a határból négyet – bioszféra integritás, klímaváltozás, földhasználat, és a nitrogén s foszfor ciklusok – már átléptünk.
A szerzők azt állítják, hogy a vegyszerek globális gyártása 50-szeresére nőtt 1950 óta, és 350 ezer szintetikus vegyszer van jelenleg a piacon,
és a legtöbbnek nem becsülték fel megfelelően a környezeti toxicitást sem.
A csapat úgy becsüli, hogy körülbelül 200%-kal túlhaladtuk már ezt a határt, és egyhamar nem fogunk visszalépni a határon belülre. A globális vegyipari termelés előreláthatólag meg fog triplázódni 2050-re. De amíg a Covid-19 hulladék talán csak a 21. század első nagy pandémiájának emléke marad, addig a többi probléma továbbra sem veszít az aktualitásából.
(Forrás: New Scientist)