A "hógolyó-Föld" esemény mindig is rejtélyes volt, de a tudósok a legújabb kutatások alapján úgy vélik, hogy egy óriási vulkánkitörés lehetett az oka. A prekambrium időszak végén, körülbelül 717 millió évvel ezelőtt óriási éghajlati katasztrófa történt. A Föld átlaghőmérséklete drámaian lezuhant, ami miatt 57 millió éven át vastag jégpáncél takarta el a szárazulatokat, és a világtenger legnagyobb része is befagyott: a világűrből nézve ekkoriban a Föld egy nagy hógolyóhoz hasonlított volna, innen ered ez az elnevezés.
Sokáig nem volt világos, hogy mi lehetett e globális jégkorszak közvetlen oka,
de a tudósok most már kezdik jobban megérteni ezt a példátlan klímakatasztrófát.
Egy friss és egy korábbi, a Science Advances szaklapban tavaly megjelent tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy a Sturtiai-glaciálist, vagyis a „hógolyó-Föld" kialakulását az azt megelőző és egy-két millió éven át zajló kiterjed vulkanizmus okozhatta. Az új tanulmányt az Earth and Planetary Science Letters szaklapban tették közzé.
A vulkanizmus ugyan megnövelte az ősi atmoszféra szén-dioxid szintjét, ám amikor a kitörések sorozata megszűnt, a felszínre jutott rendkívül nagy mennyiségű vulkáni kőzetanyag mállás olyan kémiai folyamatokat indukált, amelyek kivonták a szén-dioxidot a légkörből, mindez pedig drasztikus lehűléshez vezetett.
Korábban a tudósok teljesen tanácstalanul álltak az egész Földet jégpáncélba burkoló globális eljegesedés okáról. Erre több elmélet is született magyarázatként, így például az egyik a Föld pályájának eltolódásaira, a másik pedig egy nagy aszteroida becsapódására vezette vissza a földtörténet legnagyobb galciálisát, csakhogy ezekre nem sikerült sem csillagászati, sem pedig geológiai bizonyítékokat találni.
A legújabb kutatás az egyik legnagyobb prekambriumi vulkánkitörésre, az úgynevezett Franklin nagy magmás eseményre ( Franklin LIP) összpontosít Kanadában. Ezek a kitörések olyan hatalmas területekre lövellték ki a lávát,
amelyek nagyobbak lehettek a mai Kína területénél.
Az már régebb óta ismeretes, hogy a nagy vulkánkitörések globális lehűlést okozhatnak.
Egy-egy különösen nagy erejű kitörés rengeteg vulkáni port, szén- és kén-dioxidot valamint aeroszolt juttat a légkörbe, ami jelentősen lecsökkentheti a napsugárzás intenzitását,
ez pedig szélsőséges esetben ökológiai katasztrófát, tömeges kihalási eseményt okoz.
A földtörténet máig ismert legsúlyosabb kihalása, a perm-triász határon hozzávetőleg 251 millió éve bekövetkezett P-T kihalási eseményt is gigászi vulkanikus katasztrófa, az úgynevezett szibériai trapp-vulkanizmus okozta.
Sok éven át nagyon nehéz volt meghatározni a Franklin LIP időpontját, ami rendkívül körülményessé tette a kutatók számára annak megállapítását, hogy a vulkáni eredetű aeroszolok vagy az időjárás okozta-e a Föld prekambrium végi drasztikus lehűlését. Ez azonban megváltozott, mert a ritka ásványi anyagok visszanyerése segített meghatározni ennek a katasztrofális eseménynek a dátumát.
A kutatócsoport az urán és az ólom nyomelemek arányát vizsgálta a cirkon ásványokban, és azt találták, hogy a Franklin LIP 2 millió év alatt alakult ki. A korábbi elemzések megállapították, hogy a vulkanizmus elsődleges impulzusa 1-2 millió évvel a hógolyó-Föld kialakulása előtt történt, ez pedig megfelelő időkeret a Föld rendkívüli lehűlését eredményező éghajlatváltozáshoz. "Egyszerűen lenyűgözőek, hogy [a dátumok] milyen mértékben illeszkednek egymáshoz" - mondta Galen Halverson, az új tanulmány társszerzője a Science tudományos portálnak.
Annak ellenére, hogy minden összeillik, még mindig van némi bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy mi is történt pontosan a globális eljegesedés folyamatában, ami nemcsak a szárazföldekre, hanem az akkori világóceán területének a legnagyobb részére is kiterjedt. A nagyjából 716 millió éve elkezdődött Sturtiai-glaciális idején nemcsak a magasabb szélességi körökön,
hanem az egyenlítő vidékén is antarktiszi viszonyok uralkodtak.
A Sturtiai-eljegesedés alatt a Föld globális átlaghőmérséklete – 50 Celsius fokra esett vissza. (Ennyi a Földhöz képest a Naptól sokkal távolabbra fekvő Mars átlaghőmérséklete.) A kutatók feltételezése szerint az ekkor még csak a tengerben létező primitív létformák túlélését elsősorban az egyenlítő térségében létező kisebb-nagyobb jégmentes vízfelületek biztosították a befagyott ősóceánban.