Augusztus elsején volt már egy szuperhold látható az égen. A hónap utolsó előtti napján augusztus 30-án ismét szuperhold lesz, méghozzá egy igen ritka, az úgynevezett kék szuperholdjelenségben gyönyörködhetünk ott, ahol felhőtlen lesz az esti égbolt. De mit is hívunk kék szuperholdnak? A „szuperhold" valójában nem csillagászati fogalom. Ezt az elnevezést Richard Nolle „találta fel" még 1979-ben, és ettől kezdve terjedt el a médiában, illetve a nyilvánosságban is.
A Hold a körtől kissé eltérő elliptikus pályán kering a Föld körül, ezért noha általában tizenkettő teliholdat láthatunk egy évben, de időnként – az előbb említett okból – „becsúszik" egy tizenharmadik telihold is, és ezt szokás kék szuperholdnak nevezni. Teliholdkor a kelő Hold korongja különösen nagynak látszik a horizont közelében, majd amikor magasabbra emelkedik, fokozatosan „összezsugorodik" a mérete is.
Mindez azonban csak optikai csalódás, mert a horizont közelében járó Holdat az agyunk összeveti az ott látható tárgyak, így például a házak vagy a fák méretével. Mivel az agyunk arra van kalibrálva, hogy a horizonton lévő tárgyakat méretesebbként dolgozza fel, ezért tűnhet óriásinak a kelő telihold is. Ezt az optikai csalódást Hold-illúzióként is szokás emlegetni.
A kissé megnyúlt, elliptikus holdpálya következményeként a Hold - a Földtől mért átlagtávolságához képest - időnként közelebb kerül, időnként pedig eltávolodik a bolygónktól. A Hold Földtől mért átlagtávolsága 384 400 kilométer. Perigeum idején, vagyis amikor a Hold a legközelebb kerül a Földhöz, ez a távolság 356 104 kilométerre csökken.
Ha a perigeum egybeesik a teliholddal, akkor következik be az úgynevezett szuperholdjelenség is.
Mivel perigeum idején a Földtől számított kisebb távolsága miatt a Hold látszólagos átmérője valamelyest megnövekszik, így erősebb lesz a fényessége is. Ilyenkor a Hold látszólagos mérete kb. 14%-kal, a fényessége pedig 30%-kal válik nagyobbá a legkisebb értékhez képest.
Az átlagos holdtöltéhez képest pedig a Hold nagysága látszólag kb. 7%-kal nő meg.
(Apogeum, vagyis a Hold legnagyobb földtávolságának idején a Hold Földtől mért távolsága 405 696 kilométerre növekszik.)
Évente általában három-négy szuperhold fordul elő, és valamennyi egymás után következik be. Fred Espenak asztrofizikus meghatározásában a szuperhold olyan telihold, amikor a Hold a perigeumnak, vagyis a földközelségének kilencven százalékán belülre kerül.
Az augusztus 30-i kék szuperhold idején a Hold 357 344 kilométerre lesz a Földtől.
A csillagászatban egyébként nincs jelentősége a telihold és a földközelség egybeesésének, mint ahogy a szuperhold fogalmának sem. Maga a látvány viszont kétség kívül gyönyörű.