A Coloradói Egyetem elemzése szerint a fogyás annál is nehezebb, mint gondoltuk, és hiába akarunk lemondani a kalóriadús ételekről, a fruktóz folyton visszaterel minket a bűnös útra, ráadásul megszabadulni sem tudunk tőle.
A fruktóz egy olyan cukorfajta, ami a gyümölcsökben található meg. Természetesen az alma, a banán vagy a narancs napi fogyasztása nem okoz gondot, sőt kívánatos a bennük lévő vitaminok és rostok miatt, ráadásul a szervezet is állít elő kis mennyiségben fruktózt a bevitt szénhidrátokból és sós ételekből.
A gondot az okozza, hogy a fruktózt az élelmiszeripar édesítőszerként alkalmazza, és nagy mennyiségben adják hozzá a különböző termékekhez.
A szakértők az új kutatásban megállapították, hogy a fruktóz jelentősen befolyásolja az anyagcserét azzal, hogy csökkenti az adenozin-trifoszfát (ATP) mennyiségét a szervezetben. Ez a vegyület azért fontos, mert energiát biztosít a sejtek működéséhez.
Amikor az ATP-szint eléggé lecsökken, akkor az agy jelzést kap, hogy ideje több, zsírban és szénhidrátokban gazdag ételt fogyasztani.
Éhségérzet alakul ki, és több élelmet veszünk magunkhoz, ami elhízáshoz vezet.
A fruktóz fenti hatása az állatvilágban előnyös, például a medvék a gyümölcscukornak hála több élelmet fogyasztanak, ami a téli hibernáció alatt létfontosságú. Az ember azonban nem alszik téli álmot, így esetünkben a túlzott fruktózfogyasztás inkább egészségügyi problémákat okoz.
A pontos mechanizmus megértéséhez további vizsgálatokra van szükség. Az eredmények alapján azonban megéri figyelni a cukorbevitelre, és ezzel párhuzamosan az egyéb szénhidrátok és zsírok csökkentésére.
A teljes tanulmány az Obesity című szakfolyóiratban olvasható.