Az olyan hajóroncsok, mint az RMS Titanic, az RMS Lusitania és az USS Monitor az emberi bátorság és áldozatvállalás, valamint elsüllyedt kincsek és megoldatlan rejtélyek történetei. De van a történetnek egy másik oldala is. Avery Paxton, a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (National Oceanic and Atmospheric Administration) biológusa 14 éve tanulmányozza a hajóroncsok biológiáját az USA-ban és nemzetközileg. Ebből a munkából megtudta, hogy a hajóroncsok nem csak kulturális ikonok, hanem biológiai kincsek is, amik a vízalatti élet diverz közösségeinek hoznak létre élőhelyet. Paxton nemrégiben egy nemzetközi biológus és régész csapatot vezetett, hogy tisztázza, hogy történik ez az átalakulás. Új tanumányukban leírják, hogy a hajóroncsok hogy van második életük tengerfenéki élőhelyként
A hajókat általában fémből, vagy fából készítik. Amikor egy hajó elsüllyed, idegen, mesterséges struktúra kerül a tengerfenékre. Például, a második világháborús tartályhajó, az E.M. Clark elsüllyedt egy viszonylag sima, homokos tengerfenéken 1942-ben, amikor megtorpedózta egy német tengeralattjáró. A mai napig az intakt fémroncs vízalatti felhőkarcolóként virágzik az észak-karolinai tengerfenéken, egy sziget oázist hozva létre a homokban.Az elsüllyedt hajókon és azok körül lakó állatok olyan diverzek és bőségesek, hogy a tudósok gyakran úgy nevezik ezeket a helyszíneket, hogy "élő hajóroncsok". A mikroszkopikus lényektől a legnagyobb tengeri állatokig használják otthonként a hajóroncsokat. Fényes korallok és szivacsok takarják a roncsok felszínét. Ezüstös csalihalrajok repülnek és csillámlanak a struktúrák körül, melyeket gyorsan mozgó, fényes predátorok üldöznek. Időnként cápák cirkálnak a roncsok körül, valószínűleg pihennek, vagy prédát keresnek.
Először kis, szabad szemmel láthatatlan mikrobák telepednek a roncs felszínére, és biofilmet hoznak létre. Ez a bevonat segít, hogy a roncs struktúra megfelelő legyen a lárva állatok, például a szivacsok, korallok számára, hogy megtelepedjenek és nőjenek ott.
Nagyobb állatok, mint halak időnként egy hajó elsüllyedése után néhány percen belül megjelennek. A kis halak elbújnak a struktúra repedéseiben és réseiben, míg a nagyobb cápák siklanak körülötte. Tengeri teknősöket és tengeri emlősöket, mint például medvefókákat szintén észleletek roncsokon.
A hajóroncsok a tengeri élet tömegeinek és változatainak lakhelye, forrópontok a biodiverzitás számára. A mikrobák, amik a roncs struktúrát élőhellyé alakítják, szintén gazdagítják a környező homokot. A mély mexikói-öböli roncsokból származó bizonyítékok azt mutatják, hogy fokozott mikrobiális diverzitás udvara sugárzik kifelé mindenhova 200-300 méterre a roncstól. Az Atlanti-óceánban fűrészes sügérek ezrei összegyűlnek a hajóroncsok körül és benne. A hajóroncsok lépcsőfokok is óceánfenék szerte, amit az állatok időleges otthonként használnak, miközben az egyik helyről a másikra költöznek. Ezt dokumentálták a világ sűrű hajóroncsú területein, mint például Észak-Karolina mellett, ahol a viharok és a háború több száz hajót elsüllyesztett. Az óceánnak ezen a részén, népszerű nevén "az Atlanti-óceán temetője", a zátony halak valószínűleg a szigetszerű hajóroncsokat folyosóként használják, amikor az Egyenlítőtől északra, vagy délre költöznek hogy kedvező vízhőmérsékletet találjanak, mivel a klímaváltozás melegíti az óceánokat. A tudósok homoki tigriscápákat is megfigyeltek, hogy egyik roncsról a másikra utaznak, lehetséges, a hajóroncsokat esetleges pihenő megállóként használva vándorlásaik során.
A mélytengerben a hajóroncsokon fejlődő élet még energiát is generál. A csőférgek szerves hajóroncs anyagokon, például papíron, pamuton és fán nőnek, és szimbiotikus baktériumok gazdái, amik kémiai energiát termelnek. Ilyen csőféreg kolóniákat dokumentáltak a Mexikói-öbölben az Anona acél luxusyachton.
Biológiai értékük ellenére a hajóroncsok veszélyeztetik is a vízalatti életet, mert megváltoztatják, vagy lerombolják a természetes élőhelyeket, szennyezést és invazív fajok terjedését okozva.
Amikor elsüllyed egy hajó károsítja a létező tengerfenéki élőhelyeket. Egy jól dokumentált esetben a Csendes-óceán középső részén, a Line-szigeteken egy vas hajóroncs egy egészséges korallzátonyra süllyedt. A vas infúzió lényegesen csökkentette a korall fedettséget, és a zátonyon eluralkodott az alga.
A hajók szállíthatnak szennyeződéseket, például üzemanyagot, vagy rakományt. Amikor hajóroncsok elkopnak a tengervízben, megvan a kockázat, hogy ezek a szennyezőanyagok felszabadulnak. A kockázat szintje attól függ mennyi szennyeződést szállított a hajó és mennyire intakt a roncs.
Egy friss vizsgálat feltárta, hogy a hajóroncs szennyeződésekből származó hatások érzékelhetők a mikrobákban akár 80 évvel a hajótörés után. A hajóroncsok akaratlanul segíthetik az invazív növények és állatok terjedését, ami biológiai pusztítást okoz. A roncsok új struktúrák, amikre az invazív fajok megtelepednek, növekednek és csomópontként használják, hogy más élőhelyekre kiterjedjenek, Az invazív csészekorall elterjedt a második világháborús hajóroncsokon Brazíliánál. A Palmyra-korallzátonyban a Csendes-óceánon egy szellőrózsa (anemóna) faj, a corallimorph gyorsan megszállt egy hajóroncsot és most fenyegeti az egészséges korallzátonyokat.
A hajóroncsok tanulmányok millióinak helyszínei, amiket a tudósok használnak, hogy kérdéseket tegyenek fel a tengeri élettel és tengeri élőhelyekkel kapcsolatban. Az egyik legnagyobb feladat az, hogy sok roncs felfedezetlen, vagy távoli helyszíneken van. A technológiai fejlődés segít a kutatóknak megvizsgálni az óceán leghozzáférhetetlenebb területeit, nemcsak hogy hajóroncsokat találjanak, hanem hogy jobban megismerjék a biológiájukat. Biológusok, régészek, mérnökök együttműködése szükséges ezeknek a speciális élőhelyeknek a felfedezéséhez. Minél többet megtudunk, annál hatékonyabban tudjuk megőrizni ezeket a történelmi és biológiai gyöngyszemeket.
Az alábbi két videón hajóroncsok láthatók.
Az USS Monitor, ami Észak-Karolinában a Hatteras-foknál süllyedt el egy viharban 1862. december 31-én, most a tengeri élet központja.
Ezen a videón egy homoki tigriscápa kering az E.M. Clark roncsa felett Észak-Karolinánál, valamint karmazsinvörös sügérraj is van a közelben és a makrahalak és egy invazív tűzhal is megjelennek.
(Forrás: The Conversation: https://theconversation.com/)