Rovinj egy kiálló szirtfokra épült festői szépségű városka az Isztriai-félsziget nyugati részén, Porečtől 15 km-re délkeletre. Számos szállodájával és látványosságával egyike Horvátország legjelentősebb turisztikai központjainak.
A város szíve, a Szent Eufémia-templom a 30 méter magas Montén magaslik.
Román-gótikus, reneszánsz, barokk és neoklasszicista épületeinek ablakai, teraszai, tetőteraszai, kapuzatai és lépcsősorai megőrizték az ódon hangulatot. Az északi és déli oldalon fennmaradtak a kora középkori és reneszánsz városfalak. Az egykori hét városkapuból három maradt.
Pula vagy magyar nevén Póla Isztria fővárosa, egyben legnagyobb városa. Viszonylag sok nevezetességgel és programmal várja a látogatókat, és éjszakai élete is igen pezsgő. A római korban,
Augustus császár idején építették a kikötőt, az amfiteátrumot, a színházat, több templomot és palotát.
A város 1813-ban Ausztriához került, 1859-től Ausztria fő hadikikötője és fontos hajógyártó központja lett. Az első világháború alatt a kikötő lett az osztrák–magyar csatahajók és az egész hadiflotta fő bázisa.
Mennyibe kerül a nyaralás?
Horvátországban az apartmanárak az adott településen általában igazodnak egymáshoz. Ha nem irodán keresztül foglalunk, tehát a rizikósabb, de olcsóbb utat választjuk, akkor például Zadar és Biograd környékén, illetve a szemközti Pasman és Ugljan szigeten tulajdonostól napi 30-45 euróért (9300-13 900 forint) lehet tengerparti, légkondicionált, 2-3 ágyas szobához jutni.A Kvarner-öböl az Isztriai-félsziget és a szárazföld között helyezkedik el, számos kisebb-nagyobb szigettel.
A Kvarner legnagyobb szigetei Cres, Krk, Pag, Rab és Lošinj.
A Krk-szigetre ível az 1980-ban a világ legnagyobb támaszközű ívhídjának számító Krki híd, ma már csak Európában őrzi elsőségét, és a második a világon. A szigetek mindegyike egyedi karakterrel rendelkezik.
Érdemes meglátogatni a parton fekvő Jablanact is, mert a falu több érdekes építészeti emlékkel, várrommal és templommal büszkélkedhet. A kikötőtől mintegy nyolcszáz méterre délre található
a szárazföld belsejébe fjordszerűen benyúló festői Zavratnica-öböl, ahol egy sekély és tiszta vizű strand található.
A víz alatt egy második világháborús hadihajó roncsa található, emiatt a búvárok egyik kedvenc merülőhelye. Az öbölbe a Rab-szigetről is indulnak kirándulóhajók.
A Dugi Otok horvátul hosszú szigetet jelent, a Zadari-szigetcsoport legnagyobb szigete. Az észak-dalmát szigetvilág szélén helyezkedik el, hosszan elnyúlva, a szárazföld partvonalát követve. Hossza több mint 52 km, és a szélessége csak néhol éri el a 4 kilométert. Legmagasabb csúcsa a 337 méter magas Vela Straža.
A Kornati-szigetcsoport a horvát Adriai-tenger és a Földközi-tenger legtagoltabb szigetcsoportját alkotja,
közel 150 fehér, kopár, sziklás sziget tartozik hozzá.
Elbűvölő szépsége, vizének áttetsző tisztasága, megőrzött gazdag tengeri világa miatt már 1980-ban nemzeti parkká nyilvánították a nagyobbik részét.
A Šibeniki-öböl partján, a Krka folyó torkolatánál fekvő Šibenik erődjének alapítása a múlt ködébe vész, de a 9. században már bizonyosan állott.
A város többször volt magyar kézen is, magyarul Szebenikó a neve.
A Szent Miklós-erőd a 16. században épült a tenger felől várható török támadás ellen, később a velenceiek tovább erősítették. Ennek köszönhetően az Adria-part egyik legerősebb erődje lett. Šibenik a világörökség része.
Split Horvátország második legnagyobb városa, közel 200 ezer ember él itt. Diocletianus császár 293-ban palotát épített a barátságos tengeröbölhöz. Lemondása után ide vonult vissza, és itt, ebben a 38 700 négyzetméteres luxuspalotában töltötte élete utolsó éveit.
Az egykori Diocletianus-palota falai között található a tulajdonképpeni óváros.
Splitet is többször foglalták el magyar királyok.
Omiš Splittől 25 km-re délkeletre a Cetina folyó adriai torkolatánál fekszik. A középkorban többek között kalózok lakta város egyik nevezetessége, a Szent Péter-templom a 10. században épült.
A tengerparton egy 331 méter magas sziklán állnak Omiš középkori várának maradványai.
A Mirabella-erőd a város védelmi rendszerének része volt. A városból festői kirándulásra van lehetőség a Cetina folyó szűk kanyonszerű völgyébe, amely a vadvízi evezők paradicsoma.
Korčula szigete a Dalmát-szigetcsoporthoz tartozik, a Pelješac-félszigettől a 900 és 3000 méter közötti szélességű Pelješac-csatorna választja el.
Ez a hatodik legnagyobb sziget az Adrián.
Korčula városa a sziget keleti partján fekszik, ott, ahol a sziget a legközelebb van a szárazföldhöz. Fallal körülvett óvárosát sokan a legszebbnek tartják az egész Adrián. Állítólag itt született a nagy utazó, Marco Polo is, bár erre nincsenek bizonyítékok. Tény, hogy a város a 12. században egy ideig a Genovai Köztársasághoz tartozott.
A 8000 fős Pelješac-félszigetet a legfinomabb horvát vörösbor szülőföldjeként tartják számon. Ez Horvátország második legnagyobb félszigete.
Délkeleti részén található Ston település, amelyet egy keskeny földhíd köt össze a szárazfölddel.
A városok közül kiemelkedik Ponikve, amely sok kisebb faluból áll össze. A legnagyobb fürdőhely Prapratno, ami egyben kikötő is.
Az Adria gyöngyének is nevezett Dubrovnik Horvátország legdélibb részén fekszik, régi magyar neve Raguza. A középkorban a tengeri kereskedelem egyik központja, és hosszú ideig a Velencei Köztársaság riválisa is volt.
Virágkorát a 15. és 16. században élte, amikor 40 ezer lakosával Európa legnagyobb városai közé tartozott.
I. Lajos magyar király 1358-ban szerezte meg Velencétől, és egészen 1526-ig a magyar korona része volt. Központja 1979 óta a kulturális világörökség része.
A filmet HD minőségben hosszabban is megnézheti Magyarország legnézettebb közösségi csatornáján, az OzoneNetwork tévében.