A 2700 lakosú, egykori álmos település az elmúlt ötven év során ismert és fejlett turistaközponttá nőtte ki magát, amely egyszersmind bővelkedik a természeti szépségekben is:
kellemes fürdőhelyekben, pazar tengerpartban, zöldellő öblökben és romantikus szigetekben.
Amellett, hogy ennyi mindent kínál a turisták számára, a legnagyobb előnye mégis talán az, hogy – egyre növekvő népszerűsége ellenére – más horvátországi nyaralóhelyekhez képest még mindig kevésbé zsúfolt.
Ha az Isztriai-félsziget valamelyik üdülőhelyén nyaralunk, akkor – akár autóval, akár busszal, akár hajóval - rövid idő alatt eljuthatunk Vrsarba, amely a félsziget nyugati részén, Porec központjától 10 kilométerre, délre fekszik.
Számos romantikus szigete közül Koversada, az európai naturisták kedvelt nyaralóhelye a legismertebb. Isztria legszebbjei között tartják számon az ottani strandot, amely egy öt kilométer hosszan elnyúló partszakasz.
A városka emellett számos építészeti remeket és műemléket rejt,
s nem utolsósorban a magaslatra épült óvárosi negyedben káprázatos panoráma ragadja magával az idelátogatót.
Legutóbbi isztriai nyaralásunkon, egy hajókirándulás során jutottunk el Vrsarba. Az oda vezető úton hosszan hajókáztunk a környék zöldellő partszakasza mentén, majd mielőtt kikötöttünk volna, még elhaladtunk az aprócska, ám annál romantikusabb Sveti Juraj (Szent György) sziget mellett, amely Vrsart a tenger felől oltalmazza. Ezután siklottunk be a kikötőbe, ahol szabályszerűen rendezett sorokban álltak a vitorlások, halászhajók és jachtok tucatjai.
Maga a város alapvetően két részre osztható:
a nyaralók által uralt parti sétányra és környékére, valamint a dombos területen fekvő óvárosra.
Mivel nem fürödni vagy sétálni jöttünk, hanem a városka történelmi nevezetességeire voltunk kíváncsiak, ezért utunkat rögtön az óváros felé vettük.
Ebben a felsővárosnak is nevezett negyedben szép, régi és többségében felújított házacskák sorakoznak. A sikátorokkal szabdalt óvároson keresztül, a teraszokra épült több évszázados házikók mellett, középkori várfal- és bástyamaradványok között vezetett az utunk a hegynek felfelé.
Ráadásul elég meleg is volt, de mindaz, amit útközben láttunk, mind pedig a fentről elénk táruló látvány miatt megérte. Lélegzetelállító kilátás nyílt a magaslat tetejéről a környékbeli zöld szigetek és azúrkék öblök sokaságára.
Azután magával ragadott minket az óváros időutazásba illő, ódon hangulata.
Az itt lakók békéjére a hegy tetejére épült, hatalmas Szent Márton-templom vigyáz, amely az óváros szívében található. A Vrsar első számú látnivalójának számító plébániatemplommal kapcsolatban kétségtelen történelmi patinája mellett azt is érdemes megemlíteni, hogy kivitelezése jó hosszú ideig tartott: több mint százharminc évet vett igénybe. Az épület alapkövét még 1804-ben tették le, majd az építkezés 1805 és 1813 között folytatódott, de ezután félbeszakadt.
A templom építését végül 1927 és 1935 között fejezték be. A város fölé magasodó 40 méter magas harangtornya pedig még később, 1989 és 1991 között épült.
A felsőváros jóval régebbi építménye a városkapu mellett álló Szent Foska tiszteletére szentelt templom, amelyet a 17. század első felében építettek. Az egyhajós épület reneszánsz és barokk stíluselemeket is felvonultat.
E látnivalók után felkerestük a domb tetején álló, fenyőerdővel és olajfaligetekkel szegélyezett vrsari kastélyt is, amelynek közelében mindenképpen megnézendő a nemzetközileg elismert kortárs szobrászművész, Dusan Dzamonja szoborparkja. Ehhez a létesítményhez társítható a kisváros egyik legjelentősebb kulturális eseménye, a minden nyáron megrendezett nemzetközi szobrásziskola.
De történelmi emlékek vannak még itt bőven, hiszen
az Adria északnyugati részén elterülő horvát kisváros már ősidők óta lakott terület volt.
A város 1267-től a velencei dózse irányítása alá került, aminek köszönhetően jelentősen fellendült a kereskedelem.
1797-ben Napóleon itáliai hadjárata során Vrsar elnyerte függetlenségét Velencétől, később az Osztrák-Magyar Monarchia, majd az első világháború után Olaszország fennhatósága alá került.
A második világháborút követően Jugoszlávia része lett, 1991-től pedig, amikor Horvátország kikiáltotta a függetlenségét, Vrsar városa is az új állam részét képezi.
Óvárosban tett sétánk során lassan elérkeztünk a városka hírhedt alakjához, pontosabban először az emlékét őrző Casanova utcához, ahol magával ragadó, romantikus építészeti stílusban született évszázados házikók között vezetett az utunk.
A 18. században, ahogy arról emlékirataiban is megemlékezik, két alkalommal (1743 és 1744) is Vrsarban időzött korának közismert itáliai kalandora és írója, Giacomo Casanova. A városka már akkoriban is finom étkeiről, refoška nevű boráról és az itteni szép hölgyekről volt nevezetes.
Az utca mellett egy kilátót is elneveztek a velencei nőcsábászról,
ahol állítólag szívesen múlatta az idejét esténként különböző hölgyek társaságában. Bizonyíthatjuk: valóban fantasztikus panoráma nyílik innen az Adriára, partnerei lehet, hogy már ettől a karjaiba szédültek.
Napjainkban a Casanovafest fesztivál idézi vissza a híres szívtipró és Vrsar történelmi kötődését, amelyet minden évben, többnyire júniusban rendeznek meg. A rendezvény keretében a legkülönfélébb művészeti performanszokon – irodalmi esteken, kiállításokon és előadásokon, erotikus filmek vetítésén, zenés programokon – keresztül boncolgatják a szerelem örök kérdéseit, amelyeket maga Casanova is intenzíven „tanulmányozott", majd élvezetes módon örökített meg emlékirataiban.
Korábban említettük, hogy jelentős naturista paradicsom működik itt – ehhez kapcsolódóan
a nyári szezonban minden évben több alkalommal is megrendezik a Koversada napokat.
Az ünnepség keretében egész nap szórakoztató programokon lehet részt venni, a nap végén pedig hagyományosan megrendezik a szépségversenyt, ahol megválasztják Koversada szépét.
De ha valaki mondjuk a sport kedvéért látogat el ide, az is számos lehetőség közül választhat. Szervezhetők például biciklitúrák: itt található az egyetlen olyan isztriai útvonal, amely 15 kilométer hosszan, az érintetlen természetben vezet végig.
Honnan a nyelvtörő városnév?
A városka nevét a középkori latin dokumentumokban különböző változatokban találhatjuk meg: Ursaria, Ursarium, Vrsarium, Orsari. Néhány nyelvész szerint az „ur" szó – jelentése „forrásvíz" – maradt meg az Ursaria név elején. Amikor az ókori tengerészek végighajóztak Isztria nyugati partjainál, és vizet ittak a forrásból a közeli Funtana és Vrsar között, akkor keletkezett az Ursaria elnevezés. A római és bizánci időkben is ezen a néven volt ismert Vrsar. A középkor elején a szlávok (horvátok) a kiejtésükhöz igazították az ókori nevet. A horvát verzióban az „u" átalakult „v"-re. A végén lévő „ia" eltűnt, ami a Vrsar elnevezést eredményezte.A várost szívesen keresik fel a vitorlázók is, akik számára ideális terepet kínál a közelben található 18 lakatlan sziget. De a búvárkodás kedvelői is hódolhatnak kedvtelésüknek, ugyanis a tenger mélyében titkos kavernák, sziklák, hajóroncsok látványa tárul eléjük.
Izgalmas vízalatti barlangtúra keretében pedig megcsodálhatók olyan, a víz által létrehozott érdekes formák, mint például a Milkának nevezett fejőlány, a Lady szobor, a pisai ferdetorony vagy a fáklyahordó hóember.