Az Isztria nyugati partszakaszán Porecs és Pula között nagyjából félúton fekszik Rovinj, sokak szerint a legszebb Adria-parti város. Népszerűségét bizonyítja, hogy egy szezonban nagyjából a teljes lakosság három-négyszerese fordul meg turistaként a városban. A turizmus térhódítása ellenére Rovinj megőrizte romantikus hangulatát. A városba érve erős olasz hatással találkozhatunk, a közvetlen vízparti házak, a zegzugos szűk óvárosi utcák velencei hangulatot sugároznak. Az olasz beütés nem véletlen, hiszen sokáig velenceiek uralkodtak itt, de még a XX. században a két világháború között - akárcsak az egész Isztria - is Olaszországhoz tartozott. A mai napig sok olaszos utcanév, valamint az olasz nyelv hivatalos használata tanúskodik a régi olasz kapcsolatról.
A város látnivalói az óvárosi részre koncentrálódnak. Érdekesség, hogy a mostani félsziget egykoron sziget volt és csak egy pontonhídon keresztül lehetett a várost megközelíteni. Ma már ez jóval egyszerűbb, de továbbra is csak gyalogosan történhet, mert az óváros teljes területéről kitiltották a gépkocsikat.
A legszebb és leghíresebb látnivaló a félsziget csaknem közepén, annak legmagasabb pontján álló Szent Eufémia templom. 63 méter magas harangtornya messziről látható, a toronyból, pedig pazar kilátás nyílik a tengerre és a környékre. A torony érdekessége a tetején lévő két méter magas Eufémia-szobor, mely a szél hatására elfordul. A helyiek szerint, ha a szobor a szárazföld felé fordul esős, ha Olaszország felé, akkor napos idő várható. A templomban Szent Eufémia szarkofágja látható, melyet a legenda szerint Rovinj partjainál vetett partra a víz, miután eltűnt egy konstantinápolyi templomból. Az Eufémia kultusz szerves részét képezi a város történelmének. Szeptember 16-án, Eufémia halálának évfordulóján zarándokok ezrei keresik fel a templomot.
Amennyiben több időnk van, érdemes kishajóval, vagy bérelt motorcsónakkal bejárni a Rovinj partjai előtti szigetvilágot. Pár óra alatt szinte valamennyi kis szigetet felkereshetjük a környéken. Összesen tizenhárom sziget közül választhatunk, ezek közül a két legnagyobb a Katarina és a Crveni. A tenger felől Rovinj a legszebb arcát mutatja.
Rovinjtól tovább haladva a nyugati parton Porecs előtt érdemes rövid kitérőt tenni (az út úgy is erre visz) a Limski-fjordhoz. A keskeny tiszta vizű öböl kilenc kilométer hosszú, átlagos mélysége harminc, szélessége hatszáz méter, partja sok helyen száz méteres magasságban emelkedik a vízszint fölé. A fjord területe nemzeti park, ahol a természet megóvása érdekében mind a hajóforgalom, mind a fürdőzés tilos. Az öböl szárazföld felöli részén kagyló- és osztrigatenyésztő telepek működnek. A környék éttermeiben meg is kóstolhatjuk ezeket a tengeri csemegéket.
Az Isztriát bemutató sorozatunk utolsó tengerparti állomása Porecs. A város igazi turisztikai paradicsom, az egyik legjobban kiépített és felszerelt tengerparti szakasz Horvátországban. Ugyanakkor nem csak a tengerparti élmények miatt jelentős város, hanem a történelmi, kulturális emlékei is kiemelkedők. Porecset - Velence és Ravenna után - a harmadik legjelentősebb Adria-vidéki bizánci műemlékvárosnak tartják. E rangos besorolást elsősorban a világörökség részének nyilvánított Eufrázius Bazilikának köszönheti. A Bazilikát és a hozzá tartozó kápolnát és püspöki palotát az óvárosban találjuk. Az épületegyüttesben számos kora középkori, ó keresztény emléket láthatunk, a templom legszebb részei a bazilika szentélyében látható mozaikképek.
Porecs másik kihagyhatatlan látnivalója a kikötővel szemben, attól mintegy négyszáz méterre fekvő Sveti Nikola-sziget. A város legrégebbi fürdőhelye, ahol nem csak a fürdőzés élvezet, de gyönyörű kilátás nyílik a városra. A sziget túlsó oldala jóval csendesebb, romantikusabb szakasz. A szigeten található az Adria egyik legrégebbi világítótornya, a Körtorony.
A városon kívül a szebbnél-szebb partszakaszokon túl, nem közvetlenül a parton található a Baradine cseppkőbarlang. A barlangban negyven perces sétát tehetünk, felfrissülve a nyári kánikula után. A túra során öt csarnok látogatható, ahol a több méter magas képződményeket különböző, találó fantázianevekkel látták el.
Akinek nem elég Rovinj, vagy Porecs egyes részeinek velencei hangulata, a Porecsből napi rendszerességgel induló kompjáratokkal, az "igazi" Velencébe is ellátogathat. Az utazás nem tartozik az olcsó kategóriába, egy oda-vissza jegyért főszezonban 245 eurót kell fizetnünk.
Gyakorlati tudnivalók, közlekedés
Az Isztriai félszigetet a Letenye-Zágráb-Rijeka útvonalon jó minőségű autópályákon közelíthetjük meg a legegyszerűbben. A teljes szakaszt egy alkalommal 92 kuna ellenében használhatjuk. Útiköltségünk jelentős részét az üzemanyagköltség teszi ki. A forint gyengülésével arányosan a horvát benzinárak is egyre húzósabbak a magyar turisták számára. Jelenleg a 95-ös benzinért 7 kuna körüli, a gázolajért 6,6 kuna körüli árat kell fizetnünk, ami a jelenlegi árfolyam mellett (40-41 kuna) 270-280 forintos literenkénti üzemanyagárat jelent. A beutazáshoz semmi rendkívüli nem szükséges, érvények személyi és gépkocsi okmányokkal (nemzetközi zöldkártya kötelező) kell rendelkeznünk.
Magyarországról heti rendszerességgel menetrendszerinti buszjáratok is indulnak az Isztriára. Az Orangeways pénteki indulással 9950 forintos retúrjegyeket kínál, míg a Volánbusz szombati napokra 7900 forinttól árulja jegyeit. A horvátországi beutazók számára az érvényben lévő jogszabályok szerint élelmiszerkorlátozás van érvényben. A korlátozás különösebb nehézség nélkül tartható (a szezon kezdetekor, május 21-től további enyhülés várható), igazából kizárólag a nyers állati eredetű élelmiszereket nem kedvelik az ellenőrzést végzők.
Szállás
Rovinj-Hotel Katarina. Ezt a kétcsillagos szállodát főleg fekvése miatt választottuk. Rovinj óvárosával szemben a Katarina-szigeten áll. Ha szerencsénk van (illetve, természetesen mélyebben nyúlunk a pénztárcánkba) szállodai szobánk erkélyéről egész nyaralásunk alatt gyönyörködhetünk Rovinj óvárosában. A kétágyas szobák árai 78 eurótól kezdődnek személyenként.
Strandok
Egy tengerparti nyaralás kiemelkedően fontos helyszíne a strand. Sok turista nem elsősorban a látnivalók alapján választ célpontot, hanem, hogy hol, milyen partszakaszra számíthat. A bemutatásra került isztriai városok és környékük strandjait vesszük sorra.
Rovinj - sziklás, kavicsos partszakaszok váltják egymást. Legnépszerűbb strandjai az óvárossal szemben lévő Katarina és Crveni szigeteken vannak.
Porecs - Hosszú-hosszú kilométereken keresztül fürdőzhetünk Porecs környékén. Talán a Zelena és Plava Laguna a két leghíresebb szakasz, mely pár kilométerre található Porecs belvárosától. Ugyancsak nagyon szép partszakaszt találunk Sveti Nikol szigetén. A Porecs környéki strandok zömében kavicsosak.