A mai napig sokan teszik fel egészségükért aggódva a kérdést, hogy vajon mennyire ártalmas a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából a tojás. Az aggodalom jogos, hiszen rendszeresen látnak napvilágot egymásnak ellentmondó vélemények a tojásfogyasztással kapcsolatban. Míg a közhiedelemben a tojásra - a sárgája miatt - továbbra is egészségtelen koleszterinbombaként tekintenek, a legújabb kutatási eredmények ezt nem támasztják alá - olvasható a Livescience.com portálon megjelent cikkben.
Egy idén megjelent, 17 korábbi „tojáskutatás” eredményeit összegző tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy napi egy tojás elfogyasztása egészséges embereknél nem növeli a koronáriás szívbetegség vagy a szélütés (stroke) kialakulásának kockázatát. Ez az eredmény egybevág a legtöbb átfogó, nagyobb tömegek étkezési és életmódbeli szokásainak egészségre gyakorolt hatásait vizsgáló kutatás eredményeivel. De akkor mégis hogyan lett a tojásból bűnbak?
A szakemberek többnyire azért óvnak a túlzott tojásfogyasztástól, mert véleményük szerint a tojás sárgájában lévő koleszterin jelentősen megemeli a vérben a „rossz” koleszterin (LDL, low density lipoprotein, azaz alacsony sűrűségű lipoprotein) szintjét, ez pedig hosszú távon érelmeszesedéshez és szívbetegségek kialakulásához vezethet.
A koleszterin azonban az emberi és állati sejtek fontos, természetes alkotóeleme, amelyet egyrészt a sejtek maguk állítanak elő, másrészt táplálkozás útján is bekerül a szervezetbe. Normál esetben a bevitt koleszterin hatására csökken a szervezet koleszterintermelése, de az állati eredetű zsírban gazdag táplálkozás - és genetikai tényezők - miatt felbomolhat a jól működő egyensúly.
A „rossz” LDL koleszterinben nemcsak koleszterinmolekulák, hanem jelentős mennyiségben telített zsírsavak is vannak, a vérplazma LDL koleszterin szintjét pedig ez utóbbiak is nagymértékben befolyásolják. Bár a tojás koleszterinben valóban gazdag (186 mg, ebből 184 mg a sárgájában), ugyanakkor telített zsírsavakban viszonylag szegény. Valószínűleg éppen a telített zsírsavak alacsony szintjének köszönhető, hogy a tojás - kiegyensúlyozott étrend részeként - mégsem növeli a szívbetegségek kockázatát. Ezt támasztják alá azok az eredmények is, amelyek pusztán a telített zsírsavak bevitelének mérséklésével a „rossz” koleszterin szintjének csökkenését állapították meg.
Ha tehát nem telített zsírsavakban gazdag ételekhez, például vajas pirítós, sült sonka, bacon vagy grillkolbász mellé esszük a tojást, nem lehet gond - írja a tanulmány.
Az érvényben lévő ajánlások értelmében nem az elfogyasztható tojások darabszámára, hanem a naponta bevitt koleszterinmennyiségre érdemes odafigyelni. Egy egészséges felnőtt napi koleszterinbevitele ne haladja meg a 300 mg-ot, míg emelkedett LDL-szint vagy szívbetegség esetén maximum napi 200 mg ajánlott. Ebbe a keretbe - kiegyensúlyozott étrend mellett - napi egy tojás bőven belefér.
A benne lévő létfontosságú aminosavak, a könnyen felszívódó fehérjék, D-vitamin, illetve antioxidáns tulajdonságú lutein, zeaxantin és kolin miatt is kár lenne lemondani erről az egyszerűen elkészíthető, sokoldalú élelmiszerről.