Régóta tudjuk, hogy a rendszeres mozgás jó hatással van agyunk egészségére, aminek egy agyi eredetű neurotróf faktor (BDNF) a felelőse – ez egy olyan vegyület, amelynek fő feladata az idegsejtek fejlődésének és túlélésének támogatása.
Kutatások bizonyították, hogy a mozgás hatására e fehérje a mennyisége megtöbbszöröződik a szervezetben – nem is kérdés tehát, hogy a rendszeres edzés jó dolog.
Igen ám, de a szennyezett, szmogos levegőről ugyanilyen régóta tudjuk, hogy többek között agykárosító hatásai is vannak, valamint
roncsolja a légzőszerveinket
ha túl gyakran tesszük ki magunknak a kipufogóktól füstös városi környezetnek. Jogos a kérdés, hogy mi van azokkal a futókkal, akik városi környezetben gyűrik a kilométereket – még mindig jót tesznek-e a testüknek, vagy már inkább károsítják a szerveiket?
A Sports Medicine folyóirat 2009 és 2013 között olyan tudományos tanulmányokat elemzett, amelyek erről a két témáról szólnak – az egyik ilyen dolgozat szerint egy sportoló, aki három órán keresztül úgy fut, hogy a VO2max (a test által maximálisan felvehető oxigén) mennyiségének hetven százalékát használja, annyi szennyeződést vesz magához, amennyit egy átlagember két nap alatt.
A kutatócsoport két különböző kísérletet is elvégzett. Az elsőben egy csoportnak kerékpároznia kellett, egyszer egy úton, normál forgalom mellett, másik alkalommal pedig laboratóriumi körülmények között, szennyeződésmentes levegőben.
A szabadban végzett teszten a résztvevők BDNF-szintje nem emelkedett, a laboratóriumi teszt során viszont igen.
A második kísérlet során a résztvevők 12 hetes edzésprogramot végeztek – egyik részük vidéken, jó levegőn, a másik csoport pedig városi környezetben. Az első csapat jobban teljesített a végrehajtó funkciókat tesztelő feladatokon (például memóriateszteken és problémamegoldó feladatoknál), míg a városi csapat kevésbé remekelt.
Annak ellenére, hogy a kutatások eredményei aggodalomra adhatnak okot, a tudósok nem ellenzik egyértelműen a városi sportot. Az a nem mindegy, hogy mikor és hol végezzük a testmozgást – futásnál például erősen ajánlott az alábbi tanácsokat megfogadni:
A kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy rengeteg egészségügyi probléma (mint a szív- és érrendszeri betegségek, tüdőbetegségek, asztma, allergia) részben a városi szennyeződések számlájára iírhatók – viszont a rendszeres mozgás pontosan e betegségek megelőzésében és visszaszorításában segít.
Így akkor, ha már alapvetően városi, szennyezett környezetben élünk, csak javíthatunk a helyzeten – a mozgás ugyanis ellensúlyozza a szmog káros hatásait.