Az év végére elfogyott a magyar ipar ereje

iparosítás, autógyár, Suzuki, ipari robot, gyártósor, esztergom
Vágólapra másolva!
A decembert a múlt év harmadik legrosszabb eredményével zárta a magyar ipar. Az éves növekedés valamivel több, mint 5 százalékos volt tavaly.
Vágólapra másolva!

A Központi Statisztikai Hivatal kedden közzétett előzetes adatai szerint 2011 utolsó hónapjában 2,1 százalékkal nőtt az ipari termelés. Ennek eredményeként 2011-ben a termelés 5,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A decemberinél rosszabb teljesítményre csak nyáron volt példa, júniusban csökkent a termelés, júliusban pedig mindössze 0,5 százalékkal nőtt.

Egy hónappal korábban még jól szerepelt az ágazat: novemberben jó eredményekkel zárt az ipar, a havi szintű növekedés 4,2 százalékos volt, éves összevetésben pedig 3,5 százalékkal bővült, ami javulást jelentett az előző két hónaphoz képest, amikor 3-3 százalékos volt a növekedés. A kedvező novemberi adatokból azonban az is látszott, hogy a decemberben várhatóan visszafogott lesz a teljesítmény. 2011 utolsó előtti hónapjában ugyanis a feldolgozóipar összes új rendelése az előző három hónapban látható növekedés után 7,3 százalékkal esett vissza, az új exportrendelések 7,9, a belföldi rendelések pedig 3,4 százalékkal csökkentek.

Forrás: MTI/Kovács Tamás
Az esztergomi Suzuki-gyár az ipar egyik fontos motorja

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a decemberi ipari adatokról azt mondta, a 2,1 százalékos növekedés lényegesen elmarad a várakozásoktól. "A havi alapú visszaesés önmagában nem tekinthető váratlannak, mivel a külső kereslet lassulása, az ipari megrendelések csökkenése, valamint a novemberi jelentős növekedés erre utalt. A vártnál alacsonyabb éves növekedést részben az okozhatta, hogy az egy évvel korábbi bázist jelentősen felfelé módosították" - derül ki a szakértő elemzéséből.

Hozzátette, immár harmadik éve megfigyelhető, hogy decemberben jelentősen visszaesik a szezonálisan és munkanappal kiigazított termelés az előző hónaphoz képest, ami felveti annak a kérdését, hogy a termelők megváltoztatták termelési szokásaikat, így a szezonális kiigazítás nem megfelelően szűri ezt a jelenséget. Suppan szerint az is megfigyelhető, hogy a decemberi jelentős mértékű visszaesést hasonló mértékű növekedés kíséri januárban, így az év első két hónapjában 0-1 százalék körüli növekedés várható, később pedig gyorsulás is elképzelhető a kecskeméti Mercedes-üzem márciusi indulása és a javuló német gazdasági kilátások hatására. Az elemző úgy véli, az év második felében a külső környezet élénkülése valamint a múlt év közepétől jelentkező gyenge bázis is hozzájárulhat a termelés növekedéséhez, azonban a belső kereslet hiánya továbbra is negatív hatással lehet a termelésre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!