Az alábbiakban Sarkadi-Szabó Kornél, a Shark Vision ügyvezetőjének és piaci szakértőjének legfrissebb blogbejegyzését olvashatja.
Beindult a tengerentúli vállalatok gyorsjelentési szezonja, és egyáltalán nem látni kirobbanóan jó teljesítményeket, sőt egyre több csalódást keltő eredmény lát napvilágot. Csak néhány név a rosszul teljesítő vállalatok táborából:
Alcoa, Walmart, Johnson&Johnson, Netflix, Goldman Sachs, Morgan Stanley vagy legutóbb az IBM (kínai bevételei éves szinten 17 százalékkal estek vissza.)
Mivel a negyedéves eredmények operatív és technikai befolyásolására (értsd kozmetikázásra) a cégeknek nagyobb terük van, így fordulhatott elő, hogy amíg
az eddig jelentő vállalatok 70 százaléka felülmúlta a profit várakozásokat, 60 százalékuk elmaradt a bevételi várakozásoktól.
Márpedig ez utóbbi az, ami a működés dinamikáját vagy épp annak hiányát jelzi. Ráadásul ebben a 0 százalékos kamatkörnyezetben felborultak az árazások, és a “sztori” számít, a növekedés, maga az eredmény vajmi keveset. (Ha nő egy cég árbevétele, vonzó befektetés, ha csökken, szabadulni kell tőle, függetlenül a saját tőke értékétől. Legalábbis a piac így gondolta eleddig.)
Az amerikai bevételek mellett a profitok is hullámvölgyben, igaz a 2009-es összeomlás még messze és a profithányad is javul hivatalosan:
A mesterséges bizalomerősítő hírek közé tartozik a 6,9 százalékos hivatalos kínai GDP-növekedési szám a harmadik negyedévben, amely valószínűleg rég nem látott ellentmondásban van a feltörekvő térség üzleti szférájának vállalati eredményeivel, illetve a várakozások és prognózisok folyamatos csökkentésével:
A feltörekvő országok kereskedelmi adatai és a tőzsdeindexek szintén füstölnek a behúzott kéziféktől:
Az amerikai árak is persze egy ideje cipelik magukkal a világvége pesszimizmusát, ám a piacok másfél hónapja tartó emelkedése elbizonytalanította az esésre fogadókat. Ellenkező oldalon a vevők sem lehetnek teljesen elégedettek, hiszen az árak egyelőre nem tértek vissza a tavaszi-nyári szintekre. Támasztja az amerikai piacokat az a várakozás is, miszerint a Fed ebben az évben már nem emel kamatot, sőt egy újabb körös pénznyomdáról, a QE4-ről is elindult a susmus. (A kamatemelés esélye a FED határidős indexeiből számolva 40 százalék közelébe csökkent.)
Világok harcát nézhetjük végig a páholyból
- véli Sarkadi-Szabó Kornél. Először azt, hogyan bizonytalanodik majd el mind a pesszimista, mind az optimista hadsereg. Valószínűleg a piac csak ezek után mutat érdemi irányt. Rohad a funda, de mindez kívülről egyre illatosabb. Drága parfümmel a csatornaszag ellen.
Innentől azonban a képlet ismét egyre bonyolultabb lesz, és nem minden rossz hír lesz jó hír a piacoknak (eddig a rossz hír egyenlő volt a további stimulus esélyének növekedésével). Bár az is reakció, ha nincs reakció. Egyelőre. De kasszarobbantáshoz felkészülni! Kár, hogy a premier időpontja bizonytalan, így a többség lemarad az eseményről. Ahogy az a Nagykönyvben meg van írva.