Ezzel a jogszabállyal mindenki jól jár. Hatalmas környezeti problémáról van szó: nejlonzacskók milliárdjai végzik közvetlenül a természetben, kezeletlen hulladékként.
Ez tönkreteszi a természetet, káros a madarakra, a halakra, tehát tennünk kell valamit"
- mondta Margrete Auken dán zöldpárti képviselő, a téma parlamenti felelőse.
Az uniós tagállamok kétféle szabályozás közül választhatnak:
A téma magyarországi felelőse a Földművelésügyi Minisztérium. A kormány honlapján elérhető második félévi jogalkotási terv szerint a tárca augusztusban módosítani fogja a csomagolásról és a csomagolási hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló kormányrendeletet. Ahogy írják, a kormányrendelet módosítása jogharmonizációs kötelezettség miatt szükséges. Az uniós irányelv szerint csökkenteni kell a könnyű műanyag zacskók mennyiségét.
Az unió legelterjedtebb műanyagzacskó-fajtája, az 50 mikronnál vékonyabb, könnyű nejlonzsák a legtöbbször nem használható újra, és így hamar a szemétbe kerül. Ezek a természetes vizeket és a vízi ökoszisztémát szennyező műanyag zacskók hatalmas környezetvédelmi problémát jelentenek.
2010-ben
az unió minden egyes polgára körülbelül 198 nejlonzacskót használt el,
amelynek 90 százaléka könnyű műanyag zacskó. Ha minden a szokott mederben folytatódik, akkor továbbra is nőni fog a nejlonzacskók mennyisége.
2010-ben becslések szerint több mint nyolcmilliárd
nejlonzacskó végezte a szemétben – írta honlapján az Európai Parlament.