Takács Albert tavaly decemberben hozta nyilvánosságra jelentését, amely szerint megérett a helyzet a - még a köztársasági alkotmány előtt született - gyülekezési törvény átgondolására. Az ombudsman a tömegdemonstrációk tartásával kapcsolatban felmerült alkotmányos alapjogok értelmezésével és gyakorlati alkalmazásával összefüggő jelentésében javaslatokat, illetve ajánlásokat fogalmazott meg a belügyminiszter és az országos rendőrfőkapitány részére.
Takács Albert ebben javasolta a belügyminiszternek: kezdeményezze a gyülekezési törvény kiegészítését egy felhatalmazó rendelkezés beiktatásával, amely alapján meg lehetne állapítani a rendőrségi döntések során vizsgált szempontrendszer elemeit. Az ombudsman szerint biztosítani kell, hogy a rendőrség a gyülekezés célját is vizsgálhassa. Takács Albert azt is javasolta a belügyminiszternek, hogy fontolja meg törvénymódosítás előkészítését a gyülekezésről szóló 1989. évi törvény bejelentési határidőinek meghosszabbítására vonatkozóan.
A nem konkrét ügyekhez kapcsolódó vizsgálatáról készített jelentésében az ombudsman azt ajánlotta az országos rendőrfőkapitánynak, hogy a szakszerű rendőri intézkedések érdekében készítsék fel megfelelően a rendőrség munkatársait.
Takács Albert titkárságára a napokban megérkezett Salgó László jelentése, a Belügyminisztériumnak további 30 nap áll rendelkezésére, hogy véleményt alkosson az ombudsmani jelentésről.