Jóformán mindenki pironkodik, aki valamilyen módon kapcsolatba hozható Dennis Rodman amerikai kosárlabdázó észak-koreai útjaival. Az egykori NBA-sztár a napokban már negyedik alkalommal látogat a világ elől elzárkózó totalitárius diktatúrába, amelynek vezetőjét, Kim Dzsong Unt – aki a közelmúltban végeztette ki brutális módon saját nagybátyját – életre szóló barátjának nevezi.
"Az NBA-nek nincs köze Mr. Rodman észak-koreai útjához, és az amerikai külügy jóváhagyása nélkül nem venne részt vagy támogatna egy hasonló vállalkozást" – közölte az észak-amerikai kosárlabda-szövetség. Ugyancsak elhatárolódott Rodmantől a visszavonult kosárlabdázók szövetsége. „Megfelelő körülmények között a kosárlabda képes hidat építeni a társadalmak között, de itt ezek nem állnak fenn” – írták.
Még azok a játékosok is elbizonytalanodtak, akiket Rodman magával vitt, hogy az észak-koreai vezér január 8-ra eső születésnapján – állítólag ez a 31. – és január 10-én egy-egy gálameccset játsszanak. "Sajnálom Dennist, és sajnálom a játékosokat" – nyilatkozta Charles D. Smith korábbi NBA-játékos, akinek lelkifurdalást okozott a dolog. Smith szerint észak-koreai túrájukat beárnyékolja a politika, és Rodman szinte állandó kérkedése, hogy személyes barátságban van Kim Dzsong Unnal. "Amit teszünk, az valami pozitív, de… úgy tűnik, üzenetünket nem megfelelően adják át, a tőlünk független és általunk nem befolyásolható körülmények miatt, amelyhez a politikának és a kormánynak is köze van."
Már csak az a kérdés, hogy maga Rodman miért jár Észak-Koreába, és miért dicsérgeti az ország vezetőjét, miközben tisztában van azzal, hogy Kim egy brutális diktatúrát működtet.
Dennis Rodman egy visszavonult kosárlabda-játékos, aki aktív éveiben elévülhetetlen érdemeket szerzett az NBA-ben – ötször lett bajnok a csapatával, és bekerült a kosárlabda hírességeinek csarnokába is. Bár kipróbálta magát más helyzetben is: belekóstolt a profi birkózásba, a reality show-kba, és vállalt tévés és filmes szerepet is, de a tehetsége ezekben nem ütközött ki olyan mértékben, mint annak idején a sportban.
Bár Rodman egy tavaly áprilisi interjúban beszélt arról, hogy az FBI megkereste őt, és érdeklődött egy korábbi észak-koreai útjáról, az nem világos, hogy mennyire működött együtt velük. Más kérdés, hogy ha tényleg kémkedne az amerikai hatóságoknak, akkor erről beszélt volna-e nyíltan, ismerve az észak-koreaiak kegyetlenségét.
Ez egy lehetséges forgatókönyvnek tűnik. A 2000-ben visszavonult kosaras ugyan annak idején 27 millió dollár zsákolt be a pályán, de az aranykornak már vége van számára. Legalábbis erre utal, hogy tavaly ügyvédjei azzal igyekezték magyarázni feleség- és gyerektartási kötelezettségeinek nem teljesítését egy kaliforniai bíróságon, hogy Rodman a saját megélhetését is alig tudja kigazdálkodni. Akkor már több mint 860 ezer dollárnyi eltartási költséggel volt adós korábbi felesége, illetve gyerekei felé.
Rodman tavalyi, első útját a Vice médiavállalkozás finanszírozta. A Kanadában alapított, mára nemzetközivé vált, markáns és újszerű riportjairól ismert Vice egy, az HBO-n akkoriban indított sorozatának igyekezett alapos hírverést csapni az akcióval, amelyben ravaszul kihasználták Kim Dzsong Un valós rajongását a kosárlabdáért.
Rodman utóbbi két útját pedig már az ugyancsak marketinghúzásairól ismert Paddy Powers nevű, sportfogadásokat szervező ír cég támogatta. Igaz, decemberben – a nagybácsival való leszámolást követően – igyekeztek a háttérbe vonulni, és bejelentették, visszavonják támogatásukat. Ennek ellenére a programot nem mondták le teljesen "szerződéses kötelezettségünknek eleget teszünk" – közölte hétfőn szóvivőjük. Persze bolondok is lennének teljesen lemondani. Rodman újabb útját minden korábbinál komolyabb sajtóérdeklődés kíséri. Nyilatkozatai, például, hogy szereti Kim Dzsong Unt, vagy amikor élő adásban akad ki a CNN riporterének számon kérő kérdésein, fenn is tartják a felfokozott érdeklődést.
Ezt a verziót sem lehet elvetni, pedig elég sok minden szól ellene. Kim Dzsong Un a világ egyik legelzárkózottabb sztálinista típusú személyi kultuszon alapuló diktatúráját vezeti. Szemrebbenés nélkül küldi a halálba saját nagybátyját, ha üzletről és hatalomról van szó, de nem ismer tréfát a szerelemben sem (bár erről volt szeretője már nem fog tudni mesélni). Ezenkívül rezsimje propagandájának központi eleme az egyik nagy ellenség, az USA-val szembeni harcra buzdítás.
Közben ugyanakkor Kim Dzsong Un nemcsak a brutális módszerek kedvelőjeként, hanem a kosárlabdasport rajongójaként is ismert. Márpedig ennek egyik legextrémebb figurája a széttetovált és piercingelt Rodman, így elképzelhető, hogy ő enyhíti a hatalom magányában rá nehezülő terheket. Végül is nem ez lenne az első szokatlan barátság.