Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) elutasította azt a nyílt levelet, amelyben 150 elismert orvos és kutató szólított fel a nyári ötkarikás játékok helyszínének megváltoztatására, vagy legalábbis az olimpia időpontjának elhalasztására – írja a Guardian.
A WHO azzal indokolta döntését, hogy a 2016-os olimpiai játékok elhalasztása vagy
a helyszín megváltoztatása nem befolyásolná döntően a Zika-vírus terjedését.
A világszervezet mostani állásfoglalásával kissé ellentmond annak, hogy februárban szükségállapotot hirdetett a Zika-vírus miatt. "Idén négymillióra emelkedhet a vírussal fertőzöttek száma csak az amerikai kontinensen" - mondta akkor Margaret Chan, a szervezet főigazgatója.
Brazíliában aggasztóan magas a Zika-vírussal fertőzöttek száma. Az ötkarikás játékoknak helyszínt adó Rio de Janeiro rendelkezik az egyik legrosszabb mutatóval országos viszonylatban.
Rióban eddig 26 ezer vírusfertőzést regisztráltak.
Rio de Janeiro a negyedik legfertőzöttebb állam Brazíliában, minden 100 ezer lakosra 157 megbetegedés esik. Ide várnak közel félmillió turistát.
A nyílt levélben állást foglaló szakértők figyelmeztetnek, hogy a világ minden tájáról érkező szurkolók esetleges megfertőződése a vírus robbanásszerű terjedéséhez vezethet. Ha ez bekövetkezik, akkor a Zika-fertőzés világméretű járvánnyá nőheti ki magát.
A brazil kormány váltig állítja, hogy kézben tartják a helyzetet. Tény, hogy Brazília történelmének legnagyobb katonai mozgósítását hajtotta végre. A brazil katonaság, haditengerészet és légierő 220 ezres személyzetét hívták be, hogy részt vegyenek a Zika-vírus elleni küzdelemben. A brazil közszférából 315 ezer alkalmazott próbálja megfékezni a vírus terjedését a térségben.
A hatalmas készülődés ellenére a számok nem nagyon igazolják az erőfeszítéseket. "Eddig több ezer újszülött jött világra mikrokefáliával, vagyis kóros kisfejűséggel, és még több ezer megbetegedett gyermek születése várható" - mondta Amir Attaran. Az ottawai egyetem professzora hozzátette:
A szikra már lángra robbant, miért kéne még olajat önteni a tűzre?”
Azt eddig is tudtuk, hogy a vírusfertőzés különösen veszélyes a kismamákra, hiszen a magzatnál kóros kisfejűséget okoz. Csak Brazíliában négyezer ilyen agykárosodott babáról tudunk.
A baj sokkal nagyobb azonban, mint azt gondoltuk. A dél-amerikai országban robbanásszerűen megugrott például a dengue-vírussal fertőzöttek aránya idén januárban. 2016 januárjában 74 ezer új esetet regisztráltak Brazíliában, ami 50 százalékos növekedés 2015 azonos időszakához képest – írja a Medical News Today májusi számában.
A betegséget ugyanaz a szúnyogfajta terjeszti, mint a Zika-fertőzést.
A dengue-lázat más néven csonttörő láznak is nevezik, mert olyan erős fájdalmat okoz, mintha eltörnének a beteg csontjai. A tünetek között szerepel láz, fejfájás, bőrkiütés, izomfájdalom.
Ritkább esetben olyan megbetegedést is okozhat a Zika-vírust terjesztő szúnyogfaj, mint a Guillain–Barre-szindróma. A betegség előfordulása nagyon ritka, de akinél kialakul az autoimmun betegség, annál a központi idegrendszer károsodik.
A felnőtt betegek nyolcvan százaléka tünetmentes, húsz százalékuk számol be közel egy hétig tartó lázról, végtagfájdalomról és/vagy kiütésekről.
Ellenszer nincs,
az egyetlen módszer a gyógyulásra a pihenés és sok folyadék. Az orvosi folyóiratnak nyilatkozó Dr. Helen Webberley viszont figyelmeztetett, hogy esély van arra, hogy a Zika-vírus szexuális együttlét során is átadható. A vírust ugyanis felfedezték olyan betegekben, akik nem jártak a fertőzött régiókban. A vírus nyálban, vizeletben és ondóban akár két hétig is elélhet.
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nevű amerikai közegészségügyi intézet a Zika-vírus miatt közel 60, főleg dél-amerikai országra adott ki utazási figyelmeztetést, amelyek között szerepel az ötkarikás játékoknak helyszínt adó Brazília is. Úgy tűnik azonban, hogy
a szakértők figyelmeztetése falra hányt borsó.
Az idő mindeközben sürget, már csak 69 nap van hátra az olimpiai nyitóünnepségig, és a brazil kormány mégsem jelentheti ki, hogy sikerült vírusmentesíteni a térséget.