Fokozza valamelyest a világgazdasági bizonytalanságot a brexitszavazás eredménye, Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból,
a G20 tagjainak azonban minden eszközük megvan a következmények kezelésére
- állapítja meg záródokumentumában a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport hét végi tanácskozása.
Bízunk abban, hogy az Egyesült Királyság a jövőben is szoros kapcsolatokat ápol majd az Európai Unióval
- fogalmaz a dokumentum, megjegyezve, hogy a világgazdasági növekedés folytatódik, de a brexitszavazás által keltett bizonytalanság miatt valamivel szerényebb ütemben.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a G20-ak kínai találkozója előtt közölte, hogy
a világgazdasági növekedés a brexit következményei miatt az idei és a jövő évre is egyaránt 0,1 százalékponttal 3,1 és 3,4 százalékra csökkent.
Az IMF előrejelzésében nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a brexit mellett más kockázati tényezők is veszélyeztethetik a világgazdasági növekedést, például Kína növekedésének lassulása, az európai terrorcselekmények vagy a török puccskísérlet következményei.
Philip Hammond brit pénzügyminiszter azt közölte, hogy az év hátralévő részében tisztázódni fognak a legfontosabb nyitott kérdések Nagy-Britannia kilépéséről az Európai Unióból, a kétévesre tervezett elszakadási folyamat azonban óhatatlanul okozni fog némi volatilitást a nemzetközi pénzpiacokon.
A G20-ak pénzügyminiszterei körében teljes az egyetértés abban, hogy
minél előbb meg kell kezdeni a kilépési tárgyalásokat Nagy-Britanniával,
ugyanakkor kevés szó esett a monetáris politika módosításának szükségességéről, főként a növekedésösztönző eszközökre összpontosítottak.