Miért pont nyúl?
A kereszténység előtti pogány időkben a nyulat a termékenység szimbólumának tartották. Az angolszász mitológiában Ostara, a termékenység és az újjászületés istennőjének tavaszi ünnepe közel azonos időre esett azzal, amikor a keresztények Jézus feltámadását ünnepelték. Így a pogány hitvilághoz tartozó szimbolumokat hamarosan összekötötték a kerszténységgel. A tojást tojó nyúl a 18. században született meg az Egyesült Államokban. Holland telepesek meséltek a gyerekeiknek a húsvéti nyúl ("osterhase") eljöveteléről, aki színesre festett tojásokkal ajándékozza meg a jó gyerekeket. A szokása rövid idő alatt elterjedt, a keresztény-zsidó ünnepkörhöz szorosan kapcsolódva pedig széles körben népszerűvé vált.
Ha élő nyulat szeretnénk
Bármennyire aranyos is a szuszogó, piros szemű állatka, csak akkor vegyük meg, ha felelősséget tudunk vállalni érte az ünnepek után is. Egyes gyerekes családokban szinte elengedhetetlen, hogy minden évben legyen nyuszi húsvétkor, érdemes mégis csak akkor engedni a kísértésnek, ha az ünnepek után is megfelelő helyet tudunk neki biztosítani. Minden évben rengeteg kisállat végzi a kukában vagy egy dobozban az út mellett. Csak nagyon kevés olyan hely van, ahol tényleg befogadják őket. Mindenki jobban jár, ha elvisszük a gyerekeinket valamilyen olyan programra, ahol megtapasztalhatják a "nyúlszeretgetés" minden örömét, de után nyugodt szívvel hazatérhetünk, és nem fog minket nyomasztani, hogy hová is tegyük a tapsifülest az első lelkesedés elmúltával.
Húsvéti hangulatban Szerencsére sem az élő nyuszi, sem a csokoládé nem kötelező (bár igen népszerű) kelléke a húsvétnak. Más módjai is vannak a tavaszi hangulat otthonunkba csempészésének, ráadásul úgy, hogy nem ártunk vele sem az állatoknak, sem a derékvonulunknak. |
Ha mégis úgy döntünk, megvásároljuk a nyuszit (akár, mert húsvét után is szeretnénk megtartani, akár mert biztonságos helyet találtunk neki), érdemes néhány dolgot figyelembe venni. Elsősorban azt, hogy nem vagyunk-e allergiásak a szőrre. Ha rosszul leszünk az ajándékba kapott állatkától, az a legnagyobb örömet is elrontja.
A legtöbb kisnyulat túlságosan korán választják el az anyjuktól, így bármennyire aranyosak, semmiképp ne vegyük meg őket, hiszen még nem tudnak rendes, szilárd táplálékot enni. Ha idősebb állatot vásárolunk, gondoskodjunk számára megfelelő lakóhelyről: a kertben alakítsunk ki számára egy sarkot vagy szerezzünk be egy ketrecet. A papírdoboz nem a legjobb megoldás. Etetéshez a legjobb, ha üzletben kapható speciális tápot adunk neki, kiegészítve friss zöldségekkel, répával, káposztával. Bár a nyulak nem isznak túl sokat, érdemes egy tálka friss vizet is berakni a ketrecükbe.
Ha tényleg hosszú távra, alapos megfontolás után döntünk a nyuszivásárlás mellett, érdemes azt is megfontolni, nem lenne-e érdemes tenyésztőtől törpenyulat venni. Ezek biztosan nem szenvednek semmilyen betegségben.
Csokinyulak és nugáttojások
Ha mégsem élő állatkát ajándékozunk, akkor is érdemes megfontolni, hogy mit veszünk. A csokoládéfigurák vásárlásakor vizsgáljuk meg alaposan a terméket, hiszen elég sok helyen próbálnak az emberre sózni rossz minőségű, silány árut.
Több szervezet is felhívta már a figyelmet arra, hogy valódi csokoládé helyett néhány helyen csak csokiutánzatot árulnak. Ezekben a valódi kakaóvaj helyett más, olcsó növényi zsiradékokat használnak. Sem az ízük, sem az illatuk nem hasonlítható az igazi csokoládéhoz. Olvassuk el a figurák árucimkéjét, hiszen ezen szerepel nemcsak a termék összetétele, hanem az eltarthatóság is. Ne vegyünk túlságosan olcsó csokifigurákat, mert szinte biztos, hogy a minőségen spóroltak az ár érdekében. Húsvétkor is érdemes tehát a márkás, jobb minőségű édességet vásárolni, még akkor is, ha ezért egy kicsit mélyebben kell a pénztárcánkba nyúlni.