Zenés edzés után jobban fog az agy

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók szerint a futóedzés közbeni zenehallgatás erőteljesen fokozza a szellemi frissességet, különösen a verbális képességekre van jótékony hatással. Bizonyítékokat találtak arra is, hogy különösen jelentős a különbség a zenés és zene nélküli edzések agyi teljesítményre gyakorolt hatásában az érszűkületben szenvedőknél.
Vágólapra másolva!

Az ohiói egyetem munkacsoportja szív- és érrendszeri betegséget követő rehabilitáción résztvevőkkel folytatott kísérletet, amelynek keretében az önként vállalkozó páciensek futógépes edzésük közben Vivaldi Négy évszak című művét hallgatták. Az ohiói kutatók megállapították, hogy a zenehallgatás közben edző csoport az edzést követő, verbális készségeket mérő teszt során sokkal jobban teljesített, mint az a csoport, amelyik muzsika nélkül végezte napi edzését.

Az edzéseket követően mindkét csoport tagjainak többsége pozitív hangulati változásról és gondolkodásuk felgyorsulásáról számolt be. A szóbeli kifejezőkészség folyamatosságának mérhető fokozódását azonban csak a zenés edzést végző férfiak és nők esetében regisztrálták.

A testmozgás pozitív változásokat idéz elő a idegrendszer működésében, a zenehallgatás pedig - különböző idegpályákon keresztül - a megismerő, felismerő funkciókra van jótékony hatással.

A kettő kombinációja stimulálja az agynak a megismerőképességekért felelős részét, és fokozza az izgalmi állapotot ezen az agyi területen, miközben segít értelmes struktúrába szervezni, szavakba önteni a megismerési funkciók révén formálódott gondolatokat - írta a Heart and Lung című szaklapban Charles Emery, a vizsgálatot vezető ohiói pszichológuscsoport vezetője.

Csoportja most azt tervezi, hogy megvizsgálja, vajon a résztvevők által szabadon választott zeneművek futóedzés közbeni hallgatása ugyanolyan hatással van-e az értelmi képességekre és a beszédfunkcióra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről