Kroos és a lengyel bíró mentette meg a világbajnokot a kieséstől

fbl Horizontal
Germany's players celebrate their second goal, scored by Germany's midfielder Toni Kroos (C) during the Russia 2018 World Cup Group F football match between Germany and Sweden at the Fisht Stadium in Sochi on June 23, 2018. / AFP PHOTO / Jonathan NACKSTRAND / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - NO MOBILE PUSH ALERTS/DOWNLOADS
Vágólapra másolva!
Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság F-csoportjának 2. fordulójában a címvédő német válogatott 2-1-re legyőzte Svédországot. Úgy tűnt, Joachim Löw csapata a kiesés szélére sodródik, de a 95. percben érkezett Toni Kroos, aki egy csodálatos szabadrúgással eldöntötte a három pont sorsát. Az élő közvetítés a linkre kattintva olvasható.

A Mexikótól elszenvedett vereség után a német szövetségi kapitány, Joachim Löw alaposan belenyúlt a csapatába: Marvin Plattenhardt, Sami Khedira, Mats Hummels és Mesut Özil is kispadra került.

Az Arsenal karmestere a 2010-es világbajnokság óta sorozatban 26 meccset játszott kezdőként a Nationalelfben nagy tornákon.

Mesut Özil (középen) nem szokott kispadozni a német válogatottban Forrás: AFP/Nelson Almeida

A statisztika a vb-címvédő németek mellett szólt, ugyanis a legutóbbi 11 mérkőzésükön veretlenek maradtak a svédek ellen. Legutóbb 40 évvel ezelőtt, 1978-ben szenvedtek 3-1-es vereséget a skandinávoktól egy barátságos mérkőzésen.

A németek már a mérkőzés elején nekimentek a svédeknek.

A 2. percben Timo Werner alapvonalról visszafejelt labdáját Julian Draxler hat méterről kapura lőtte, de a labda elakadt a kapu előtt biztosító Sebastian Larssonban.

A 9. percben ismét a németek rúghattak ziccert. Ezúttal Marco Reus tett vissza az alapvonalról egy labdát a lendületből érkező Wernernek, de az őt követő Victor Lindelöf remek ütemben szerelte a Lipcse támadóját.

A 12. percben kis híján hidegzuhanyt kaptak a németek.

Marcus Berg lépett ki ziccerben - nyakában Jérome Boatenggel -, a német védő a labdát nem érte el, azonban rálökte a svéd csatárt a kapujából kirontó Manuel Neuerre, aki így lábbal hárítani tudott. Az esetet követően a svéd válogatott tagjai követelték a játékvezetőtől, hogy nézze vissza az esetet, de a lengyel Szymon Marciniak hajthatatlan volt.

Az első félidő felénél a német szövetségi kapitány cserélni kényszerült, ugyanis a becsúszó Sebastian Rudy arca ütközött a svéd Ola Toivonen cipőjével, így a Bayern München megszédülő játékosa nem tudta folytatni a játékot. A helyére a Manchester City középpályása, İlkay Gündogan érkezett.

A 32. percben a semmiből megszerezték a vezetést a svédek. Toni Kroos eladott labdája után Viktor Claesson ment el a jobb oldalon, a középre tett labdáját Toivonen mellel levette Antonio Rüdiger mellett, majd egy elegáns mozdulattal átpöccintette a labdát Manuel Neuer feje fölött.

A 39. percben egyenlíthettek volna a németek. Gündogan 18 méteres megpattanó bombáját Robin Olsen parádés mozdulattal védte, majd Thomas Müller közeli ismétlését is hatástalanította.

Az első félidő lefújása előtt kis híján növelték az előnyüket a svédek. Sebastian Larsson jobb oldali szabadrúgása után Marcus Berg fejelt kapura 12 méterről, Manuel Neuer azonban megnyúlt, és ujjheggyel kipiszkálta a labdát a kapu jobb oldalából.

A második félidőt azonnal góllal kezdték a németek. A 49. percben Timo Werner balról betört a tizenhatoson belülre, az alapvonalról középre centerezett, Mario Gomez lemaradt a labdáról, de a mögötte érkező Marco Reus hat méterről a kapuba lőtt.

A Borussia Dortmund támadója a német válogatott 34. lövését váltotta gólra a világbajnokságon.

Az 51. percben fordíthatott volna a Nationalelf. Kroos jobb oldali szabadrúgását Thomas Müller csúsztatta kapura, a labda elkerülte a kapu jobb oldalát.

A következő német ziccerre tíz percet kellett várni.

Joshua Kimmich jobboldali beadását Reus akarta öt méterről kapura sarkazni, de rosszul találta el a labdát, ezzel pedig megzavarta a mögötte érkező Gomezt.

A 71. percben Timo Werner próbálta lemásolni a németek egyenlítő gólját. Ismét befelé tört balról, majd az alapvonalról középre centerezett, azonban az érkező Mario Gomez elől Andreas Granqvist a kapu torkában tisztázni tudott. A 81. percben ismét a mérkőzés legjobbja volt a főszereplő. Joshua Kimmich jobbról belőtt labdájára Werner érkezett, majd 11 méterről senkitől sem zavartatva jócskán a kapu fölé lőtt.

Egy perccel később kilátástalan helyzetbe kerültek a németek.

Jérome Boateng elkésett belépője után megkapta a második sárga lapját, így a vb-címvédő emberhátrányban fejezte be a mérkőzést.

A 88. percben emberfeletti bravúrt mutatott be a svéd kapus. Egy baloldali beadásra Mario Gomez érkezett, hét méterről kapura fejelt, azonban Olsen földöntúli reflexmozdulattal szögletre ütötte a labdát.

A 92. percben ismét a fejüket foghatták a németek. A Leroy Sané helyett a vb-re utazó Julian Brandt 18 méterről telibe lőtte a jobbkapufát, csakúgy, mint az első csoportmérkőzésen Mexikó ellen.

A dráma azonban a 95. percben jött.

A hosszabbítás legvégén Toni Kroos állt oda egy bal oldali szabadrúgáshoz, sokan beadásra számítottak, de a Real Madrid középpályása becsavarta a bal felső sarokba, ezzel életben tartva a vb-címvédő Németországot.

Kroos 94:42-nél lőtte a győztes gólt, ami a német válogatott „legkésőbb” született találata a vb-történelemben.

Ezzel a győzelemmel a németek feljöttek a csoport második helyére, megelőzve a svédeket, és ha az utolsó fordulóban legyőzik Dél-Koreát, megváltják a helyüket a legjobb 16 közé.

1Sípszó (kezd + vég)
31CsereSebastian Rudy
32GólOla Toivonen
32GólOla Toivonen
46Sípszó (kezd + vég)
46Csere
47Sípszó (kezd + vég)
48GólMarco Reus
49GólMarco Reus
52Sárga lapAlbin Ekdal
52Sárga lapAlbin Ekdal
71Sárga lapJerome Boateng
71Sárga lapJerome Boateng
74CsereViktor Claesson
78CsereOla Toivonen
82Piros lapJerome Boateng
82Sárga lapAndreas Granqvist
87CsereJonas Hector
90CsereMarcus Berg
90GólToni Kroos
90Sárga lapSebastian Larsson
95Gól
98Sípszó (kezd + vég)
Összeállítások
4-2-3-1
4-4-2
Football Pálya

Kezdők
Cserék

Kezdők
Cserék

Tabella

Helyezés Csapat LM GY V D Gól GK Pont Forma
1.
Marokkó 3 2 0 1 4-1 3 7
D
GY
GY
2.
Horvátország 3 1 0 2 4-1 3 5
D
GY
D
3.
Belgium 3 1 1 1 1-2 -1 4
GY
V
D
4.
Kanada 3 0 3 0 2-7 -5 0
V
V
V

Mindent egy helyen az Eb-ről