Rijekában március 5-18-a között rendezik meg a XI. férfi és a X. női Európa-bajnokságot. A férfiak 420 fős mezőnyében Almási Zoltán az első helyre rangsorolt nagymester, a nőknél 163-an csatáznak, Hoang Thanh Trang a 11. a rajtlistán. A 11 fordulós svájci rendszerű sakkbajnokságokról 20-20 résztvevő harcolja ki a Világkupán, illetve a kieséses rendszerű világbajnokságon a részvételi jogot. Az Eb-n tizennyolc férfi és három női sakkozónk vesz részt.

Az első Európa-bajnokságot 2000-ben az olaszországi Saint Vincentben rendezték meg. A 120 résztvevő, a neves sakkozók távolmaradása miatt sokan borúlátóan ítélték meg a bajnokság jövőjét. Az orosz Pavel Tregubov győzött. Egy év múlva Ohridban csatáztak a férfiak és Polgár Judit, a nők versenyét Varsó rendezte meg. Az Eb-nek már komoly tétje volt, mert a női és férfi kieséses rendszerű világbajnokságra lehetett részvételi jogot szerezni.

Az izraeli Emil Szutovszkij holtversenyben végzett az élen, párosmérkőzésen legyőzte az ukrán Ruszlan Ponomarjovot és lett bajnok. Polgár Judit a győztesektől fél ponttal elmaradva holtversenyben végzett harmadik helyen, majd leszorult a dobogóról, mert a rájátszáson kikapott a grúz Zurab Azmaiparasvilitől. Világbajnoki résztvevő lett Gyimesi Zoltán is, Almási Zoltán a rájátszáson ezt nem tudta kiharcolni. Hetes holtversennyel zárult a női viadal, a román Christina Foisor lett a győztes.

2002-ben Bakuban a lengyel Bartlomiej Macieja ért elsőként a célba. Várnában hazai siker született, Antoaneta Sztefanova végzett az élen. Egyik viadalnak sem volt magyar résztvevője. Egy év múlva Isztambul volt a házigazdája mindkét bajnokságnak. Meglepetésre az erős mezőnyben a FIDE alelnöke, Zurab Azmaiparasvili győzött, Ruck Róbert feledhető teljesítményt nyújtott. A nők viadalán a svéd Pia Cramlingot holtverseny után ünnepelték bajnokként, a litván Viktorija Cmilyte ellen nyerte meg a holtversenyt eldöntő meccset.

Antalyában az ukrán Vaszilij Ivancsuk és a boszniai Predrag Nikolic végzett az élen, Ivancsuk vehette át a bajnoknak járó kupát. Drezdában csatáztak a hölgyek, az orosz Alekszandra Kosztenjuk és a holland Peng viaskodását előbbi nyerte meg. 2005-ben Varsóban a férfiak viadalára került sor, a román Liviu-Dieter Nisipeanu diadalmaskodott, az azeri Tejmur Tadzsabov és az örmény Levon Aronjan előtt győzött. Balogh Csaba a 21., Cao Sang a 27. helyen végzett, ami számukra a Világkupán való részvétel jogát jelentett. A nők versenyét Kisinyovban rendezték meg. A 16 éves ukrán Katyerina Lahno és az orosz Nagyezsda Koszinceva versengése ukrán győzelmet hozott. Vajda Szidónia 47., Rudolf Anna az 59. lett a nagyon erős mezőnyben.

2006-ban Kusadasi mindkét bajnokságnak rendezője volt. Meglepetésként a horvát Zdenko Kozul végzett az élen, fél ponttal megelőzte Vaszilij Ivancsukot. Ismét teljesítette célkitűzését Balogh Csaba, 17. helyezésével továbbjutott a 2007-es Világkupára. A nőknél nagy hazai sikernek örültek a szervezők, Jekatyrina Atalik győzelmét ünnepelhették. Három éve Drezdában francia siker született, Vladiszlav Tkacsijev bírta legjobban idegekkel az élen előálló hetes holtverseny rájátszását. Szép számmal játszottak sakkozóink. Almási Zoltán fél ponttal ért el kevesebbet a győztesnél, 11. lett, és résztvevője a Világkupának, Héra Imre a 32. helyezése is végül kvótát ért.

Ruck Róbertnek nagy küzdelmek során megszerzett 7 pontja kevésnek bizonyult. Rekordot döntött a résztvevők száma, 402-en ültek sakkasztalhoz, és a 11 forduló során a párosításnak is döntő szerep jutott. A nők viadalán az orosz Tatjana Koszinceva szenzációs eredménnyel győzött, 10 pontot szerzett, kétpontos előnnyel ért célba. Vajda Szidónia a 26., Rudolf Anna a 41. helyen végzett. Anna nagymesteri normát teljesített.

Két éve Plovdivban a rajtlistán a 31. helyre rangsorolt holland Szergej Tivjakov győzelmével ért véget a férfiak viadala. A tulipánosok honi rangsorában csak harmadik, egykori szovjet-orosz sakkozó a "surranópályán" ért célba. Veretlen maradt, 2793-as performance-eredménye tiszteletet parancsol, ahogy 22,2 Élő-pont gyűjtése is. Nagy balsiker volt a negyedik helyre rangsorolt Almási Zoltán ötvenszázalékos eredménye, Balogh Csaba és Erdős Viktor óvatos játéka sem vezethetett sikerre.

Pályafutása során másodszor nyert kontinens-bajnokságot a 19 éves Katyerina Lahno. A torinói sakkolimpián aranyérmes ukrán válogatott tagja négy éve nyert először. Az utolsó fordulóban botlott az élmezőny doyenje, a svéd Pia Cramling, ahogy a holland Peng is. Olimpiai válogatottunk éltáblása, Hoang Thanh Trang győzelemmel búcsúzott, 19. helye komoly csalódást jelentett.

Tavaly a X. férfi Európa-bajnokságot a montenegrói Budvában rendezték meg. 318 résztvevő játszott a 11 fordulós, svájci rendszerű viadalon, köztük kilenc magyar sakkozó. A rajtlistán 62 sakkozónak volt több mint 2600 Élő-pontja. Huszonketten kvalifikálták magukat a Világkupára. Rapid rájátszásban dőlt el az Európa-bajnoki cím és a dobogós helyezések sorsa. A végső győzelmet a 22 éves orosz Jevgenyij Tomasevszkij szerezte meg. A döntőben honfitársát, Vlagyimir Malahovot győzte le. Bronzérmes a grúz Baadur Zsobava lett. A kilenc magyar résztvevő nem tudott számottevő eredményt elérni.

A szentpétervári női sakk Európa-bajnokságot az orosz Tatjana Koszinceva nyerte meg. A rapid rájátszáson 1,5-0,5-re legyőzte az örmény Lilit Mkrtchiant, és pályafutása során másodszor győzött a kontinensviadalon. A bronzérmet az orosz Natalija Pogonyina három párharc megnyerésével szerezte meg. A négyes nyerősorozattal rajtoló, és a 10. fordulóig vezető Hoang Thanh Trang végül tízedik lett. Olimpiai válogatottunk éltáblása bejutott a jövő évi kieséses rendszerű világbajnokságra.

Rijekában 225 ezer euró a két viadal teljes díjalapja. A férfiak versenyének győztese bruttó 20, a nőké 10 ezer eurós díjat vehet át. A technikai értekezletet március 5-én tartják, másnap indulnak a sakkórák. A hetedik forduló után lesz szabadnap, a rapid rájátszásra március 18-án kerül sor. Játszmánként 90-90 perc gondolkodási időt kapnak 40 lépésre a résztvevők, majd 30-30 percet a parti befejezéséig és lépésenként 30-30 másodpercet. A viadal honlapján élő közvetítés lesz.

A férfiak viadalán Almási Zoltán 2720 Élő-pontjával az első helyen kiemelt nagymester, 95 résztvevőnek van 2600-nál több Élő-pontja. Nyolcszoros bajnokunk mellett a magyar színeket Berkes Ferenc (2659, 30), Balogh Csaba (2622, 67), Erdős Viktor (2593, 100), Gyimesi Zoltán (2586, 109), Héra Imre (2574, 121), Ruck Róbert (2570, 127), Medvegy Zoltán (2556, 140), Bánusz Tamás 2517, 164), Szabó Krisztián (2513, 170), Bérczes Dávid (2510, 172), Horváth Ádám (2501, 186), Prohászka Péter (2501, 186), Boros Dénes (2485, 201), Bokros Albert (2479, 208), Mihók Olivér (2403, 260), Szamosközi Gábor (2347, 290) és Fehér Ádám (2260, 323) képviseli.

A top 15 listája:Almási Zoltán (magyar, 2720), Etienne Bacrot (francia, 2714), Szergej Movszeszjan (szlovák, 2709), David Navara (cseh, 2708), Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2708), Alekszandr Motiljev (orosz, 2705), Michael Adams (angol, 2704), Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2700), Jevgenyij Alekszejev (orosz, 2700), Baadur Zsobava (grúz, 2695), Arkadij Naiditsch (német, 2691), Vlagyimir Akopjan (örmény, 2688), Andrej Volokiyin (ukrán, 2687), Viorel Bologan (moldáv, 2684), Fabiano Caruana (olasz, 2680)

A nők mezőnyében olimpiai válogatottunk éltáblása, Hoang Thanh Trang a 11., Schneider Veronika 2314-gyel a 67., Papp Petra 2263-mal a 95. a rajtlistán.

A top 15 listája: Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2555), Nagyezsda Koszinceva (orosz, 2554), Anna Muzicsuk (szlovén, 2533), Tatjana Koszinceva (orosz, 2524), Pia Cramling (svéd, 2523), Marie Sebag (francia, 2506), Lilit Mkrtchian (örmény, 2503), Lela Javahasvili (grúz, 2500), Natalija Zsukova (ukrán, 2492), Elina Danieljan (örmény, 2491), Hoang Thanh Trang (magyar, 2487), Elisabert Paehtz (német, 2486), Viktorija Cmilyte (litván, 2485), Nana Dzagnidze (grúz, 2479), Inna Gaponenko (ukrán, 2472).