19:35VízilabdaGyőztes QF 3-Győztes QF 4
HUNMárton Viviana
21:19TekvondoViviana Marton-Aleksandra Perisic
NyílNyíl
Pénteken délután négy kajak-kenu versenyszám fináléira került sor a párizsi olimpián. Az A-döntők közül mind a négyben érdekelt volt magyar egység, a női kajak ketteseknél ráadásul kettő is. A sportági napot végül két ezüst- és egy bronzéremmel zárta Magyarország.

Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékokról, Párizsból.
A péntek délelőtti középfutamokból hétből öt magyar kajak-kenu egység is A-döntőbe jutott, míg a másik kettő a B-döntőbe kvalifikálta magát. A napos, de egyre felhősebb és szelesebb (és hangulatosabb) Vaires-sur-Marne-i pályán így aztán mind a négy pénteki, éremosztó fináléban volt magyar érdekeltség: a női kajak ketteseknél kettő is, a női kenu ketteseknél, a férfi kajak ketteseknél és a férfi kenu egyeseknél pedig egy-egy.

A Kiss Ágnes, Nagy Bianka kettős kezdte meg a magyar szereplést a párizsi olimpia pénteki kajak-kenu döntőiben
Fotó: Csudai Sándor - Origo

Női C-2 500 m

Az első pénteki, éremosztó számban a futammásodikként döntőbe jutott, idén Európa-bajnoki aranyérmes Kiss Ágnes, Nagy Bianka párosnak lehetett szurkolni, amely a hatos pályán haladva küzdött a minél jobb helyezésért. A magyar egységnek nem sikerül jól a rajtja, és a táv elején a hatodik helyen kenuzott, féltávnál viszont már ötödik volt. A magyarok duója jól bírta a hajrát, és még az utolsó métereken is harcban volt a dobogóért,

végül a harmadik kanadaiaktól 54 századdal lemaradva Kiss Ágnes és Nagy Bianka olimpiai negyedikként zárt.

Kiss Ágnes, Nagy Bianka, kajak-kenu, olimpia, magyar női kenu kettes
Olimpiai negyedik helyezett a Kiss Ágnes, Nagy Bianka összeállítású magyar női kenu kettes

Női K-2 500 m

Az Eb-bronzérmes Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra páros a hetes, míg az olimpiai bronzérmes kajak négyes másik két tagja által alkotott magyar kettős, Pupp Noémi és Fojt Sára a nyolcas pályát kapta az A-döntőben. A B-döntőben a spanyol kettős nem sokkal a cél előtt beleborult a vízbe, így az ő mentésük miatt nem volt zökkenőmentes a éremosztó finálé előtti néhány perc, de végül időben elkezdődhetett a női kajak kettesek olimpiai döntője a két magyar egységgel.

Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Fojt Sára és Pupp Noémi
Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Fojt Sára és Pupp Noémi (b-j) a négyes után kettesben is olimpiai érmes lett

Egyik magyar páros sem rajtolt igazán jól, de Csipesék féltávhoz közeledve folyamatosan zárkóztak, és 250 méternél már harmadik helyen haladtak. Puppék ekkor hetedikek voltak. Aztán mindkét magyar kettős óriásit hajrázott, nem lehetett eldönteni szabad szemmel, hogy az új-zélandiak mögött ki végzett a 2-4. pozícióban a két magyar páros és az egyik német egység közül.

Elképesztően hajrázott mindkét magyar női kenu kettes

Hosszú percek elteltével kiírták:

Csipes Tamara és Gazsó Alida Dóra a második, Pupp Noémi és Fojt Sára pedig tőlük 7 századdal lemaradva, a németekkel holtversenyben harmadik a női kajak kettesek között!

Először csak a németeket írták ki bronzérmesnek, de mivel Puppék hozzájuk képest 5 ezreden belül voltak, ezért ők is megkapták a harmadik helyet.

Sokáig nem mertek, nem tudtak örülni a magyar kajakosok

Férfi K-2 500 m

Ebben a versenyszámban a B-döntőben is volt magyar érdekeltség, a Kopasz Bálint, Varga Ádám páros ott az ötös pályán haladva a hetedik helyen ért célba, így összesítésben a 15. pozícióban zárt.

Az A-döntő hármas pályáján az Eb-címvédő Nádas Bence és Tótka Sándor párosa versenyzett. Mindenki óriási csatát várt a németekkel és az ausztrálokkal, és ezt meg is kapta. Féltávnál Németország, Ausztrália, Magyarország volt a sorrend, majd a németek meg tudták őrizni az első helyet. Mögöttük azonban a magyarok előztek, így remek hajrájával, 14 százados előnnyel

olimpiai ezüstérmes lett a Nádas Bence, Tótka Sándor magyar férfi kajak kettes!

Nádas Bence, Tótka Sándor, férfi kajak kettes, olimpia
Tótka Sándor és Nádas Bence olimpiai ezüstérmes!

Férfi C-1 1000 m

Adolf Balázs és Fejes Dániel egymással harcoltak az elődöntőben, hogy melyikük jut A-döntőbe. Adolf volt a gyorsabb, így délután előbb Fejes következett a B-döntőben, annak is a négyes pályáján. Fejes Dániel visszafogottan kezdett, majd fokozatosan lépett előre, minden ellenőrzőpontnál egyre jobban állt. Az utolsó métereken a kubai riválisával harcolt a második helyért, végül Fejes futamharmadik lett, így összetettben 11. helyen zárt.

Fejes Dániel, kenu
Fejes Dániel harmadik lett a B-döntőben

Adolf Balázsék A-döntője zárta le a pénteki kajak-kenu programot, a magyar kenus a 8-as pályát kapta. A cseh Martin Fuksa már az elején ellépett a mezőnytől, mögötte nagy volt a csata a helyezésekért.

Adolf Balázs gyakorlatilag a teljes távon a hetedik helyen haladt, és ott is zárt,

a német legendát, Sebastian Brendelt megelőzve.

A gyorsasági kajak-kenu versenyek pénteki, döntős programja a 2024-es, párizsi olimpiai játékokon

• 12:40 női C-2 500 m, B-döntő
  • 12:50 női C-2 500 m, A-döntő (Kiss Ágnes, Nagy Bianka) – negyedik lett a magyar női kenu kettes
  • 13:00 női K-2 500 m, B-döntő
  • 13:10 női K-2 500 m, A-döntő (Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra; Pupp Noémi, Fojt Sára) – a Csipes-Gazsó páros második, a Pupp-Fojt kettős harmadik
  • 13:20 férfi K-2 500 m, B-döntő (Kopasz Bálint, Varga Ádám) - a futamában hetedik a magyar egység
  • 13:30 férfi K-2 500 m, A-döntő (Nádas Bence, Tótka Sándor) - második lett a magyar férfi kajak kettes
  • 13:40 férfi C-1 1000 m, B-döntő (Fejes Dániel) - a futamában harmadik helyen végzett
  • 13:50 férfi C-1 1000 m, A-döntő (Adolf Balázs) - hetedik helyen végzett