A párizsi olimpia sok-sok botránya közül is kiemelkedik a női ökölvívásban az algériai Imane Khelif körül kialakult helyzet. Az észak-afrikai sportolóról ugyanis korábban megállapították, hogy genetikailag férfi, így tavaly kizárták az olimpiáról. De mégis ott lehet a mezőnyben, mi több a negyeddöntőben éppen a magyar Hámori Luca lesz az ellenfele.
Kovács "Kokó" István, az 1996-os atlantai olimpia aranyérmese, majd profi világbajnok, éppen a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (AIBA) főtitkára volt, amikor a Khelif körüli helyzet eszkalálódni kezdett, sőt az isztambuli világbajnokságon még látta is őt bokszolni, és nem örült annak, amit látott.
"Azt tudni kell, ezeket a rendellenességeket nem lehet egy egyszerű doppingvizsgálattal kiszűrni.
Mondtam is az asszisztensemnek azon a világbajnokságon, hogy van itt pár lány, aki nem nagyon néz ki annak, kizárt, hogy ezek tényleg nők legyenek.
De csak alapos gyanú esetén van gendervizsgálat, ilyeneket mi akkor el is végeztettünk, s ennek lett az eredménye, hogy a tavalyi világbajnokságon már nem léphettek ringbe” – mondta Kokó egy friss interjúban, amit a Mandiner szemlézett.
A sportág korábbi nagy klasszisa arra a kérdésre is válaszolt, hogy ha a vb-n nem léphettek ringbe a "gyanús" bokszolók, akkor az olimpián miért bokszolhatnak:
"Más előírások vannak az AIBA-nál, és mások a NOB-nál, ők megengedőbbek. Pedig ha látták volna, hogy azon az isztambuli vb-n hogyan bánt el a tajvani az amatőr női boksz egyik legnagyobb alakjával, Irma Estával...! És hadd tegyem hozzá, ha már Semenyáról szó esett:
atlétikában a kromoszómaproblémás nők indulása csak igazságtalan, de a küzdősportokban, így a bokszban, igazságtalan és veszélyes is.
Ezt támasztják alá a Khelif nyolcaddöntőjében történtek is, amikor a remek olasz bunyós, Angelina Carini az első másodpercekben akkora ütést kapott, ami női amatőr bokszban elképzelhetetlen, és ami után sírva adta fel a küzdelmet.