Megnéztem a tájházat, a református templom szépséges fakazettás mennyezetét. Végre egy falusi ház konyhájában ülök. Velem szemben Szabó Jánosné, Eszti néni, az egykori milotai tanár magyaráz.
A mese arról szólt, hogy minden itteni ember két diófát ültetett életében.
Az egyiket bölcsőnek, a másikat koporsónak használta. A termését pedig télen-nyáron fogyasztotta.
„Jaj, kedveském, képzelje csak el, hogy a dió errefelé annyira nagy szám volt, hogy még verset is írtak róla“ - így Eszti néni. „Az egyik diófesztivál alkalmával elgyütt ide egy fiatalember, hogy elkérje, hogy azt e jeles napon felolvassa. Odaadtam neki, de nagy hiba volt.
A vers elveszett, soha nem került vissza hozzám.
Valamikor a hatvanas évek közepén jelent meg egy újságban, csak nekem volt meg, mert kivágtam és eltettem. Hanem van itt egy másik, felolvassam? De a kezemből ki nem adom.
Igaz, ez nem a dióról, hanem a szilvaaszalásról szól, de hát a szilva is Szatmár ékessége,
szóval, olvassam, vagy ne olvassam?”
Mondom, olvassa, hát persze. A nyolcvanon túl lévő tanárnő feltette a szemüvegét, a szobát betöltötte ízes beszéde, ahogy a verset előadta. A költő valószínűleg soha nem kapott ezért semmiféle díjat. Csak papírra vetette, amit érzett, és beküldte az újságnak. Aztán megjelent. A sorok így vonultak be az örökkévalóságba.
Milotán vagyunk. Ennek a településnek az országosan ismert terméke volt az M10-esnek nevezett milotai dió.
Már a 18. században a dió adta helyi parasztok megélhetését, majd az 1900-as évek elején az országos ismertségből egyszer csak világhír lett. A milotai M10-es részvénye előbb a londoni, majd a New York-i tőzsdén jelent meg.
Az 1973-as, Münchenben megrendezett világkiállításon nagydíjat is nyert.
Magyarország éléskamrájának e terménye ma is igazodási pont a világ diótermesztőinek körében. Az M10-esben az „M“ Milotára utal, a 10-es szám pedig arra, hogy az ültetéskor melyik fa adta a legjobb termést. Annak idején a 10-es számú fáról vették le a legjobb szemző hajtásokat. Így lett az M10-es az a fajta, amelynek a héja papírvékony, és kézzel is feltörhető.
Az M10-es számokban
Nemesítő: Dr. Szentiványi Péter.
Milotán szelektált, igen bőtermő fajta. Rendkívül piacos, a legkiválóbb héjas- és béldió. A rügyek fakadása korai, de vontatott, ezért termésbiztonsága nagyobb.
Együtt virágzik a Tiszacsécsi 2, Alsószentiváni 118 és Pedro nőtelőző fajtákkal.
Termőképesség: igen bőtermő, a hajtások átlag 53%-ban rakódnak be terméssel. Korán termőre fordul.
Érés ideje: Szeptember vége.
Gyümölcs jellemzői: 35 mm átlag átmérőjű, gömb alakú. Héja sima, tetszetősen rajzolatos, sárgásbarna, a bél világossárga, jó ízű, béltartalma 47-52%. Könnyen törhető és tisztítható. Olajtartalma magas: 68,4%, fehérjetartalma: 17,7%.
Fa jellemzői: Középerős növekedésű, fiatalon feltörekvő, idősebb korban félgömb alakú. Termővesszői 20-25 százalékban, oldalrügyeken is hoznak nővirágot.
Telepítési javaslat: Államilag minősített árufajta 1963 óta. Mélyebb fekvésű, fagyveszélyes helyekre nem javasolt.
Hogy ez mennyire igaz, arról hamarosan bebizonyosodom. A sportpálya mellett haladok, egy kecskepásztor közelít, tőle tudakolom, hol vannak a diófák. Körbemutat, jót nevet, azt mondja, mindenhol. De ha az M10-est keresem, akkor a nagy virágtartónál forduljak balra, ott találom ezeket a fákat. Pár lépés, majd a lombok alatt állok. Idén korábban érik a dió, pár már ki is bújt a kopáncsából. Megfogom, majd egy kézzel könnyen összeroppantom.
Ez tényleg papírvékony, mert pillanatok alatt feltöröm.
Bezzeg odahaza a szomszéd diófájáról lehullót csak kalapáccsal tudom feltörni. Na, mindegy. Megkóstolom, zsenge, finom. Aki szereti, annak ez maga a paradicsom – nem holmi diófaültetvény.
„Élt itt egy jóember, a Csókási Guszti bácsi, az kérem, olyan bátor volt, hogy a legmagasabb fára is felmászott, ha dióverésről volt szó.” Ezt már a szomszéd faluban, Tiszacsécsén élő Nagy Gyula meséli, miközben erős kezével a konyhaasztalon töri fel az M10-est. Gyula bácsi korábban Móricz Zsigmond szülőfalujának polgármestere is volt, amúgy meg az egész élete a milotai dió körül forgott.
Mondják, amit ő nem tud erről, azt nem is érdemes tudni. „Szóval, jött a Guszti bá', halált megvető bátorsággal felment a fákra, s az összeset leverte. A többiek csak nézték. Volt, aki megpróbálta utánozni, akadtak ebből nehézségek meg balesetek.
De aztán csak levertük az összes diót a fáról.
Amit meg nem, azt elvitte a csóka. A madár, hogy egyértelműen fogalmazzak.”
„Egyszer úgy esett, hogy Milotára érkezett a legújabb kori magyar diókirály, Klapka György. A dologban az volt az érdekes, hogy a falu akkori polgármesterét is pontosan ugyanígy hívták.
Szóval jött ez a milliárdos Klapka.
Pár évvel ezelőtt ő is dióval kezdett foglalkozni. Hát, tartott itt egy előadást, csak néztünk, mint a moziban. Elmesélte, hogy mi mindent lehet készíteni a dióból.
Például arckrémet – ezt sem tudtuk korábban. Közölte, hogy a diófa levelét semmiképpen se dobjuk ki, mert a lehullás után ugyan 10 hónapig valóban mérgezi a környezetét, de ha megfelelően elkülönítjük, nem hagyjuk szanaszét, akkor 300 napot követően a legjobb trágya lesz belőle. A lényeg, hogy egy helyre tegyük és ott hagyjuk, hogy a természet elvégezze a dolgát.
Dióteát sem láttunk annak előtte.
Hát, a Klapka mester ezt is megmutatta nekünk. Mondjuk, én nem iszom, ellenben megeszem, de azt megteszem már születésem óta. Az sem ma volt, 1935-ben láttam meg a napvilágot.”
Jó, hogy ez szóba került, mert korábban azt mesélték, hogy Gyuszi bácsit Móricz Zsigmond egykori bölcsőjében ringatta az édesanyja.
Nemcsak engem, hanem hat másik testvéremet”
– felelte az idős ember. „Képzelje, egyszer volt itt egy előadás. A szónok azt mondta, hogy engemet abban a bölcsőben ringattak, amely Móriczé volt, de nemcsak engemet, hanem másik száz embert is. Hát, ettől nagyon ideges lettem. Hogy mer ilyet mondani? Hogy mert ebből tréfát űzni?
Megmutatom magának azt az újságot, amiben mindez benne van“ – majd korát meghazudtoló gyorsasággal felpattan és a másik szobába siet. Egy 1987-es Nők Lapjával tér vissza, amiben – ahogy mondja – Végh Antal, a környék jó ismerője leírta az igazat. Olvasom a 29 évvel ezelőtti cikket, amiben fehéren-feketén ott áll az igazság.
Én sosem hazudok, látja?“
– kérdezi Gyuszi bácsi. Csak bólogatok, amúgy sem gondoltam volna, hogy nagyot mondana. Miért tenné? Egész életét Tiszacsécsén töltötte. Móricz akkor halt meg, amikor Gyula bácsi 7 éves volt. Közel lakott az író szülőházához. Édesapja jól ismerte a Móricz családot. Egy ilyen kis faluban semmi szokatlan nem volt abban, hogy az egyik família odaadta a már nem használt bölcsőt a másiknak.
Visszatérve a dióhoz és Milotára, idén először nem Diófesztivál, hanem falunap lesz annak a rendezvénynek a neve, amelyen minden a dió körül forog. A régi recepteket őrző idős asszonyok ilyenkor veszik elő legszebb kötényeiket, gyújtják be kemencéiket, kezdődik a diós kosár, a diós lepény, a diós rétes sütése.
Szinte nincs olyan étel, amelybe ne lehetne a diót beletenni. Idén szeptember 3-án, szombaton lesz esedékes a nagy nap. Aki szeretné megízlelni a régi idők egyre inkább elfeledett ízeit, menjen Milotára. Garantálom, hogy nem fogja megbánni. De, hogy ne csak a levegőbe beszéljek, megosztom az olvasókkal a milotai emberek egyik régi és féltve őrzött receptjét.
Hozzávalók: 25 dkg dió, 8 evőkanál cukor, csipetnyi só, 3 evőkanál kukoricakeményítő, 5 deci főzőtejszín, 1 csomag vaníliás cukor, 1 liter víz.
Elkészítése: egy fazékban a vizet, a sót és a cukrot összemelegítjük. Amikor forr, beletesszük az addigra meghámozott és apróra vágott diódarabokat, majd mintegy negyedórán át főzzük. Közben egy kisebb edénybe beletesszük a főzőtejszínt, majd a keményítőt kanalanként adagolva, kézi habverővel hozzákeverjük. Amikor összeállt, az egészet nagyon lassan csorgatjuk bele a levesbe, miközben folyamatosan keverjük.
A végén adjuk hozzá a vaníliás cukrot. Néhány perc főzés után a leves besűrűsödik. Ekkor levesszük a tűzről, és hagyjuk kihűlni. A milotai emberek szerint ez nem is klasszikus leves, sokkal inkább édesség. Hidegen a legfinomabb.