5+1 kérdés és válasz a rooibos teáról

Vágólapra másolva!
A teázás kultúrája hazánkban is egyre inkább kezd teret hódítani. Ebben pedig semmi meglepő nincs, hiszen rengeteg olyan termékről hallani, amiről szuperlatívuszokban beszélnek. Ilyen ital többek között a rooibos tea is.
Vágólapra másolva!

A teázás kultúrája hazánkban is egyre inkább kezd teret hódítani. Ebben pedig semmi meglepő nincs, hiszen rengeteg olyan termékről hallani, amiről szuperlatívuszokban beszélnek. Ilyen ital többek között a rooibos tea is.

Azonban rengeteg kérdés felmerülhet, amiket érdemes tisztába tennünk, mielőtt megrendelnénk. Össze is gyűjtöttünk néhányat, amiről úgy gondoljuk, közérdekűek lehetnek, hiszen viszonylag kevés információ található róluk a neten.

A Teapalota blogjában részletesen is olvashatsz a roobios tea történetéről, áráról és pár jó receptet is találsz az anyagban.

#1 Fogyaszthatják-e gyermekek is? Mi a helyzet a szoptatós időszakkal?

Mivel a rooibos (vagy más néven redbush) egy teljesen természetes alapanyagokból álló, koffeinmentes tea, így a gyerekek - sőt még az újszülöttek is - biztonsággal ihatják.

Különösen akkor javasolt, ha a gyermek hasfájós, hiszen a tea többféle gyulladásgátlót is tartalmaz, ami segíti az emésztést. Épp ezért reflux esetén is jó alternatíva lehet a gyomorsav-csökkentő tabletták helyett.

Ami ezen a téren szintén kimagasló lehet, az az alvást segítő hatása. Nem tartalmaz koffeint, ugyanakkor melatonin termelő hatásával segít elaludni a piciknek.

A redbush teát szoptatás időszakában is lehet fogyasztani - mind az anyukának, mind az újszülöttnek.

Ezzel kapcsolatban érdemes a fokozatosság elvét alkalmazni, és két szoptatás között egy nagyon pici adagot adni neki, majd fokozatosan növelni a mennyiséget.

Természetesen minden eset egyedi, épp ezért érdemes kikérni a háziorvos, védőnő véleményét is ezzel kapcsolatban.

Alt text: A rooibos (redbush) teát cukorbetegek is fogyaszthatják. Forrás: Depositphotos.com.

#2 Milyen hatással van a cukorbetegségre?

A Dél-Afrikai Orvosi Kutató Tanács (MRC) tagjai megállapították, hogy a roobios tea rendkívül hatékonyan csökkenti a vércukorszintet - ezt pedig a vér glükóz tartalmának csökkenésével éri el.

Így nem csupán az inzulinrezisztencia (IR) elleni harcot segíti, de a 2-es típusú cukorbetegség megelőzéséhez illetve kezeléséhez is hozzájárulhat - és a diéta alapját képezheti.

#3 Igaz, hogy jó a szívnek?

Egy tanulmány során a Cape Peninsula Műszaki Egyetem tudósai negyven, 30-60 év közötti férfit és nőt vizsgáltak meg. A delikvensek közel sem voltak egészségesnek mondhatóak, hiszen fokozottan ki voltak téve a különböző szív-és érrendszeri betegségeknek. (Többek között magas koleszterin és vérnyomás satöbbi.)

A kísérletben részt vevők semmilyen egészséges, flavonoid-tartalmú élelmiszert nem fogyasztottak, csak a rooibos teát itták - összesen két hétig, mindennap hat csészével.

Mikor véget ért a kísérlet, a véreredmények kimutatták, hogy csökkent a szívbetegség kialakulásának kockázata.

Ez egyrészt a magas flavonoid-, másrészt a kiemelkedő polifenol-tartalomnak köszönhető. Mindemellett a redbush tea idegnyugtató, stresszoldó-hatással is bír, ami szintén csökkenti a vérnyomást - így jó hatással van a szívre.

Alt text: A redbush teából bármennyit ihatsz. Forrás: Depositphotos.com.

#4 Hogyan készítsd el? Mennyi a maximum napi adag?

Az elkészítése rendkívül egyszerű. Egy csészébe tegyük bele a rooibos filtert (vagy teatojást), forraljunk vizet, majd forrázzuk le vele a növényt. 3-5 perc múlva vegyük ki a filtert vagy tojást, és igyuk meg.

Ihatjuk forrón, megvárhatjuk, amíg kihűl, ezenkívül pedig ízesíthetjük tejjel, mézzel vagy eritrittel, steviával is. A kutatások alapján a tej sem csökkenti a tea flavonoid tartalmát, így nem kell félni attól, hogy kevésbé lesz egészséges.

Nem kell félni attól, hogy túlzásba visszük. Ahogyan a kísérletben is jól látszott, a kedvező szív- és érrendszeri hatások eléréséhez például napi 6 csészével kell meginni.

#5 Mikor NE igyál rooibos teát?

A rooibos teának jelenleg nincs ismert mellékhatása, így bárki, bármikor fogyaszthatja. Ugyanakkor érdemes néha kisebb szüneteket is beiktatni.

+1 Most akkor ez egy tea vagy sem?

Habár a rooibost teaként szokás említeni - mi is megtettük párszor a cikkben - valójában nem tealevélből állítják elő.

Maga a termék egy Dél-Afrikában őshonos növényből, a vörös fokföldirekettyéből készül, ami jellegzetes, vörös színű.

A növény feldolgozása során a tűlevelét, a kérget és a szárat is összezúzzák. Azonban - mivel forrázatként fogyasztjuk - önkéntelenül is tea néven rögzült a hétköznapi nyelvben.

Ahogyan láthatod, a rooibos egy rendkívül egészséges növény, amit már az arfikai törzsek is évszázadok óta fogyasztanak. Rengeteg ásványi anyagot (cinket, mangánt, rezet, magnéziumot és kalciumot) tartalmaz, így nyár végén, ősz elején, nagyon jól fel lehet vele turbózni a saját, és a gyermeked immunrendszerét is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!