A fluorgázok szintetikus kemikáliák, amelyeket többek között a hűtőszekrényekben és a klímaberendezésekben használnak. Jelentősen hozzájárulnak az ember által előidézett klímaváltozáshoz, ezért használatuk csökkentése az unió emissziókorlátozást célzó stratégiájának egyik központi része.
1995-ben a kémiai Nobel-díjat Paul Crutzen meteorológus, Mario Molina és f. Sherwood Rowland amerikai egyetemi tanárok kapták megosztva
a légköri ózon keletkezésének és bomlásának vizsgálatában elért eredményikért.
Megállapították például, hogy a klór, a fluor és a bróm a légkörbe kerülve károsítják az ózonréteget.
A fluor gázokat - elsősorban fluorozott szénhidrogéneket - az ózont károsító - elsősorban a hűtőszekrényekben, aeroszolos palackokban használt - klórozott, fluorozott szénhidrogének helyettesítésére használják -, melyek azonban erős üvegházhatású gázok.
2018 sorozatban a harmadik év volt az unióban, amikor az engedélyezettnél kevesebb fluor-szénhidrogén került a piacra - közölte a szervezet. Ezekből a gázokból ebben az évben az EU 46 százalékkal kevesebbet használt el, mint amennyi a 2019-re előírt limit.
A fluorozott üvegházhatású gázok kibocsátásának mértéke az Európai Unióban 15 évnyi töretlen emelkedés után
2015-ben visszaesett, és 2017-ben két százalékkal csökkent.
Egy EU-direktíva azt tűzte ki célul, hogy a fluorgázok emisszióját 2030-ig a 2014-es évhez képest kétharmadával csökkenti. A termelőknek és az importőröknek be kell tartaniuk az éves kvótákat, különben büntetésre kell számítaniuk.
(Forrás: MTI)