A főként városi és elővárosi használatú 620-as ma már önmagában is kuriózumnak számít, hiszen nem vált kultikus darabbá, mint például a „faros”, sőt, alig maradt meg belőle néhány darab. Ráadásul egy székesfehérvári ÁMG (Általános Mechanikai Gépgyár) gyártotta 406-os típusú pótkocsit is húz magával, amely ma felújítva tényleg ritka, mint a fehér holló. A vontatmány így együtt is korhű, de jellemzőbb volt egyébként, hogy Ikarus 60-assal kapcsolták össze a pótkocsit (például a fővárosban, troliüzemben) vagy a távolsági járatokhoz használt 630-assal vontatták.
A 620-as a 60-as utódaként született meg, 1959 és 1972 között készült, Budapesten 940 darab dolgozott, az utolsót 1978-ban vonták ki a forgalomból. Terveit Szirotta Frigyes készítette, pályafutása során többször hajtottak végre kisebb-nagyobb módosításokat. Motorja hathengeres, D-614 jelű, Steyr-licences Csepel szívódízel, amely erőforrás a vezető mellett dolgozik (trambusz kialakítás). Egyébként ötfokozatú, az egyestől eltekintve szinkronizált kéziváltója, laprugós első- és (külső bolygóműves, ezért jellegzetesen búgó) hátsó hídja is Csepel gyártmány.
A sofőr dolgát nem könnyítette semmilyen „rásegítés”, azaz szervo híján izmaira és reflexeire támaszkodhatott, amikor tekerte a volánt vagy lassított a kétkörös, négydobos légfékkel. Ha netán elszökött a levegő, a megállásnak is lőttek, hiszen a rugóerő tárolós a féket (ha nincs levegő, befog) akkor még nem alkalmazták. Az ÁMG 1959-es pótkocsi acél vázára alumínium lemezburkolatot erősítettek. Sokféle kialakítással gyártották: működhetett az ajtó kézzel vagy levegővel, lehetett egybe padlós, vagy olyan, amelynél a középső részről egy-egy lépcső vezetett előre és hátra. Kezdetben sárlécezés fedte a padlót, majd később ezt könnyebben takarítható gumiszőnyegre cserélték.
A Lanta Kft. csapata kétségbeejtő állapotban lelt rá a képeken látható pótra és a 620-asra is. Utóbbit például tyúkólnak használták, nem meglepő, hogy csak néhány ülés marad meg az eredetiekből, azon kívül kályha, ketrecek és nem kis mennyiségű szalma éktelenkedett az értékes veteránban. Gyakorlatilag a teljes belsőt újra kellett építeni. A megmaradt néhány ülés jó volt mintának, de az új darabok legyártásával is volt vesződség, mivel eredetileg olyan átmérőjű csőből hajtogatták őket, amilyet itthon nem forgalmaznak.
Országszerte rengeteg nagyvárosban dolgozott a 620-as, ennek megfelelően többféle belső kialakítással találkozhatott az utazóközönség. Az első időszakban kalauz ült minden kocsiban, később, amikor a jegylyukasztós időszak következett, a kalauzok sem szolgáltak már tovább. Eredetileg a hátsó ajtón keresztül lehetett felszállni, és elől hagyhatták el a buszt az utasok. A hátsó ajtó mellett egy dobogón, szinte elszeparálva utazott a kalauz. Kézközelben volt egy csengője, ezzel jelzett a sofőrnek, hogy indulhat, ha az utasok befejezték a beszállást. A bemutatott példány utasterét az utolsó forgalmi állapot szerint készítették el, azaz a kalauzülés sincs benne.
Érdekesség, hogy míg Budapesten 1968-ban már nem volt kalauz a vonalakon (így a 620-ason sem), Miskolcon csak később változtattak, így ez a típus ott végig kalauzzal közlekedett. Az ÁMG váza jó állapotban maradt meg, de lakatolni való így is volt rajta bőven. Belsejét a 620-aséhoz igazították, azaz műanyag padlóval és sárga műbőr ülésekkel állították össze.
Hosszas izzítás után fogható munkára a hathengeres Csepel, jellegzetes kerregésére bizonyára jól emlékeznek az idősebbek. Alig tudunk beszélgetni a sofőrfülkében, alapjáraton is kínzó a zaj. A parkolóhelyről kiálláskor nagyon bele kell kapaszkodni a vékony karimás volánba, de győz a nyers erő, s a szerelvény komótosan elindul. A laprugós futóművel bukdácsolunk a rossz mátyásföldi aszfalton, bár a tempó nem nagy: a legrövidebb diffi- és váltóáttétel miatt 40-50 km/óra közötti tempó az ideális „utazó”, szólóban 70-75 km/óra környékén lenne a vége.
A jókora utat bejáró váltókarral szenvedős a munka, tornamutatványokkal kapcsolható a szinkronizált a szerkezet, a fékteljesítmény a hatvanas évek színvonalát hozza, azaz nem túl acélos. Az utastérbe is erősen behallatszik a 8275 köbcentis, 145 lovas motor zaja, felüdülés átülni a pótkocsiba: bár a szintén laprugós kocsi sem vasalja ki az úthibákat, csendessége és méretes, puha tömésű ülései kárpótolnak, s még az sem zavar, hogy a vontatásból adódóan kissé „darabosan” követi a 620-ast. A két különlegesség hamarosan OT-rendszámot kap, buszos találkozón bizonyosan sokszor feltűnnek majd.
Műszaki adatok
Ikarus 620