NHP Hajrá – Ezekre a részletekre érdemes odafigyelni

Vágólapra másolva!
Hitelfelvétel esetén a legtöbb cégvezető a kamat mértéke alapján dönt, ugyanakkor a vállalkozói hiteleknél legalább ilyen fontos tényező, hogy a bank milyen egyéb feltételeket követel meg a hitelfelvevőtől a kölcsön folyósításához. A Magyar Nemzeti Bank a Növekedési Hitelprogram Hajrá (NHP Hajrá) részleteinek kialakítása során arra törekedett, hogy is a hazai vállalkozások gyorsan és kiszámítható feltételek mellett juthassanak finanszírozáshoz.
Vágólapra másolva!
Forrás: Getty Images/Rob Daly

A biztosítékok mindkét felet védik

A hitelfelvétel a bank és az adós számára is jár bizonyos kockázatokkal. A hitelező meg kíván bizonyosodni a hitelfelvevő fizetőképességéről, amelyet általában hivatalos dokumentumokkal (pl.: munkáltatói igazolással, jövedelemigazolással) alá kell támasztaniuk. A hitelintézetek azt is kérhetik egyes hiteltípusok esetén, hogy igazolják, rendelkeznek önerőnek minősülő vagyonnal, azaz a felvenni készült hitelen kívüli saját vagyonnal. Ez általánosságban lehet készpénz, megtakarítás és lakástakarékpénztár is.

A bank legfontosabb kockázata, hogy ügyfele csak késve vagy egyáltalán nem tudja visszafizetni a felvett összeget, így további biztosítékokat kérhet, hogy végső esetben azokból mérsékelje esetleges veszteségét. Ezek a hitel típusától függően lehetnek többet között ingatlanok, vagyontárgyak, kiegészítő jövedelem, vállalkozói jövedelem, adóstárs bevonása vagy kezesség is.

Nagyobb átláthatóság, kedvezőbb finanszírozás

A hitelbiztosíték a hitelező feltétele, a hitelt igénylő számára inkább korlátként jelentkezik. Viszont a biztosíték általában csökkenti is a hitel árát, és mivel a hitelképességről nyújt információt, a hozzáférés lehetőségét jelenti a forrásokhoz. Továbbá a bankok a biztosítékokra vonatkozó elvárásaiknak szintjén keresztül is igyekeznek kedvezőbb hitelfelvételi kondíciókat kialakítani, hogy jobb versenyhelyzetbe kerüljenek az ügyfelekért.

A hitelek adós általi visszafizetését biztosítja a hitelfedezeti biztosítás is. Igénybevételével megelőzhető, hogy egy nem várt esemény, fizetési nehézséget okozó helyzet (pl.: munkanélküliség, keresőképtelenség) miatt a felvett kölcsön törlesztése aránytalanul nagy terhet jelentsen az ügyfél, illetve családja, vagy örökösei számára.

Gyors és kiszámítható feltételek a KKV-knak

Az NHP Hajrá konstrukció keretében nyújtott hitelek kapcsán a vállalkozások számára a legfontosabb, hogy az MNB előírja: annak érdekében, hogy az ügyfelek minél hamarabb forráshoz jussanak, a pénzügyi intézményeknek a hitelbírálati döntést az ehhez szükséges információk rendelkezésre állását követő két héten belül kell meghozniuk.

Ezen túlmenően a jegybank a Magyar Nemzeti Bank nem határoz meg követendő előírást a bankok számára az önerő tekintetében, azt a kölcsönt folyósító hitelintézet állapítja meg az üzletpolitikája és kockázatvállalási hajlandósága függvényében. Nem írja elő azt sem, hogy milyen biztosíték mellett történjen a kkv-k hitelezése. A hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások a tevékenységükre vonatkozó jogszabályi előírásoknak és üzletpolitikájuknak megfelelően járhatnak el. Tehát pénzintézetként eltérő, hogy milyen biztosítéki struktúra mellett, milyen feltételekkel érhető el az NHP Hajrá finanszírozás. Tehát a vállalkozásoknak több bankot is érdemes felkeresniük hiteligényükkel, hogy minél gyorsabban, minél alacsonyabb kamat és minél kedvezőbb feltételek mellett jussanak kedvezményes hitelhez.

Forrás: MNB
Forrás: MNB
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!