Már 15 áldozata van az áradásoknak Belgiumban, Hollandiában tízezreket kellett kitelepíteni

weather flood Horizontal
A víyz egymásra pakolta a parkoló autókat a belga Verviers város körforgalmában
Vágólapra másolva!
Legalább 15-en meghaltak, legkevesebb négy embert eltűntként tartanak nyilván, több mint 21 ezer ember maradt elektromos áram nélkül a napok óta tartó heves esőzések nyomán kialakult özönvízszerű áradások miatt Belgiumban, az ország déli részén a folyók kiléptek medrükből, sokakat evakuáltak. Luxemburgban szintén ezreknek kellett elhagyniuk otthonukat, Hollandiban katasztrófahelyzetet hirdettek.
Vágólapra másolva!

Hollandiában a sajtó pénteki beszámolója szerint az elmúlt napok heves esőzései által leginkább érintett régió az ország keleti felében fekvő Limburg tartomány, ahol számos település, köztük

Maastricht alacsonyabban fekvő kerületeinek lakosságát evakuálták.

A tartományban legkevesebb 12 ezer embert telepítettek ki. Mivel a sok helyütt sárral elárasztott épületek állapotfelmérése később kezdődhet csak meg, nem tudni, hogy a legtöbb érintett település lakosai mikor térhetnek vissza otthonaikba - írták. A holland kormány a hadsereget is bevetette a mentési és árvízvédelmi munkálatokhoz.

Vízben álló lakókocsik a Hatenboer kempingben, Hollandiában Forrás: AFP/Vincent Jannink

Mark Rutte ügyvezető miniszterelnök azt mondta, a rendkívüli árvíz katasztrófának számít, ezért a kabinet aktiválta a rendkívüli esetekben érvényes kártérítésről szóló törvényt. A szabályozás révén a kormány részben fedezi azokat a károkat, amelyeket a biztosítók nem térítenek meg.

Belgiumban

Belgiumban már legalább 15-en meghaltak, legkevesebb négy embert eltűntként tartanak nyilván, és több mint 21 ezer ember maradt elektromos áram nélkül.

A víz egymásra pakolta a parkoló autókat a belga Verviers város körforgalmában Forrás: AFP/Francois Walschaerts

A belga sajtó pénteki beszámolói szerint az esőzések jelentős pusztítást okoztak Belgium sok részén.

Belgium legsúlyosabban érintett térsége a francia nyelvű vallon tartomány déli, délkeleti régiója,

ahol a folyók megáradtak, a partok közelében fekvő városok és települések lakóinak helyzete továbbra is aggasztó.

Több tucat várost zártak le a forgalom elől, házak dőltek össze vagy váltak lakhatatlanná. A medrükből kilépett folyók autókat sodortak el. A régióiban a vezetékes víz többfelé ihatatlanná vált. A szolgáltató figyelmeztetést adott ki, hogy egyes helyeken a csapvizet nem szabad fogyasztani, még forralt állapotban sem.

Félő, hogy több vasúti híd összeomlik

Péntek délelőttre az időjárás javult, a jelentések szerint a legtöbb belgiumi folyó vízszintje stabilizálódott vagy apadni kezdett. Noha a Meuse vízszintje sem emelkedett az éjszaka folyamán, katasztrófától tartanak az ország keleti felében található Liege-ben. A folyó felsőbb szakaszán épített vízzárógát esetleges meghibásodása miatt a szakértők szerint

víztömeg zúdulhat a hozzávetőleg kétszázezer lakosú nagyvárosra,

ugyanis a vízszintet szabályzó gát hat zsilipéjéből kettő működik. Liege polgármestere még csütörtökön arra szólította fel a lakosokat, hogy lehetőség szerint hagyják el a várost.

A vasútforgalom számos vonalon lelassult vagy szünetel. A mérnökök hajnalban megkezdték a vasúti infrastruktúra ellenőrzését. Félő, hogy több vasúti híd összeomlik a meglazult talajszerkezet miatt.

A luxemburgi kormány azt kéri, senki nem utazzon árvízvszélyes területekre

Luxemburgban az áradások miatt ezreknek kell elhagyniuk otthonaikat, a medrükből kilépett folyók házakat öntöttek el, forgalmi zavarokat okoztak a közúti és a vasúti közlekedésben. Noha az időjárási helyzet javult az országban,

a folyók vízszintje emelkedésének kockázata fennáll.

A luxemburgi kormány ezért azt kérte, senki se utazzon az árvízveszélyes területekre, a kidőlt fák ugyanis forgalmi fennakadásokat okozhatnak, a meglazult talajszerkezet fölcsuszamlásokhoz vezethet. Az országban korábban lezárt több mint 100 útszakasz és az autópályák tisztítását megkezdték - közölték.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!