Ahogy sok rutinos versenyző esetében, úgy Räikkönen pályafutását is legalább két szakaszra lehet bontani. 2001 és 2009 vége között szerezte győzelmei elsöprő többségét és a világbajnoki címét, de Fernando Alonso érkezése miatt félreállították a Ferrarinál, ő pedig kevésbé sikeres ralis kalandba kezdett. 2012-től a Lotus (a mai Renault-csapat) színeiben visszatért, három győzelmet szerzett, és visszahívták a távozással fenyegető Alonso mellé a Ferrarihoz, de újabb győzelmet csak 2018-ban ért el. Bár
Räikkönen eredményei terén megfigyelhető volt a visszaesés a spanyol pilóta és Sebastian Vettel ellen, Ceccarelli szerint a finn pilóta továbbra is hozza a magas szintet, amit tőle megszoktak.
„A véleményem szerint Michael Schumacher az utolsó éveiben, amikor visszatért a Mercedeshez, már nem ugyanaz a Michael volt, aki [csettint] – vont párhuzamot a 2010-ben szintén kihagyás után visszatérő rekordbajnokkal. – A mostani Räikkönen és a 10 évvel ezelőtti között viszont semmi különbséget nem látok. Ugyanúgy teljesít, ezt lehet is látni Antonio [Giovinazzival] összehasonlítva, pedig ő is magas szintű pilóta. Räikkönen viszont szintén nagyon magas szinten szerepel.”
„Lehet, hogy szerencsés a természetéből adódóan, másrészt az a megérzésem, hogy Kimi olyan személyiség, aki élvonalbeli atlétához méltón érzelmileg közömbös. Nem érzelgős. Nem befolyásolják külső hatások. Vezet, hozza azt, amire képes, és nem érdekli, hogy győz vagy veszít, hogy mit írnak az újságírók, mit mondanak az emberek. Csak magával foglalkozik. A többivel majd holnap foglalkozik, ma még nem. Ez a személyiség nem terheli az elmét a túlgondolással. Olyan, mint a vízhatlan ruha. Kimi ennek a prototípusa.”
Ez a viselkedés tanulható és hasznos is lehet
Különösebb álszenteskedés nélkül is ki lehet azt jelenteni, hogy Räikkönen második házassága előtti életmódjában nem sok pozitív példát lehet találni, még akkor sem, ha őt a legkevésbé sem érdekli, hogy közszereplőként a magánéletére is nagyobb figyelem hárul, ha akarja, ha nem. Az viszont,
ahogy képes kizárni a külvilágot, a vélt vagy valós társadalmi elvárásokat és nem rágódni a jövőt érintő lehetséges forgatókönyveken, olyan tulajdonság, ami neki természetesen jön, másoknak viszont adott esetben tanulni kell.
A sporttudomány manapság már komoly erőfeszítéseket tesz a versenyzők mentális felkészítése érdekében. Räikkönen valószínűleg hallani sem akarna erről, Ceccarelli szerint azonban másoknak hasznos lehet elsajátítani ezt a fajta koncentrált hozzáállást, ami nem feltétlenül jön automatikusan, de a doktor úgy véli, ez a készség tanulható és fejleszthető.