A magyarok feljelentették a Liu Shaolint kizáró bírót

RÖVID PÁLYÁS GYORSKORCSOLYA, 1000 m, 2022.02.07., Téli Olimpia 2022, Peking, Döntő
Hungary's Shaolin Sandor Liu reacts after the final A of the men's 1000m short track speed skating event during the Beijing 2022 Winter Olympic Games at the Capital Indoor Stadium in Beijing on February 7, 2022. (Photo by Anne-Christine POUJOULAT / AFP)
Vágólapra másolva!
Hétfőn óriási botrányba fulladt a téli olimpián a rövidpályás gyorskorcsolyázók férfi 1000 méteres döntője. A futamot Liu Shaolin Sándor nyerte, azonban hosszas videózás után kizárták a versenyből, így a kínai Zsen Ce-vejt hozták ki győztesnek. A finálé után a magyar csapat megóvta az eredményt, de az ügyben eljáró bizottság elutasította azt. Most azonban a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség az olimpiai alapelvek és a szabályok érvényesülése érdekében hivatalosan kezdeményezte a férfi 1000 méteres versenyszám bíráskodásának felülvizsgálatát, továbbá felhívták a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, hogy kezdeményezzen etikai vizsgálatot a versenyszámban eljáró főbíróval szemben.

A két szervezet az MTI-hez is eljuttatott levelében jelezte, felhívta a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot (NOB), hogy kezdeményezzen etikai vizsgálatot a versenyszámban eljáró főbíróval szemben. A MOB és a MOKSZ azt írta: az olimpiai alapelvek és a szabályok érvényesülése érdekében tették meg ezeket a lépéseket.

Célunk a mindenkire vonatkozó szabályok betartatása, valamint a tiszta verseny biztosítása, azzal a céllal, hogy a verseny az indulók között a pályán dőljön el" - írták.

Liu Shaolin Sándort szabályos eszközökkel nem tudták megállítani Forrás: AFP/Anne-Christine Poujoulat

Hozzátették: a vonatkozó szabályok keretein belül, a sportolók jogainak, a magyar olimpiai csapat és a Fair Play védelme érdekében egységesen kiállnak a jogszerű és a tisztességes játék mentén történő olimpiai részvétel és versenyzés mellett, illetve

mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a 127 éves olimpiai mozgalom és a 115 éves korcsolyasport jóhírét megvédjék, nemzetközi elismertségét fenntartsák.

Hétfőn a pekingi olimpia férfi 1000 méteres versenyszámának döntőjében Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang volt érdekelt magyar részről, rajtuk kívül három kínai korcsolyázó jutott a fináléba. A futamban Liu Shaolin és kínai ellenfele kölcsönösen lökdöste egymást a pozícióért harcolás közben, a célba éréskor pedig a kínai rivális két kézzel próbálta visszahúzni a magyar versenyzőt. Liu Shaolin végül elsőként haladt át a célvonalon, ám utólag a versenybírók két sárga lappal nemcsak megbüntették, de az egész mezőny végére is sorolták. A célba negyedikként beérő Liu Shaoang így bronzérmes lett, Liu Shaolin kizárásával azonban a magyar csapat nem értett egyet, megóvta a végeredményt, de ezt elutasították.

Kedden a dél-koreaiak ugyancsak hivatalos panaszt nyújtottak be a NOB-hoz és a Nemzetközi Korcsolya Szövetséghez (ISU) a pekingi bíráskodás miatt.

"A kérvényünket hamarosan eljuttatjuk a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz is, hogy soha többé ne fordulhasson elő az, amit az elődöntőben láttunk, amikor Hvang Te Hont, valamint Li Dzsun Szeót kizárták szabálytalanságra hivatkozva" - jelentette ki Jun Hong Geun csapatvezető.

A csapatvezetéstől Csoj Jong Ku közölte, a fináléban Liu Shaolin kizárása is megkérdőjelezhető ítélet volt.

- érvelt.

A szakértők szerint Liu Shaolin Sándornak kellett volna megkapnia az aranyérmet Forrás: AFP/Anne-Christine Poujoulat

Jun Hong Geun hozzátette: a sportág egyik fellegvárának számító Koreai Köztársaságból sokan üzenték a közösségi oldalakon, hogy a csapatnak haza kellene térnie.

"Még sok verseny van hátra, ezért úgy döntöttünk, hogy maradunk.

Közben viszont mindent megteszünk, hogy hangoztassuk a tiltakozásunkat a büntetések ellen" - mondta.

Mindent egy helyen az Eb-ről