2024.06.15. 14:53
Véget ért a mérkőzés.
2024.06.15. 14:55
Cikkünk folyamatosan frissül
A magyar labdarúgó-válogatott kiválóan sikerült főpróba és hasonlóan kifogástalan felkészülés után szombaton a svájci csapat ellen kezdte meg a szereplését a németországi Európa-bajnokságon Kölnben és kapott ki 3-1-re.

Az Origo élö szöveges tudósításban számolt be a Magyarország-Svájc mérkőzésről. Magyarország-Svájc 1-3 (0-2)

Mindent egy helyen az Eb-ről

14:01
2024. június 15.

A helyszín

A közel ötvenezer néző befogadására alkalmas kölni Müngersdorfer Stadionban az idei Bajnokok Ligája-döntő játékvezetőjének, a szlovén Slavko Vincicnek a sípjelére szombaton 15 órakor kezdődik a magyar-svájci összecsapás.

Football: UEFA Euro 2024 - 1st round day 1: Group A Hungary v Switzerland
Minden készen áll Kölnben
Fotó: AFP / AFP/AFP or licensors

14:06

A magyarok rögtön az egyik legfontosabb összecsapással kezdenek, tekintve, hogy a csoportból kiemelkedik a házigazda és a favoritok között számon tartott Németország, így a várakozások szerint a másik három gárda - a tegnap 5-1-es vereséggel kezdő skótokkal kiegészülve - egymás között döntheti el a biztos nyolcaddöntőt érő második és a szintén továbbjutással kecsegtető harmadik hely sorsát. Ezt figyelembe véve egy győzelem máris hatalmas lépés lenne a továbbjutás felé. A 24 csapatos rendszerben, amelyben a négy legjobb harmadik is 16 közé kerül, a négy pont vízválasztónak tekinthető, azaz a döntetlen is sokat érhet a későbbiekben. A vereség viszont azért lenne különösen fájó, mert úgy pontszerzési kényszerbe kerülne a válogatott a németek elleni második találkozóra.

14:10

A különbséget magyar szempontból éppen az jelenti az előző két Eb-hez képest, hogy a csapat az elmúlt években magasra tette a lécet, így a szurkolók reményei sokkal vérmesebbek, mint korábban. Ez még annak fényében is igaz, hogy a 14 mérkőzésből álló veretlenségi sorozat már a múlté az Írországban tíz napja elszenvedett váratlan vereséget követően, de az Izrael ellen 3-0-ra megnyert főpróba az eredmény mellett több szempontból is remekül sikerült. Egyrészt Varga Barnabás a gólpassza mellett kétszer is betalált, másrészt a sérült Nego Loic helyén játszó Bolla Bendegúz egészen kiváló formát mutatott.

14:11

Marco Rossi szövetségi kapitány ugyan sokáig nem árulta el, ki lesz a kezdő kapus, de a jelek egyértelműen arra utaltak, hogy a 2021-es kontinensviadalhoz hasonlóan Gulácsi Péter véd majd. Az RB Leipzig hálóőre mellett a stabilitást jelképezi klubtársa, Willi Orbán is, amit az mutat a legjobban, hogy az Eb-selejtezők első négy meccsén a vezetésével egyetlen öngólt kapott a válogatott, hiányában viszont a második négy meccsen hatot.

14:16

A stabilitásra szükség is lesz, mert a svájci válogatott gyors, kombinatív játékával képes az ellenfél védelme mögé kerülni, ami nem csoda olyan középpályásokkal, mint Granit Xhaka és Xherdan Shaqiri. Ami viszont a rivális legnagyobb problémája, hogy a térdszalagszakadása után áprilisban visszatért Breel Embolo játéka erősen kérdéses egy újabb sérülés miatt. A kameruni születésű középcsatár nélkül a gólszerzéssel többször is meggyűlt a baja a svájci csapatnak, amelynek másik problémája a meccsek befejezésével van, ugyanis a tíz Eb-selejtezőjéből négyszer vesztett úgy pontokat, hogy az utolsó tíz percben kapott gólt. Ez annyiban különösen érdekes, hogy a magyarok viszont éppen a hajrában tudtak pontot menteni Litvániában és Bulgáriában is.

14:16

14:17

Magyarország - Svájc, Foci EB, labdarúgó Európa-bajnokság, Euro 2024, Euro2024, labdarúgás, csoportkör, A csoport, RheinEnergieStadion, Köln, euro2024magyarok, 2024.06.15., vonulás, szurkolók
Fotó: Fotó: Mirkó István - Magyar Nemzet / Fotó: Mirkó István - Magyar Nemzet

14:21

Magyarország: Gulácsi - Lang, Orbán, Szalai A. - Fiola, Nagy Á., Schäfer, Kerkez - Sallai, Varga B., Szoboszlai

Svájc: Sommer - Schär, Akanji, Rodríguez - Widmer, G. Xhaka, Freuler, Ndoye - Aebischer, Duah, Vargas

14:26

A közvetlen felkészülés - immár Németországban - egyértelműen a magyaroknak volt zökkenőmentesebb. Amíg a svájciak panaszkodtak az edzőpályájuk minőségére, addig Rossi tanítványai a helyiek és a környéken élő magyarok szeretete és rajongása közepette minden igényt kielégítő körülmények között készült a festői szépségű Dél-Bajorországban, a 6500 lakosú Weiler-Simmerbergben. Svájc viszont a problémák ellenére is erősebb kerettel rendelkezik, amit a magyaroknak az összeszokottságukkal és a csapatszellemmel kell ellensúlyozniuk. A rivális szinte minden játékosa a legnívósabb európai bajnokságok élvonalában szerepel, ennek megfelelően 2014 óta nemcsak kijutott valamennyi világversenyre, hanem azokon a csoportból is továbblépett. Három évvel ezelőtt ráadásul az előző Eb nyolcaddöntőjében 11-esekkel kiejtették az akkor világbajnok franciákat is, majd a nyolc között csak 11-esekkel maradtak alul a spanyolokkal szemben.

14:39

"Az ellenfélnek számtalan erőssége van. Kemény, szilárd csapat, a védekezésük erős és jól szervezett, ugyanakkor a középpályán is komoly játékerőt képviselnek. Támadásban gyorsak és technikailag képzettek, ezért nem tehetjük meg, hogy csak egy játékosra figyelünk, csapatként kell szembeszállnunk velük" - nyilatkozta pénteken, Kölnben tartott sajtótájékoztatóján a magyar állampolgársággal is rendelkező olasz szakvezető. Hozzátette, saját játékosaiban bízik, s azt ugyan nem tudja előre, hogy szombaton mi fog történni, de a válogatott tagjainak összeszedetten kell futballozniuk és a pályán "mindent bele kell adniuk. Itt vagyunk az Európa-bajnokságon, így teljesen természetes, hogy a játékosok érzik a nyomást és a szurkolók elvárását. Ezt nem lehet elkerülni, hiszen itt most nem barátságos meccsekről van szó. Ugyanakkor a mutatott játékunknak, és az elért eredményeinknek köszönhetően megérdemeltük, hogy most itt legyünk. Szeretnénk főszereplők lenni és örömet szerezni a saját szurkolóinknak" - fogalmazott az 59 éves kapitány, aki emlékeztetett rá, hogy az előző, 2021-ben rendezett Eb-n a magyar csapat jól játszott, mégsem jutott tovább. "Majd meglátjuk, hogy ezúttal mi lesz, az azonban biztos, hogy számos érzelmet fogunk átélni a pályán" - jelentette ki Rossi.

14:42

Ez már a végső visszaszámlálás. 15 órakor Kölnben a magyar válogatott számára is elkezdődik a labdarúgó-Európa-bajnokság. Az ellenfél a bombaerős Svájc lesz, már a döntetlen is hatalmas siker lenne. A győzelem pedig? Az maga az álom.

14:44

Az első Eb-csoportmeccsére készülő magyar labdarúgó-válogatott megérkezett a kölni stadionhoz. A svájciak füttykoncerttel várták Szoboszlaiékat. Erről részletesen ide kattintva olvashatnak.

14:52

Érkeznek a pályára Szoboszlai Dominikék, hamarosan kezdés.

14:52

Amint az várható volt, óriási a tömeg és elképesztő a várakozás volt Kölnben a 15 órakor kezdődő Magyarország-Svájc labdarúgó Eb-mérkőzés előtt. Helyszíni jelentés bővebben ide kattintva.

14:54

Hajrá, magyarok! Elképesztő a hangulat!

14:55

Először a svájci, utána a magyar himnusz.

14:56

Hidegrázós pillanatok!

14:59

Jönnek a csapatkapitányok és a választás, utána pedig kezdőhet a meccs végre.

15:00

A magyar válogatott indította útjára a labdát.

15:02

Szoboszlai lőtte fel a labdát a balra, majd Szalai kapott még bele középen, de lassan Sommer kezébe csorgott.

15:03

Szépen építették fel a támadást a svájciak, de egyrész sikerült blokkolni a lövést, másrészt les is volt.

15:04

Mindkét csapat támadólag lépett fel.

15:05

Widmer rúgta fel kerkezt, sárga lapért cserébe.

15:05

Egy kép még a melegítésről

15:09

A kezdeti rohanás után most kiegyenlített a játék.

15:10

A 10. percben Fiola ment el a jobb oldalon, szépen szolgálta ki Sallait, aki 18 méterről kapu fölé lőtt.

15:13

Duah kapott jó indítást, majd Gulácsi kapujába lőtt 8 méterről. Vizsgálják az esetet.

15:13

Vezet Svájc

Langnak a lába kicsit belógott, úgy Duah sajnos érvényes gólt szerzett a 12. percben. Élete első válogatott gólja ez a második válogatott meccsén.

15:15

A kapott gólig jól játszott a magyar válogatott, sok idő van még hátra.

15:17

Erre jó lesz figyelni, nagyon jól játszák ezt a svájciak.

15:18

Sajnos a svájciak nem riadnak vissza a durva játéktól sem.

15:19

A 19. percben ezúttal Szoboszlai felé ment a labda, de a svájci kapus jól érkezett és megszerezte a labdát.

15:20

A 20. percben Kerkez és Szalai nem értették meg egymást, Vargas lépett ki, de Gulácsi vállal védte a hatalmas ziccert.

15:22

Nyom Svájc

Schär lövését blokkolták, de ezek a svájciak percei.

15:25

Az utóbbi ppercekben sikerült feljebb lépnünk.

15:27

A svájciak birtokolják többet a labdát.

15:29

A 29. percben Schär ment végig a pályán, de a lövését blokkolták. Büntetőt reklamáltak, de szó sem lehetett róla.

15:31

Továbbra is 1-0-ra vezet Svájc, de már legalább eljutunk a svájci kapuig.

15:33

Sallai ívelt bal oldalról középre, de Sommer húzta le a labdát.

15:35

Hatalmas csata a pályán
Fotó: Photo by JAVIER SORIANO / AFP / AFP/AFP or licensors

15:37

De szerencsére kapura lövésük nem volt, mindig sikerült egy védőnek felszabadítania.

15:40

Szoboszlai távoli szabadrúgása után Orbán fejelt kapura, de nem volt benne erő, Sommer védeni tudott.

15:45

Duah kapott megint jó indítást, de lövés helyett visszafelé passzolt, így szerencsére sikerült felszabadítani.

15:46

Aebischer lőtt 21 méterről okosan a bal sarokba. Nem alakulnak jól a dolgok.

15:47

Ennyi idejük maradt a csapatoknak az első félidőben.

15:47

2-0-ra vezet Svájc, innen kell felállni, Hátha...

15:49

Sommernek komoly dolga nem volt az első félidőben

15:52

34 százalékban birtokoltuk a labdát az első félidőben, és egy kaput eltaláló lövésünk volt. Ennél több kell a második félidőben.

15:57

Hajrá, magyarok!

16:01

Lang helyére Bolla érkezik.

16:02

Fel van adva a lecke, 2-0-ról kell felállni.

16:04

Nagy hiba

Szalai óriási hibája a tizenhatoson belül, de szerencsére Duah lövését sikerült blokkolni.

16:05

Duah lőtt 13 méterről, Gulácsi szépen védett.

16:08

Sallai passzolt Szoboszlaihoz, aki kapu mellé lőtt 17 méterről, de már egyébként is les volt.

16:11

16:14

Szoboszlai végezhetett el jó helyről szabadrúgást, de kifejelték a labdát a svájci védők.

16:16

Ndoey lőtt egy eladott labda után 20 méterről kapu fölé.

16:17

Freuler kapott sárga lapot az 59. percben, miután felrúgta a kiugró Szoboszlait.

16:20

Varga került hatalmas ziccerbe az elcsúszó svájci mellett, de kapu fölé lőtte a labdát 11 méterről. Egyébként lesganyús helyzet volt.

16:21

A 63. percben Sallai beadása után Varga fejeét centikkel a jobb kapufa mellé centikkel, Sommer csak nézte a labdát. Gyerünk, srácok!!

16:22

16:23

Varga!!! Szoboszlai bal oldali beadása után Varga előzte meg a védőjét és fejelt közelről a kapuba a 65. percben!!

16:26

De kit érdekel ez most, támad a magyar válogatott!

16:26

Nagy Ádámhelyére Kleinheisler érkezett, Szalai pedig közben sárga lapot kapott.

16:28

Nagy svájci helyzet, de stzerencsére a blokkról kapu fölé pattant a labda.

16:30

Schär fejese ment nem sokkal kapu mellé, ezt megúsztuk.

16:30

A 73. percben kerkez bal oldali beadása után Varga várta középen a labdát, de Sommer szépen vetődött ki.

16:31

Vargas helyére Embolo érkezett a 74. percben, Sajnos vészesen telik az idő.

16:37

A 80. percben Dárdai Márton és Ádám Martin érkezett, Kerkez és Szalai ment le.

16:38

tíz perc van hátra a rendes játékidőből, hajrá, magyarok!

16:39

Folyamatosan jönnek a magyar beadások, de a svájci védők egyelőre jól állnak a labukon.

16:42

Állandóan egy svájci játékos fekszik a földön. Öt perc van hátra plusz a ráadás.

16:45

Fiola kapott sárga lapot. Kellett ez a szabálytalanság, megindultak a kontrával a svájciak.

16:47

Svájci szöglet után a megpattanó labdát nagy bravúrral védte a röviden a magyar kapus.

16:48

Ennyi időnk maradt.

16:49

Fiola adta el a labdát, Embolo ugratta ki Widmert, de szerencsére elrontotta a ziccert, kisodródott a labdával, majd Dárdai szabadított fel.

16:51

Itt a vége

Embolo. A 93. percben hatalmasat hibázott Orbán, Embolo pedig szépen átemelte Gulácsit a 94. percben.